„Racjonalny” Ustawodawca
czyli w alkoholowych oparach absurdu ustawodawczego
1 stycznia 2014 r. w Kamieniu Pomorskim stała się rzecz straszna … kierujący pojazdem mechanicznym wjechał w grupę pieszych. W wyniku obrażeń śmierć poniosło 6 osób. U kierującego pojazdem stwierdzono obecność alkoholu w organizmie, którego stężenie wyniosło według doniesień medialnych c.a. 2 promile. W obliczu tragedii w ciągu 6 dni Rząd w imię walki z „pijanymi kierowcami” przyjął pierwsze rekomendacje, które przedstawiają się następująco:
-
Zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat dla osoby po raz 1. przyłapanej na jeździe po alkoholu
-
Utrata prawa jazdy na okres od 5 do 15 lat dla osoby po raz 2. przyłapanej na jeździe po alkoholu
-
Obowiązek wpłaty nawiązki w wysokości min. 5 tys. przez osoby po raz pierwszy przyłapane na jeździe po alkoholu (maksymalna wysokość nawiązki to 100 tys. zł.)
-
Obowiązek wpłaty nawiązki w wysokości min. 10 tys. przez osoby po raz drugi przyłapanej na jeździe po alkoholu (maksymalna wysokość nawiązki to 100 tys. zł.)
-
Publikacja danych osoby przyłapanej na jeździe w nietrzeźwości, po ogłoszeniu wyroku
-
Alkomat obowiązkowo w każdym aucie
-
Prowadzenie samochodu bez uprawnienia będzie przestępstwem (obecnie jest to wykroczenie)
Powyższe rekomendacje znajdują się pod tym adresem https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/walka-z-pijanymi-kierowcami-rekomendacje-rzadu.html
Okoliczność, że Prezes Rady Ministrów nie dostrzega różnicy pomiędzy zakazem prowadzenia pojazdów a utratą prawa jazdy można jeszcze wytłumaczyć, natomiast ta drobna różnica powinna zostać wychwycona przez Ministra Sprawiedliwości, czy też Ministra Spraw Wewnętrznych. Dlaczego tak się nie stało i oficjalna rekomendacja Rządu o tej treści widnieje na stronie Prezesa Rady Ministrów niech pozostanie tajemnicą.
Przejdźmy teraz do analizy niektórych rekomendacji Rządu Najjaśniejszej
Jedną z rekomendacji Rządu jest m.in. publikacja danych osoby przyłapanej na jeździe w nietrzeźwości, po ogłoszeniu wyroku.
Zgodnie z art. 50 k.k. „Sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości w określony sposób, jeżeli uzna to za celowe, w szczególności ze względu na społeczne oddziaływanie skazania, o ile nie narusza to interesu pokrzywdzonego”
W propozycji Rządu publikacja wyroku schodzi na drugi plan, istotna jest publikacja danych osoby (być może także adresu zamieszkania, wizerunku, nr PESEL, nr NIP) przyłapanej na jeździe w nietrzeźwości.
Co do tej propozycji Rządu nasuwa się kilka pytań
-
Czy publikacja nastąpi w telewizji publicznej, nadawcach prywatnych, prasie, Internecie.
-
Czy publikacja nastąpi w momencie ujawnienia występku przez organy ściągania,
-
Czy organy ścigania będą zobowiązane niezwłocznie publikować dane osób zatrzymanych, czy też dopiero po ich skazaniu prawomocnym wyrokiem
-
Czy propozycja publikacja danych osoby, była konsultowana z Generalnym Inspektorem Danych Osobowych.
-
Czy publikacja danych osoby będzie instytucją niezależną od publikacji wyroku, o którym wspomina art. 50 k.k.
http://tatulowe.blog.onet.pl/files/2012/11/Populizm-kie%25C5%2582basa-wyborcza.jpg
Odnośnie obowiązkowego posiadania alkomatu w aucie Rząd nie wyjaśnił czy dotyczy to tylko samochodów, czy też motocykli samolotów, statków. Czy w przypadku, gdy kierowca motocykla będzie posiadał alkomat przy sobie, natomiast nie będzie alkomatu w motocyklu z uwagi na brak możliwości umieszczenia alkomatu w motocyklu, kierujący motocyklem będzie podlegał karze administracyjnej. Czy koszt zakupu alkomatu będzie kosztem w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym, czy będzie przysługiwało prawo do rozliczenia podatku naliczonego od zakupu alkomatu. Czy alkomat będzie musiał posiadać świadectwo homologacji. Co będzie w przypadku, gdy w trakcie kontroli alkomat w pojeździe pokaże inny wynik niż urządzenie posiadane przez funkcjonariuszy Policji. Który wynik będzie poprawny.
