Home

don-kichot

Walka z wiatrakami

Na początku jest spokój i pewność, że skoro przez lata dbał o dzieci, to niesnaski z żoną doprowadzające do sprawy rozwodowej nic nie zmienią i nadal będzie miał z maluchami dobry kontakt. Będzie miał realny wpływ na ich wychowanie, przekazywanie ideałów, metody patrzenia na świat. Będzie cieszył się, patrząc na małe sukcesy, martwił, gdy coś nie będzie wychodzić pociechom. Doradzi synowi, gdy ten zacznie oglądać się za koleżankami albo „przegoni” niewłaściwego chłopaka od swojej córki.

Cały ten obraz pryska jak bańka mydlana w momencie otrzymania pierwszego pisma procesowego.

Okazuje się, że żona od lat go nie kocha, że był największą pomyłką w jej życiu. Ciągle tylko siedzi w pracy i nie zajmuje się rodziną, jest złym wzorcem dla dzieci… Negatywne stwierdzenia można mnożyć w nieskończoność. Jeśli żona korzysta z pomocy fachowego pełnomocnika, cały obraz staje się dla ojca jeszcze trudniejszy do zniesienia. Wtedy pisma procesowe pozbawione są całkowicie emocjonalnych wynurzeń, jednak wprawne pióro i fachowe sformułowania potrafią rozmiękczyć nawet największego twardziela.

Wielokrotnie kobiety posuwają się do oskarżania męża o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad rodziną. W skrajnych przypadkach dochodzą jeszcze zarzuty o molestowanie dzieci. Oczywiście w znakomitej większości przypadków sprawy są umarzane, co jednak nie ma wpływu na kondycję psychiczną ojca, który dowiedział się nagle od swojej żony, jakim jest „potworem”. Przy okazji cała rodzina – bliższa i dalsza – zostaje wciągnięta w te przepychanki.

Stanowiska sędziów w wydziałach rodzinnych w sądach rejonowych i cywilnych w okręgowych, zajmujące się sprawami rozwodowymi i ich pokłosiem, są obsadzone przede wszystkim przez kobiety. Można mówić o obiektywizmie w wielu sytuacjach, ale nie wtedy, gdy jedna matka płacze przez drugą, jakiego ma strasznego męża i jak dzieci z tego powodu cierpią. Wszelkie zaprzeczenia ojca dzieci nie mają najmniejszego sensu. Zeznania świadków też nie, bo przecież tylko żona wie, co się dzieje w czterech ścianach mieszkania.

Oczywiście zupełnym przypadkiem wychodzi na jaw, że kobieta, mimo dziesięciu lat małżeństwa, pół roku przed założeniem sprawy rozwodowej nagle zakłada tzw. „niebieską kartę”. Ba, były nawet interwencje policji, jednak w dziwnych okolicznościach za każdym razem, gdy przyjechał patrol, męża nie było w domu, bo pod wpływem alkoholu uderzył żonę albo groził jej śmiercią i zbiegł z miejsca zdarzenia. Bez znaczenia jest fakt, że mąż w tym czasie, jak co tydzień, był z kolegami z pracy pograć w ping-ponga. Notatka z interwencji jest i tylko utwierdzi Wysoki Sąd o wersji wydarzeń przedstawionej przez biedną kobietę, zmuszoną do rozwodu przez to, co wyczynia mąż-tyran. Przecież nikt nie uwierzy trzem innym facetom, że grali z pozwanym w ping-ponga, gdy on rzeczywiście po pijaku znęcał się nad żoną.

Załóżmy jednak, że znajdujemy się w sytuacji od strony prawnej wyjątkowo korzystnej dla naszego statystycznego rozwodzącego się ojca. Jest on porządnym człowiekiem, któremu małżeństwo się nie udało. Ma dzieci, o które zawsze dbał i żonę, która ma zdecydowanie gorszą opinię. Dołóżmy do tego jeszcze mężczyznę jako sędziego w sprawie i nasza modelowa sytuacja zaczyna nabierać kształtu. Ławnicy w zasadzie zawsze popierają stanowisko zawodowego sędziego, więc ich zdania rzadko mogą wpłynąć na kształt wyroku.

