nowe_podatki

 

55% podatku od przedawnionego podatku

projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym

z dnia 2 czerwca 2014 r.

 

 

Dariusz G.

Podział przedawnienia zobowiązania podatkowego na lepsze i gorsze.

I tak według projektu nowelizacji ustawy PIT inaczej traktowane jest przedawnienie zobowiązania podatkowego jeżeli uprzednio została złożona deklaracja lub wydana decyzja określająca lub ustalająca zobowiązanie podatkowe, odmiennie zaś traktowane są pozostałe przypadki przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Można sobie wyobrazić sytuację, w której podatnik zataił fakt uzyskania przychodu np ze sprzedaży nieruchomości, toczyło się postępowanie podatkowe i wydana została decyzja umarzająca postępowanie z uwagi na upływ okresu przedawnienia.

Czekamy kilka lat i US wszczyna postępowanie w przedmiocie opodatkowania pochodzącego z nieustalonych źródeł i podatnik wykazuje, jego środki pochodziły ze sprzedaży nieruchomości i przedstawia decyzję umarzającą postępowanie. Wtedy miłościwy fiskus źródło tego przychodu traktuje już nie jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości (które uległo przedawnieniu), lecz jako przychód ze źródeł nieznajdujących pokrycia w… i stosuje 55% podatek.

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/224156/224159/224160/dokument115717.pdf

podatek 55 proc

Paweł K.

To tylko świadczy o bezsilności tego państwa i o tym, że faktyczna dziura budżetowa jest o wiele głębsza, niż mówią oficjalnie.

 

Magda M.

Paweł K. – Panie Mecenasie, to wiemy i bez tego projektu. Urzekła mnie historia: podatek 55% w przypadku przedawnionego zobowiązania…

 

Jurek S.

To nie lepiej zrezygnować w ogóle z przedawnienia. I zgodnie z solidarnością pokoleń wprowadzić odpowiedzialność zstępnych za zobowiązania podatkowe poprzedników bez ograniczeń. Będzie prościej.

 

Bartek R.

Zstępnych tylko? Wszystkich spadkobierców, z wyłączeniem gminy i skarbu państwa oczywiście

 

Magda M.

Też nie rozumiem, dlaczego Pan Mecenas Jurek S. aż tak bardzo się ograniczył. Proponuję krok dalej: jak dojdziemy do dziedziczenia gminy/SP to można przewidzieć, że wówczas zobowiązania podatkowe dziedziczą np. znajomi czy sąsiedzi, albo np. osoby, które razem studiowały bądź uczyły się w jednej szkole. A psa czy kota spadkodawca nie miał?

 

Krzysztof Ś.

Nie wiem dlaczego podpowiadacie naszemu światłemu ustawodawcy dalsze kroki. A co będzie jeśli przeczytają i wprowadzą w życie? Potem będzie zwalanie winy na adwokatów.

 

Jacek S.

i tak będzie dopóki USTAWOWO nie wyłączy się urzędników MF z procesu legislacyjnego, w tym pisania projektów ustaw. Tym zadaniem powinni zająć się np. reprezentanci przedsiębiorców, ale obawiam się, że to chyba już nie w tym ustroju…

 

Dariusz G.

Podatek jak Lenin „wiecznie żywy”

 

Dariusz G.

Pomysłodawcom z MF należy przypomnieć, treść Ordynacji podatkowej
art. 59 par. 1 pkt 9 zobowiązanie podatkowe WYGASA wskutek przedawnienia.

 

Paweł K.

Dariusz G. – lepiej nie przypominać, bo zmienią ordynację a siłą rozpędu konstytucję…

 

Dariusz G.

Paweł K. – może tak jak „tymczasowo” podniesiono VAT z uwagi na problemy budżetu „tymczasowo” zawiesi się przedawnienie zobowiązań podatkowych.

 

Paweł K.

Prowizorki działają najdłużej. Najśmieszniejsze jest to, że tak naprawdę niewiele da się zrobić. Wybory niczego nie zmienią, a gilotyna wyszła z mody.

 

Magda M.

Panie Mecenasie Paweł Kozłowski – jak Pan Mecenas tak będzie o gilotynie pisał, to jeszcze ABW nawiedzi kancelarię

 

Remek Dąbrowski liniowy podatek 100 procenthttp://remekdabrowski.pl/