Home

par-excellenceAutor: Remek Dąbrowski

/opowiadanie satyryczne, opisywane historie i postacie są całkowicie fikcyjne, kilka tysięcy osób które „się odnalazły” oraz kilka tysięcy które dyskutują i hejtują z tego powodu, że „odnaleźć się nie mogą i to wszystko nieprawda” – uprasza się o zdrowy rozsądek i zdobycie się na dystans wobec literatury opisującej fikcje i fantazje autorów/

Po wczorajszej rozmowie w kancelarii ze swoim nieszczęsnym klientem, któremu zarzucono ,,ograbienie” ZUSu, Sankja była wykończona. Bite trzy godziny Kwaśniak relacjonował wystrój wnętrza gabinetu dyrektora Kręcińskiego oraz jego powierzchnię w metrach kwadratowych, która zmuszała każdego do kilkuminutowego marszu wśród oranżerii kwiatowej, by znaleźć się w okolicach olbrzymiego biurka, przy którym zasiadał dyrektor zazwyczaj będący zajęty obieraniem jabłka, w które potem zanurzał swoje zęby by zjeść je ze smakiem i wypluć na srebrną tackę ogryzek i ewentualne pestki.

– Pani Mecenas, to była komnata królewska, nawet nie wiem, czy minister ma taki pokój. – Perorował Kwaśniak. – No to nawet nie zdziwiłem się specjalnie tej saunie, tym bardziej, że armaturę też kazał kupować z górnej półki… Pani zażąda wizji lokalnej, to wysoki sąd sam zobaczy jakie tam Bizancjum.

– To nie ma wiele do rzeczy – pokiwała głową Sankja. – Trzeba przekonać sąd, że wykonał pan to, co było zlecone, a nie odwrotnie. A to może być dosyć trudne… – westchnęła.

– *** –

Sankja wiedziała, że ma rację, z drugiej strony była realistką i miała przeczucie, że jednak lokalne układy i serwilizm sędziego Krzywołapa wobec wszelkiej władzy publicznej są po prostu nie do przezwyciężenia. Cały czas miała nadzieję, że to nie jedna ze spraw, gdzie kopie się z koniem i musi udowadniać, że klient nie jest wielbłądem, jednak postawa sędziego Jeremiego Krzywołapa szybko wyprowadziła ją z tego błędu.

– Oskarżony Szczepan Kwaśniak – spojrzał Krzywołap z pogardą na oskarżonego, Sankję całkowicie ignorował – Z zawodu byznesmen znaczy prywaciarz…

– Wysoki Sądzie, zajmuję się prowadzeniem firmy zajmującej się robotami budowlanymi, wystrojem wnętrz i wykonywaniem mebli…

– Prywaciarz nie przerywa, kiedy Wysoki Sąd mówi!!! – ryknął Krzywołap. – Lat 54, niekarany… jeszcze – Krzywołap spojrzał się z dziką satysfakcją na oskarżonego. – Czy oskarżony przyznaje się do winy?

– Nie, Wysoki Sądzie!

– Ekhm… a czy oskarżony będzie wyjaśniał?

– Tak, chciałbym jeszcze raz opowiedzieć o zdarzeniu, gdyż uważam, że to nie ja powinienem siedzieć na ławie oskarżonych…

– Oskarżony nie posiada kwalifikacji do czynienia ocen tego typu – zgromił wzrokiem oskarżonego sędzia Krzywołap. – To niech oskarżony wyjaśnia!

– Prowadzę firmę i wygrałem ten przeklęty przetarg na wykonanie mebli dla ZUSu…

– Niech oskarżony zważa na słowa!!!

– Przepraszam Wysoki Sądzie. Wygrałem przetarg na wykończenie wnętrz nowej siedziby i na wykonanie mebli.

– No właśnie – nie na wykonanie sauny? – spytał złośliwie sędzia Krzywołap.

– Przetarg był rozpisany na wykończenie wnętrz i wykonanie mebli. Przystąpiłem do robót i dyrektor Walerian Kręciński poprosił mnie, aby we wnęce przy jego pokoju, która miała pełnić funkcję szafy na dokumenty, zrobić saunę…

– Czy w przetargu była mowa o saunie?

– No nie, ale …

– Pani Krysiu, Pani zapisze: w przetargu nie było w ogóle mowy o saunie – zaakcentował Krzywołap. – Proszę, oskarżony kontynuuje.

– Powtórzę więc, że dyrektor Walerian Kręciński wymógł na mnie, aby we wnęce zamiast szafy zrobić saunę. Zagroził jednocześnie, że jeśli nie napiszę w fakturze „meble biurowe”, to znajdzie jakikolwiek drobiazg, żeby mnie z tego przetargu wywalić. Żałuję, że sam z wykonawstwa nie zrezygnowałem, ale teraz jestem już mądrzejszy.

– Czy oskarżony ma jakiś dowód, że Dyrektor Kręciński coś na nim wymógł?