Tak więc nasz modelowy ojciec wie, że zawsze to przede wszystkim on zajmował się dziećmi, a nie żona. Zajmował się ich zawożeniem i odbieraniem ze szkoły i wszelkich zajęć pozalekcyjnych, dbaniem o dom. Miał nawet doskonałe kontakty z teściową. Nigdy również nawet nie brał pod uwagę możliwości, że jego związek się rozpadnie. Czując, że rozwód jest nieunikniony, bo żona wyprowadziła się z dziećmi do rodziców, a sprawa rozwodowa nieubłaganie się zbliża, nasz bohater zaczyna interesować się, jak ten rozwód będzie wyglądał. Uruchamia wyszukiwarkę internetową, wpisuje odpowiednie frazy i jego oczom ukazuje się tysiące stron. Wchodzi na kilka z nich, jednak trafia na kolejne fora pisane (tworzone?) przez kobiety i dla kobiet. Kobiety, które wzajemnie uczą się, co mówić i na co zwracać uwagę, żeby dzieci zostały z nimi, a przy okazji alimenty były wystarczająco wysokie, żeby prócz utrzymania dzieci, zostało jeszcze co nieco na kosmetyki albo wyjście z koleżankami na imprezę w sobotni wieczór.

Po otrzymaniu pozwu nie ma już żadnych wątpliwości, że sprawa nie skończy się za porozumieniem stron i zachowaniem poprawnych kontaktów. Nasz modelowy ojciec idzie jednak do adwokata, żeby fachowym okiem spojrzał na szkalujący pozew. Po przeanalizowaniu sprawy prócz odpowiedzi na pozew zawierającej standardowe „odbijanie piłeczki”, nasz ojciec decyduje się na zabezpieczenie miejsca pobytu dzieci przy nim na czas trwania procesu. Robi to, gdyż wie, czego może się spodziewać po żonie – fora dla kobiet dały przedsmak, a jego adwokat utwierdził go w przekonaniu, że to, o czym czytał, niedługo ziści się na sali sądowej.

Wniosek o zabezpieczenie miejsca pobytu był strzałem w dziesiątkę. Sąd przychylił się do niego i dzieci wróciły do domu i dawnego środowiska. Nasz modelowy ojciec sam cieszy się jak dziecko, że znowu ma rodzinę przy sobie. Jest to jednak dopiero początek…

Matka dzieci nie daje za wygraną i pisze zażalenie, które jednak nie przynosi zakładanego przez nią rezultatu. Wtedy zaczynają się dziać rzeczy już nie do końca zgodne z prawem. Matka pod pozorem zabrania dzieci do kina, na co z chęcią przystaje ojciec, zabiera je do siebie i nie chce oddać mężowi. Cóż może zrobić biedny mężczyzna? Dzwoni do adwokata, który radzi podjechać do domu teściów z policją, co też nasz modelowy ojciec robi. Na miejscu jednak dowiaduje się, że oni nic nie wiedzą, a żona wyjechała z dziećmi i nie wiadomo dokąd. Po długich poszukiwaniach okazuje się, że żona przebywa w jednym z ośrodków dla matek z dziećmi, które padły ofiarami przemocy ze strony męża. Oczywiście próba wejścia z policją na teren ośrodka nie przynosi rezultatu. Pracownicy ośrodka stoją murem i zgodnie twierdzą, że takiej osoby u nich nie ma. Policja więc odstępuje od wejścia i ojciec dzieci znowu zostaje sam.

Z pomocą swojego adwokata pisze do sądu pismo z informacją, jak wygląda sytuacja. Chciałby również wyegzekwować, aby wszystko było zgodne z treścią postanowienia sądu. Sąd jednak daje za wygraną i przystaje na wniosek matki, który wpłynął w międzyczasie, o przebywaniu dzieci przy niej. Bo przecież sędzia nie mógł tak zostawić tych wszystkich twierdzeń o rzekomo głodnych, brudnych i zaniedbanych dzieciach. Zażalenia nic nie dają. Do końca sprawy ojciec zostaje bez dzieci. W majestacie prawa został pozbawiony swoich praw przez upartą żonę i sąd. Dodatkowo żona wnosiła o zabezpieczenie alimentów na czas trwania procesu – sąd również na to żądanie przystał, zasądzając po 700 zł na każde z dzieci. Sędzia dał za wygraną, bo brak mu instrumentów, które skutecznie mogłyby tę sytuację zweryfikować obiektywnymi materiałami dowodowymi i zmienić, a przecież sprawa musi się toczyć. Ucierpiały jednak dzieci i ojciec, i to zarówno psychicznie, jak i finansowo.