Ostatnia propozycja Rządu
Prowadzenie samochodu bez uprawnienia będzie przestępstwem (obecnie jest to wykroczenie)
Dotychczasowy art. 94 § 1 k.w. dotyczący kierujących samochodem (motocyklem już nie) będzie stanowił przestępstwo.
Rząd działając pod wpływem afektu być może zapomniał o pewnych okolicznościach.
Otóż utrata prawa jazdy może nastąpić również w przypadku przekroczenia limitu tzw. punktów karnych. Zapomniał także, o czym już wspomniano, że czym innym jest utrata uprawnień do prowadzenia pojazdami, czym innym jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, który to czyn jest określony w art. 244 k.k.
Rząd zamierza pociągać do odpowiedzialności karnej przynajmniej następujące kategorie osób:
Osoby, które prowadzą pojazd mechaniczny, lecz nie uzyskały jeszcze uprawnień do kierowania pojazdami,
Osoby, które utraciły prawo jazdy w wyniku przekroczenia limitu tzw. „punktów karnych” i zostały zatrzymane przed zdaniem egzaminu potwierdzającego posiadane umiejętności.
Tego niestety nasz Rząd nie przewidział (być może jest to spowodowane niedostrzeżeniem drobnej różnicy pomiędzy zakazem prowadzenia pojazdów a utratą prawa jazdy o czym wspomniano wcześniej).
W konsekwencji „przekucie” w ustawę propozycji Rządu doprowadzi do sytuacji, w której w Zakładach Karnych miejsce „pijanych rowerzystów” zajmą osoby prowadzące pojazdy bez uprawnień.
Będzie to stanowiło istny chichot historii wobec niedawnej nowelizacji k.k., w której to uchylono art. 178a § 2 k.k.
http://ibikekrakow.com/2013/10/19/jazda-rowerem-pod-wplywem-alkoholu-tylko-wykroczeniem/
http://www.youtube.com/watch?v=jlKFzJVrPnw
Rząd, w celu przypodobaniu się poruszonej opinii publicznej miota się bezładnie zapominając o tym, że to co zrobił wczoraj pozostaje w sprzeczności z tym co zamierza zrobić jutro…
Ale czego oczekiwać od Rządu w roku wyborczym 2014.
W roku wyborczym najważniejsze jest przypodobanie się elektoratowi bez względu na konsekwencje i zmarnowanie życia wielu ludziom.
Dzięki spełnieniu oczekiwań wyborców domagających się krwi w komentarzach pod „bydlakowatymi” artykułami „Fakt.pl” – ustawodawca upiecze kilka pieczeni na 1 ogniu.
1/. nabije sobie punktów w słupkach sondażowych i zwiększy szanse na wygraną w wyborach,
2/. odwróci uwagę publiczną od kwestii przejęcia środków OFE do ZUSu i opłakanego stanu finansów publicznych oraz publicznej służby zdrowia
3/. udowodni, że partia rządząca nie jest taka zła, jak jest.
Na zakończenie ze zdziwieniem należy zauważyć całkowity brak reakcji na tragiczne wydarzenia w Kamieniu Pomorskim resortu Edukacji. To właśnie od stworzenia programu edukacji obywateli odbywającej się w przedszkolach, żłobkach, szkołach podstawowych, gimnazjach i innych szkołach powinna zacząć się dyskusja jak uniknąć takich tragicznych przypadków. Niestety najłatwiejszą drogą jest w przypływie chwili zaostrzenie obowiązujących przepisów karnych.
Z komentarzy na grupie fb Polska Palestra:
* „MM”: Pogłoski o racjonalności ustawodawcy są daleko przesadzone.
* ” ING”: Do mnie takie pogłoski nawet nie dotarły”
Dariusz Goliński
Artykuł powiązany:
https://palestrapolska.wordpress.com/2014/01/05/nowa-mama-madzi-noworocznym-prezentem-dla-mas/
6 marca, 2014 at 8:15 pm
Rząd rezygnuje z pomysłu „alkomat w każdym samochodzie”: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1572697,1,rzad-rezygnuje-z-obowiazkowych-alkomatow-w-samochodach-beda-alkolocki.read
9 grudnia, 2014 at 3:08 am
Szkoda. Już miałem kontener z Chin zamawiać.