– No nie, nie mam Wysoki Sądzie – Kwaśniak patrzył intensywnie w podłogę. Sankja wiedziała, że to postępowanie do niczego dobrego nie zmierza…

– Wykonałem usługę, wystawiłem fakturę o treści żądanej przez dyrektora Kręcińskiego i był spokój. Dopiero dwa lata po przetargu CBA dokonało kontroli i zaczęły się te wszystkie problemy.

– Przepraszam, co oskarżony wpisał na fakturze? Za co miała nastąpić zapłata?

– Za wykonanie mebli biurowych… ale…

– Więc oskarżony wpisał w dokumencie nieprawdziwe informacje, tak?

– No tak, ale …

– Dziękuję bardzo… Pani Krysiu, zaprotokołuje Pani, że oskarżony przyznaje, że wpisał w dokumencie nieprawdziwe informacje. Sąd nie ma pytań. Pan Prokurator? – Krzywołap spojrzał w prawą stronę – Nie ma pytań. A tak, jeszcze obrońca? Obrońca ma pytania?

– MAM!!! – ryknęła Sankja, zdegustowana całym przedstawieniem. – Czy oskarżony samowolnie zmienił przedmiot umowy?

– Nie, zmianę wymógł na mnie dyrektor Kręciński. Ja już na tę inwestycję wziąłem kredyt i nie mogłem jej stracić, więc musiałem się zgodzić. Wymsknęło mi się to w rozmowie i on wiedział, że ma mnie w garści. Zmusił mnie do wpisania na fakturze, że chodzi o meble biurowe, a zażyczył sobie sauny. A teraz udaje, że przez dwa lata nie zorientował się, że sauna nie jest szafą. Paranoja!

– Oskarżony!!! – ryknął Krzywołap. – To są prywatne osądy oskarżonego!!! Sąd sobie nie życzy tego typu uwag na rozprawie!!!

– Ale kiedy to prawda! – powiedział zdesperowany Kwaśniak…

– Prawda to jest wtedy, jak się ma dowody – spojrzał znacząco na oskarżonego Krzywołap. – Pani Krysiu, proszę zawołać na salę świadka Kręcińskiego.

– *** –

Świadek Walerian Kręciński wszedł na salę rozpraw. Najpierw wszedł brzuch – dyrektorski. Potem cała reszta, w tym wąsata głowa.

– Imię i nazwisko – uśmiechnął się przychylnie sędzia Krzywołap.

– Walerian Kręciński. Lat 52, obcy, niekarany, Dyrektor lokalnego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Tak, tak, Sąd bardzo dobrze to wie – zaznaczył sędzia. – Co świadek wie w sprawie?

– Oskarżony mnie oszukał!!! Mnie? Cały ZUS!!! Czyli państwo polskie!!! Jak on śmiał!!! Miał zrobić wykończenie wnętrz i meble do nowej siedziby i wypisał na to fakturę, a okazało się, że zrobił co innego!

– Czyli oszukał i w dokumencie wpisał nieprawdę? – dopytał Krzywołap.

– Dokładnie tak, oszukał mnie i wpisał nieprawdę w dokumencie… Gdybym tylko wiedział… – Kręciński rozłożył teatralnie ręce.

– Czy ZUS stracił na oszustwie oskarżonego?

– Oczywiście, że tak! Trzeba było od nowa wykonać szafę i ponieść dodatkowe koszty! Przez kontrolę z CBA nie mogliśmy pracować i przedłużyło się rozpoznawanie spraw! – coraz bardziej rozkręcał się Kręciński.

W końcu sędzia dopuścił adwokat Zuzannę Sankję do zadawania pytań…

– Proszę świadka, kiedy inwestycja została zakończona?

– W 2010 roku.

– A kiedy nastąpił odbiór?

– Również w 2010 roku.

– Czy świadek uczestniczył w odbiorze?

– Uczestniczyłem.

– Czy odbiór obejmował obejrzenie wszystkich pomieszczeń, w tym pokoju świadka wraz z „szafą”?

– Tak, obejmował, ale ja się nie znam. To oskarżony był wynajętym specjalistą.

– Kiedy do siedziby ZUS weszło CBA?

– W 2012 roku.

– I przez dwa lata nie zauważył Pan, że drzwi znajdujące się za Pana biurkiem nie prowadzą do szafy, tylko do sauny?

– Ja się nie znam! Ja jestem laikiem, dlatego wynajęliśmy fachowca, który miał wszystko zrobić prawidłowo, a on nas oszukał!

– Czy przez dwa lata nie korzystał Pan z czegoś, co miało być szafą? Jeżeli nie, to czy nie oznacza to, że w ogóle cały wydatek w tym zakresie był zbędny i było błędem zamawiającego, że chciał tam szafę?

– Jak to nie korzystałem? A jakże… Oj korzystałem, korzystałem i z tą moją sekretarką, Grażynką, oj jak my żeśmy z tej sauny… znaczy szafy korzystali… – rozmarzył się Kręciński.