Dalsza część sprawy to kilkunastu świadków szkalujących naszego ojca. Począwszy od wulgarnych wyrażeń kierowanych w stronę żony, które świadkowie „słyszeli” przez telefon, gdyż akurat zawsze jak wyzywał to dzwonili, podobnie jak „słyszeli” odgłosy „bicia” jej i dzieci, nadużywania alkoholu, kończąc na jednej kochance lat 62 w sekretariacie firmy, gdzie jest zatrudniony, oraz drugiej w sklepie, także w wieku przedemerytalnym, gdzie codziennie rano kupuje świeże pieczywo. Biedny człowiek dowiaduje się dodatkowo, że „znęcał” się nad żoną i dziećmi poprzez włączanie o godz. 6 rano czajnika elektrycznego, który „budził” domowników. Nieważne, że czajnik włączał, aby zrobić herbatę sobie, żonie i dzieciom na śniadanie przed wyjściem do pracy i odwiezieniem dzieci do szkoły. Do tego jeszcze hazard, bo nasz biedny ojciec czasem, gdy jest kumulacja, kupi kupon „lotto”. Obraz straszny, a rozżalenie naszego delikwenta rośnie coraz bardziej. Żona do tego dodaje jeszcze, że niewykluczone jest molestowanie dzieci przez męża, bo przecież niejednokrotnie je kąpał i one tam piszczały i pokrzykiwały, a później takie wystraszone zawsze z łazienki wychodziły. W tym momencie nasz ojciec już nie wytrzymuje, zaczyna krzyczeć, że to wszystko kłamstwa. Nawet adwokat nie może go powstrzymać. Żona z zimnym uśmiechem stwierdza tylko, że ten atak furii potwierdza wszystkie jej dotychczasowe zeznania. Sędzia jednak pyta, czy ma to zaprotokołować i w konsekwencji zawiadomić prokuraturę, przypominając jednocześnie jeszcze raz o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Obywa się bez wpisu do protokołu.

Sąd zleca jeszcze badanie sytuacji rodziny przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny. Starsza pani, jak się okazuje w trakcie rozmowy również matka, przychodzi z wizytą do ojca, który opowiada, jak od narodzin dzieci zajmował się nimi, chodził na szczepienia, do lekarza, woził do przedszkola, szkoły. Opowiada, jak od kilku lat był na wszystkich wywiadówkach, zabierał do kina i na basen. Opowiada, jak mobilizował dzieci do aktywności, grając z nimi w piłkę, jeżdżąc na rowerze. Opowiada, że jego pasją jest gotowanie i w domu zawsze były ciekawe obiady, przygotowane w sposób zachęcający do ich zjedzenia przez dzieci, „uśmiechnięte” kanapki itp. Miła pani z RODK ograniczyła się jedynie do krótkiego stwierdzenia: „Co też pan opowiada?!”. O tym, że życie z żoną zawsze układało się dobrze, że nigdy nie było przemocy ani wyzwisk już nawet nie chciała słuchać. O dobrych kontaktach z teściami i resztą rodziny żony również. Wysprzątane mieszkanie, dopieszczone w każdym możliwym elemencie również nie przekonało o zaangażowaniu ojca w dom, bo przecież pracując zawodowo, to niemożliwe. Wychodząc, skwitowała tylko, że jedyne, czego się dowiedziała, to fakt posiadania przez niego bujnej wyobraźni i skłonności narcystycznych.

Za to w opinii przesłanej do sądu wszystkie zasługi męża były przypisane matce. Bo jak można uwierzyć, że to mąż zazwyczaj gotował, zajmował się dziećmi. Jest za to dokładnie opisane, w jaki sposób matka była zastraszana, terroryzowana psychicznie, bita i jak po załamaniu znalazła w sobie siłę i zdecydowała się na rozwód. Oczywiście jest też opisana wspaniała sytuacja dzieci, gdy przebywają z matką. W opinii jednak próżno szukać, że dzieci przestały uczęszczać na zajęcia pozalekcyjne, że w kinie ostatni raz były z ojcem, że na wywiadówki nadal chodzi ojciec i więcej wie o szkolnych losach swoich dzieci niż matka, która jest z nimi na co dzień.

Gdy sąd dostaje taką opinię razem z całą resztą materiału dowodowego, nie ma specjalnych wątpliwości, że nawet jeśli wierzy ojcu, to gdyby wydał wyrok inny niż pozostawienie dzieci przy matce, to „z hukiem” wyrok ten byłby uchylony w wyższej instancji. Poza tym sędzia uznaje, że przecież każda matka swoje dzieci kocha i na pewno źle im z nią nie będzie, nawet jeśli z ojcem byłoby im zdecydowanie lepiej. Kontakty ustala więc standardowo – święta po połowie, wakacje i ferie też, weekend co dwa tygodnie w miejscu zamieszkania ojca. No i alimenty. Dla porządku należy dodać, że gdyby sędzia był kobietą, nie miałby pewnie nawet i takich dylematów.

Efekt całej sprawy jest taki, że nasz ojciec szczerze zaczyna nienawidzić swoją żonę i jej rodzinę, gdyż ta bez mrugnięcia okiem odebrała mu wszystko i sprowadziła do roli „dawcy” – comiesięcznego zasilenia konta. Żałuje tylko wszystkich upokorzeń, których doznał w czasie trwania procesu.

Poznaje w procesowych realiach efekt zjawiska „szklanego sufitu” – przecież wszyscy wiedzą „jacy są mężczyźni”, a on na pewno nie jest wyjątkiem.

A dlaczego tak jest? Kobietom wszystko wolno, bo wielu ludzi (szczególnie mężczyzn) zwyczajnie nie chce się użerać z „wojującymi feministkami”, które zaraz nasmarują jakiś artykuł, zawiadomią sto organizacji, media i zrobią taką nagonkę, że nagle z igły robią się widły i to sporych rozmiarów. Sądy tak samo, jak społeczeństwo w bardzo konserwatywny sposób podchodzą do ról rodzinnych i społecznych z jednoczesnym uwzględnieniem opanowania przez kobiety coraz to nowych przyczółków. Dlatego, gdy po którymś z kolei boju mężczyzna zastanowi się nad „za” i „przeciw” swoich decyzji, stwierdzi, że chyba woli mieć święty spokój, rezygnując z części swoich praw. Efekt jest taki, że mężczyźni okopują się na swoich pozycjach i tak naprawdę bardzo dużo tracą zarówno w oczach kobiet, jak i samych siebie. Z drugiej strony, walka jest w obecnym trendzie społecznym, medialnym, politycznym bardzo źle postrzegana. Brak jest dobrego rozwiązania, jednak póki to rozwiązanie nie zostanie wypracowane, to będziemy świadkami takich i podobnych sytuacji – nie tylko na sali sądowej, ale również w otaczającej nas rzeczywistości. Może się również zdarzyć, że nas samych taka sytuacja dotknie i będziemy musieli „walczyć z wiatrakami”. Trzeba się jednak zastanowić, jak chcielibyśmy być potraktowani jako mężowie, ojcowie, obywatele, mężczyźni i jakie decyzje wtedy podejmiemy. Albo jakie będziemy musieli podjąć.

adw. Bartłomiej Grabias

20 thoughts on “Walka z wiatrakami

 1. Dlatego kobiety w sądzie powinny być trzymane z daleka od spraw rodzinnych i karnych. Tam najbardziej jest potrzebny chłodny osąd, a kobiety w podejmowaniu decyzji za często opierają się na uczuciach, intuicji, itp. potem dobra „aktorka” czy „aktor” są w stanie oszukać wymiar sprawiedliwości. Mężczyźni ze swoimi analitycznymi metodami oceny rzeczywistości w takich wypadkach dają zdecydowanie większą pewność prawidłowych i sprawiedliwych rozstrzygnięć.

 2. Przerażające ale z pewnością prawdziwe.
  Teoretycznie u mnie w domu jest wszystko w porządku, ale tylko do momentu gdy wszystko idzie po myśli małżonki. W przypadku sprzeczki wyciągane są brudy do pięciu pokoleń wstecz i jestem świadomy, że w sądzie byłoby to samo (a właściwie gorzej).

 3. Żeby wszystko było jasne zaznaczam, że jestem kobietą. Powyższy artykuł – jak zrozumiałam – ma na celu przybliżyć przypadkowemu czytelnikowi obraz statystycznego polskiego rozwodu, w którym to wielce egoistyczny model kobiety-matki rozbija rodzinę wnosząc o rozwód, z przyczyn (tu cytat): „od lat go nie kocha, był największą pomyłką w jej życiu. Ciągle tylko siedzi w pracy i nie zajmuje się rodziną, jest złym wzorcem dla dzieci…”, czym zaskakuje naszego modelowego męża i ojca, który notabene jest bardzo porządnym człowiekiem. Tak więc ta antypatyczna, nie da się ukryć, kobieta knuje intrygę, w którą wciąga swoją rodzinę i znajomych, wykorzystuje w perfidny sposób instytucję sądu (w postaci kobiety) oraz pracownika RODK (również kobiety). Czyni to z pomocą fachowego pełnomocnika (tu brak informacji o płci) po to, by wdeptać naszego szlachetnego nieszczęśnika w przysłowiową glebę, zabierając mu to, co w życiu najbardziej kochał, czyli dzieci. Żeby dodać dramaturgii sytuacji wyprowadza się wraz z dziećmi z ich wspólnego jak mniemam domu lub mieszkania do ośrodka dla ofiar przemocy po to, by na sam koniec osiągnąć swój cel w postaci 700 zł alimentów na każde z dzieci. Odnosi więc zwycięstwo sprowadzając swojego już byłego męża do roli „dawcy” – zasilającego comiesięcznie jej konto. Ona zaś zyskuje pełną swobodę i może za te pieniądze wyskoczyć w sobotę z koleżankami na imprezę lub w najgorszym wypadku poprawić sobie humor kosmetykami. Nie wiadomo, gdzie w tym czasie zostawia dzieci, czy nadal w ośrodku, bo o tym w artykule nie napisano.
  A dlaczego tak jest? Bo „kobietom wszystko wolno, bo wielu ludzi (szczególnie mężczyzn) zwyczajnie nie chce się użerać z „wojującymi feministkami”, które zaraz nasmarują jakiś artykuł, zawiadomią sto organizacji, media i zrobią taką nagonkę, że nagle z igły robią się widły i to sporych rozmiarów.”
  Przepraszam… ale po tej lekturze trudno mi było powstrzymać się od sarkazmu.

 4. Nie, to nie jest na pewno statystyczny polski rozwód, niemniej takie sytuacje się zdarzają. Jak również zdarzają się sytuacje w drugą stronę, tj. mąż wyprowadza się, bo z żoną nic go nie łączy (a tak naprawdę ma już nową panią), mąż zarabia dajmy na to ok. 10 000 zł miesięcznie, ale na dziecko płaciłby alimenty w porywach do 400-500 zł miesięcznie. I dajmy na to na czas rozwodu sam we własnej firmie obniża sobie wynagrodzenie poniżej poziomu wynagrodzenia sprzątaczki. I nawet jak kobieta udowodni zdradę, to on i tak wykaże ten 1% winy żony wystarczający do orzeczenia rozwodu z winy stron (bo np. żona dowiedziawszy się o kochance na niego nawrzeszczała, słyszał to kumpel z pracy, który zeznał po jednostkowym zdarzeniu, że „wrzeszczała na męża cały czas, to nie dziwne, że znalazł inną”). To tak z drugiej strony barykady.

  Sytuacje są różne.

  W opinii części autorów standardowa sytuacja jest taka, że to mąż leci do nowego gniazda, a kobieta z dziećmi musi sobie radzić. Sprawa o alimenty/podwyższenie alimentów z automatu kończy się sprawą o kontakty, nawet gdy przebiegają one w dowolnych wybranych przez męża/nie-męża terminach.

  Niemniej, autor tego konkretnego wpisu chciał pokazać mechanizm, który zdarza się (z podkreśleniem na: zdarza się) w niektórych sprawach, gdzie rzeczywiście to głównie ojciec wychowywał dzieci, czyli wykonywał czynności, które zwykle wykonuje matka, a tymczasem matka tych czynności nie wykonywała, dzieci są z nim bardziej związane. Taki ojciec często ma problemy z dostaniem opieki nad dzieckiem, bo jednak panuje przekonanie, że dzieci powinny być z matką, a nie zawsze to jest dobre. I pokazuje pewien mechanizm, jak metodą faktów dokonanych można wpłynąć na wyrok sądu. Autorowi tej odpowiedzi (nie jest to autor wpisu) znany jest przypadek, gdzie matka uciekła z kraju, w którym władza bardzo dba o to, aby postanowienia sądów rozwodowych co do dzieci były wykonywane (kontakty, alimenty, są bardzo duże kary finansowe) do Polski, odcinając ojca od dziecka tylko po to, żeby polski sąd na jej korzyść zmienił tamto orzeczenie. A uciekała z kraju dużo bardziej cywilizowanego i rozwiniętego od naszego (żeby nie było, że z państwa, gdzie wiadomo, że z automatu dyskryminowana jest kobieta).

  • Prawda jest taka ze nasze Sady w przypadku uprowadzen za granice sa spolegliwie i latwo sie przychylaja do decyzji sadow krajow pokroju UK, Belgia , Niemcy. Nie walcza o swojego obywatela. Pewnym, przeciwienstwem byla tu Portugalia. Matka uciekla z dzieckiem z Polski do swojego ojczystego kraju (dziecko bylo narodowosci polskiej). CO z robil sad portugalski ? Po pierwsze zaprowadzil ja przed oblicze sadu w Portugalii, 2 nakazal powrot dziecka do Polski. Do poszukiwan zaangazowal jednostki antyterrorystczne. Da sie ? Da sie jak sie chce. Jakos nie wyobrazam sobie takiej pomocy w Polsce ze strony zadnego organu powolanego do egzekucji prawa

 5. Dziękuję za odniesienie się do mojej wypowiedzi, a zwłaszcza za stwierdzenie, że opisany mechanizm „zdarza się (z podkreśleniem na: zdarza się)”, co przeczy pierwotnej sugestii, że kobiety już takie są i wszystko im wolno. Wszyscy wiemy, jacy są mężczyźni i jakie są kobiety (natura przypisała nam nieco inne role) – nic tego nie zmieni i nakręcanie atmosfery wojny damsko-męskiej niczemu nie służy. Mądrość i roztropność nie jest atrybutem płci ale konkretnego człowieka.
  Ponadto (sorry, tu się przyczepię) nietrafione jest stwierdzenie autora, że nasz bohater „poznaje w procesowych realiach efekt zjawiska „szklanego sufitu”, bowiem zjawisko to, jak wskazują wszystkie źródła, dotyczy tworzenia niewidzialnych barier awansu zawodowego kobiet w związku z dominacją mężczyzn w obszarach związanych z władzą i zarządzaniem.
  Jeszcze raz dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

  • Ale tu nie mowimy o sprawach zawodowuch tylko procesowych. Poza tym nie zgadzam sie co do barier zawodowych. Moja szefowa jest kobieta i jest nia bo jest dobra a nie dlatego ze parytety ja wyniosly. Przykladow moge mnozyc. Jesli kobieta ma predyzpozycje wygra z facetem walke o posade. A pakowanie do wladz kobiet w imie rownosci bez patrzenia na kompetencje jest postepowaneim w mysl zasady „mierny bierny ale wierny moze zaprowadzic firme na dno

 6. Pingback: Walka z wiatrakami | TD work

 7. Interesujący jest komentarz użytkownika palestrapolska. Mi również znany jest bardzo dobrze przypadek, w którym matka przyleciała do Polski z dzieckiem z dalekiego kraju po dokładnych konsultacjach prawnych i upewnieniu się, że za ten szczególny w swoim nasileniu rodzaj przemocy wobec dziecka zostanie przez polski wymiar sprawiedliwości wynagrodzona. Mam wobec tego pytanie: czy rzeczywiście polski sąd musi odmówić ojcu argumentu, że matka stosuje przemoc wobec dziecka? Przecież jest w tej kwestii szereg postanowień Sądu Najwyższego stanowiących, że jest to „drastyczne nadużycie władzy rodzicielskiej”, co może być interpretowane jako przemoc domowa i co może spowodować ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej. Dlaczego mimo wszystko obecna praktyka jest inna?

  • Odpowiedź na to pytanie chyba nie jest prosta. Po trosze wynika z założenia, że zabranie dziecka do innego kraju było dla niego szokiem, ale po kilku miesiącach dziecko już przywykło, więc przywrócenie stanu zgodnego z prawem byłoby dla dziecka ponownym szokiem psychicznym. Co więcej, znany jest nam przypadek, gdzie takie same metody są stosowane nie tylko w Polsce (w znanym nam brytyjskim przypadku dziecko bezprawnie zabrane od ojca, po czym odmowa oddania mu dziecka, bo się przyzwyczaiło i musiałoby znowu to przeżywać…, więc ojciec został pozbawiony dziecka metodą faktów dokonanych). Nam ręce opadają na takie przypadki i czujemy bezsilność. O przypadkach małżeństw ze związków mieszanych (Polak/Polka + obcokrajowiec) już nawet nie warto wspominać – zawsze uprzywilejowany będzie obywatel państwa, które sprawę rozpoznaje, bez względu na płeć. Dochodzą też opinie psychologiczne palcem na wodzie pisane…

   • Ta odpowiedź jest zawężona w kwestii uprowadzeń dziecka przez jednego z rodziców za granicę w tym sensie, że zaklada, że jedynymi rozwiązaniami mogą być albo pozostanie przy rodzicu-sprawcy uprowadzenia lub wydanie go do kraju, z którego zostalo uprowadzone, do rodzica pokrzywdzonego. Jednak statystyki tzw. spraw haskich pokazują, że bardzo często dochodzi do innych rozwiązań, często np. za sprawą mediacji czy innego rodzaju porozumienia między stronami.

    Oczywiście jednej traumy dla dziecka nie można zastępować drugą. Jednak na myśli mam tu inny scenariusz, w którym rodzic pokrzywdzony godzi się z tym, że dziecko pozostanie w kraju, do którego zostało uprowadzone i sam sprowadza się do tego kraju (obojętnie czy obcokrajowiec, czy nie). I co wtedy powinien zrobić polski wymiar sprawiedliwości? Moim zdaniem ma obowiązek pomocy rodzicowi pokrzywdzonemu choćby na podstawie art. 100 kro albo wielu artykułów Konwencji o Prawach Dziecka (np. art. 8, 9, 10, i 11), którą Polska jest przecież związana z wieloma krajami. Ciekawy jestem jak wygląda praktyka w takich przypadkach, ale podejrzewam mniej lub bardziej jawną dyskryminację rodzica pokrzywdzonego.

   • Niestety, to 2. rozwiązanie to czysta teoria. 2. rodzic nie ma w Polsce wsparcia, musi utrzymywać się z tego, co sam ma, czyli z pracy w państwie, skąd dziecko zostało wyrwane. Takiej praktyki po prostu nie ma.

 8. Nie wiem o co Panie chodzi pani Anno. Ten artykuł jest o sytuacji, która istnieje. W Polsce ojciec jest mniej ważny dla dziecka w opinii społecznej i organów państwa niż matka. To jest zwyczajna dyskryminacja mężczyzn. My powinniśmy robić pikiety i marsze w tej sprawie.

  Tu nie chodzi o konkretne sytuacje i konkretnych ludzi. Ludzie jak wiadomo są rózni. W związku z tym sąd powinien za każdym razem przyznać opiekę temu z rodziców, który bardziej się nadaję – w obecnych czasach, kiedy statusy płci są równe, powinno się to rozkładac(mniej więcej) po połowie.

  Jężeli więc twierdzi Pani, że tak jak jest powinno być, to twierdzi Pani, że mężczyźni po prostu są gorsi – są gorszymi ludźmi, gorszymi rodzicami.

  Myślę, że z takiego myslenia Pani i nasze społeczeństwo powinno zrezygnować.

 9. Ten sam scenariusz jest w momencie gdy mężczyzna pierwszy podejmie decyzje o rozwodzie. Odwiedzi prawnika i krok po kroku robi dokładnie to samo. Jest to strategia bezduszna i bezlitosna ale nie wymyślona przez kobiety tylko przez adwokatów. Natomiast to my podejmujemy decyzję czy posuniemy się do kłamstwa, manipulacji i oszustwa.

 10. @palestrapolska – mylisz sie to jest statystyczny rozwod.. Mam kontakt z wieloma rodzicami takze w moim miescie. WSZYSCY przeszli to samo wlacznei z molestowanie wlasnych dzieci (zakonczonych umorzeniem). Roznica tkwi tylko w detalach. Reszta jest dokladnie identyczna. Co do swoje sprawy tu zaskoczenie – nie podpisze sie pod tym ze sedziowie byli stronniczy. Ci prowadzacy sprawe mimo ze kobiety okazaly sie byc zdroworozsadkowe. Ale kiedy u Sedziego gore bierze zdrowy rozsadek to wg takiej „matki” wyrok jest kupiony no bo ona przeciez jest matka i rozstrzygniecie niezaleznie od tego jaka to kupa smiecia nie rodzica moze byc tylko jedno. Zgodne z wola matki. Tak wyglada polska rzeczywistosc i rzekoma rownosc wobec prawa podobno zagwarantowana konstytucyjnie. Jesli do tego dodam ze placowki dydaktyczno-wychowawcze wraz z matka potrafia przygotowac sprawe karna o molestowanie. Niewiarygodne ? a jednak. Przypadek drugi pani psycholog po wizycie matki pisze opinie jak to dziecko bylo molestowane po czym wysyla ja do matki z pytaniem czy taka opinia moze byc. Oczywiscie rusza sprawa karna. Ojciec nie widzi sie z dzieckiem. Nawet jak wezwie policje matka poda sygnature akt prokuratorskich i ktory policjant zaryzykuje ukaranie matki skoro ona „chroni” swoje dziecko. Jak wyglada odpowiedzialnosc karna wobec matek za takie zagrania? Jest zadna. Skoro jest fun i nie ma risk dlaczego nie siegnac po to? A ze dziecko cierpi? Sorry przeciez z czegos trzeba zyc. No nie ? Takie wlasnie sytuacje kreuje demokratyczne (podobno) panstwo prawa. To juz nie Poland to juz PolPotAnd. Jak ktos nie wie kto POlpot niecgh wpisze w wyszukiwarke Czerwoni Khmerzy. Do tego miejsca zaprowadzila nas tranformacja ustrojowa i zamiana rezimu na inny kolor

  • Mimo wszystko pozostaniemy przy swoim stanowisku. Takie sytuacje, jak opisane przez Pana (fałszywe oskarżenie o molestowane) niestety się zdarzają, na początku sądy to kupowały, ale obecnie jest lepiej. W takiej sytuacji sądy powinny rozważyć, czy nie lepiej powierzyć opiekę nad dzieckiem ojcu.
   Natomiast statystyczny rozwód naprawdę tak nie wygląda. Dużo jest rozwodów zgodnych, bez orzekania o winie. Są też rozwody, gdzie jest np. udowodnione znęcanie się męża alkoholika nad żoną (drastyczne opisy pominę) – a zeznają dorosłe dzieci, które w końcu przekonały matkę, żeby uwolniła się od koszmaru. Są też rozwody, gdzie np. jedynym problemem są alimenty.
   Palestrapolska nie neguje, a wręcz przeciwnie – ma świadomość opisanych przez Pana praktyk – niemniej nie są one statystycznym rozwodem.

 11. Nie bylo moja intencja powiedziec ze matki sa be a tatusiowie zawsze cacy. Bo tak nie jest. W sadach i prokuraturach jest teraz lepiej, nie dlatego ze sie poprawilo samo z siebie. Skala przypadkow molestowania stala sie tak duza ze ktos poszedl po rozum do glowy ze raczej to niemozliwe zeby kazdy taki przypadek byl potwierdzony materialem dowodowym. Gdbyby moje oskarzenie bylo w 2009 a nie w 2014 spedzilbym niemilo czas za kratami. Tak skonczylo sie tylko na postepowaniu w sprawie i zlozeniu zeznan
  CZy znane sa badania i opublikowane wyniki takich badan ?
  W Programie Państwo w Państwie (01.06.14) – członek Krajowej Rady Prokuratory juz kilka lat temu zwracal uwage ze do „gry” wchodzi nowy orez – oskarzenie o pedofilie. Nie formulowal tej tezy chyba w oparciu o jednostkowe przypadki ? Chetnie zapoznam sie z takimi badaniami i ich wynikami a przede wszystkim czasem ich wykonania. Bo 4 lata to wiecznosc biorac pod uwage kreatywnosc niektorych Pan. A powiedzenie ze stan prawny kodeksu rodzinnego jest 100 lat za murzynami jest obrazliwe….. ale dla Murzynow….. W Brazylii alienacja rodzicielska jest przestepstwem. Oni doszli juz do tego dawno temu i wlozyli to w kodeksy. U nas jest wrecz wspierana przez placowki panstwowe. Stwierdzenia niech pan poczeka jak dziecko dorosnie samo do Pana przyjdzie. Slowa jednej z dyrektorek przedszkola !!

 12. Cóż na te słowa powiedzieć – należy się zastanowić, jak ta pani została dyrektorką przedszkola. Jak dziecko dorośnie, to nie samo przyjdzie, tylko po prostu powie, że Pana nie zna i z dużą dozą prawdopodobieństwa nie będzie chciało znać. To chyba oczywiste. Dziecko potrzebuje w wychowaniu obojga rodziców, nawet jeśli rodzice się rozstaną (poza wyjątkowymi sytuacjami, typu alkoholizm, znęcanie, molestowanie).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s