– To wiedział Pan, że za biurkiem powstała sauna czy nie? – Sankja już miała powoli dość tego cyrku.

– Nie! Oskarżony oszukał ZUS!!!

– Mam jeszcze ostatnie pytanie: czy świadek jest w pełni sprawny umysłowo, to jest czy świadek nie jest upośledzony umysłowo nawet w stopniu lekkim, ewentualnie czy świadek ma chorobę lub zaburzenia psychiczne albo uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego? – spytała Sankja, która po prostu nie wierzyła, że dorosły człowiek, dyrektor oddziału dużej państwowej instytucji nie odróżnia sauny od szafy.

– Co??? Ja! Ja jestem w pełni sprawny psychicznie i fizycznie! Moja sekretarka, pani Grażynka, może potwierdzić!!!

– Skoro jak każda dorosła osoba w pełni władz umysłowych nie mógł Pan nie stwierdzić, że szafa jest w rzeczywistości sauną, to jak oskarżony Pana oszukał? Oszukał, wykonując nie to co Pan mu zlecił do wykonania… a z czego pan chętnie korzystał, nie próbując zgłosić oskarżonemu, że nie tego pan sobie życzył?

– Uchylam pytanie, jako sugerujące odpowiedź! – warknął Krzywołap.

– Świadek już zeznał, że korzystał z sauny i to nawet w towarzystwie sekretarki Grażynki – zauważyła zdecydowanie Sankja. – Chodziło mi o uzupełnienie tego zeznania o okoliczność, czy protestował, przeciwko niechcianemu powiedzmy meblowi jakim była sauna zamiast wspomnianej szafy na dokumenty.

– Jak miałem protestować..? Miałem mu kazać rozebrać to urządzenie? – Kręciński zaczął nerwowo pokaszliwać.

– Może już dosyć dręczenia świadka, który co widać gołym okiem, jest niezdrów i mówienie sprawia mu trudność – wysyczał przez zęby Krzywołap. – Pani Mecenas ma jeszcze jakieś wątpliwości?

– Ja mam same wątpliwości – zerwała się na równe nogi Sankja – i każdy miałby je na moim miejscu, bo nikt rozsądny nie uwierzy, że zamawiający odbierze samochód, saunę czy basen zamiast szafy czy innego mebla… To jest farsa… co próbuje przedstawić nam świadek.

– Proszę spocząć pani mecenas – zasyczał ponownie Krzywołap. – Będzie pani miała okazję zaprezentować te wywody w przemówieniu końcowym. – Czy obrona ma jeszcze jakieś pytania do świadka?

– Pytań nie mam podjęła decyzję Sankja… ale zgłaszam dowód z zeznań świadka, w osobie sekretarki pana Waleriana Kręcińskiego, niejakiej pani Grażynki… i wnoszę o zwrócenie się do jej pracodawcy, o podanie nazwiska świadka oraz adresu, na jaki będzie można wysłać świadkowi wezwanie do stawiennictwa na rozprawę.

– A na jaką to okoliczność ten świadek? – skrzywił się niemiłosiernie Krzywołap.

– Na okoliczność czasu użytkowania niezamówionej do wykonania sauny znajdującej się na zapleczu gabinetu dyrektora, wspólnie z nim, tudzież odbytych rozmów, przez świadków, przy sposobności dokonywania wspólnych ablucji na okoliczność niewłaściwego wykonania zlecenia przez oskarżonego – wyrecytowała Sankja.

– Jakich rozmów, jakich rozmów…? – Kręciński, co prawda przestał pokaszliwać ale twarz jego przybrała kolor wypustek prokuratorskiej togi. – Żadnych rozmów nie było… oprócz tych, że sauna się psuła, bo sprzątaczka nie potrafiła jej odpowiednio czyścić, a nawet podejrzewaliśmy, że po godzinach sama z niej korzysta…

– To jeszcze chciałam zgłosić dowód z zeznań sprzątaczki! – Podniosła się z ławki zadowolona Sankja.

– Doooosyć teeeego!!! – wrzasnął Krzywołap. – Wszystkie wnioski proszę zgłosić na piśmie, a sąd je rozpozna na posiedzeniu niejawnym… Sąd jest już 20 minut opóźniony… i obywatele czekają na korytarzu na wymiar sprawiedliwości… Odraczam rozprawę bez terminu!

– *** –

/c.d. opowiadania autorstwa Roberta Stępnia – bardzo dziękujemy i za napisanie, i za zgodę na dodanie do tekstu głównego/

Kiedy oskarżony, obrońca, prokurator i świadek opuścili salę rozpraw, Sędzia Krzywołap udał się do pokoju narad, gdzie nabił w lufkę połowę popularnego, zapalił go, po czym w sekundę chwycił stojący na parapecie syfon z wodą sodową, najpierw chlusnął na popularnego, a potem sobie prosto w twarz.
– Mam cię, ptaszku! – mruknął z zadowolenia Krzywołap i wpadł w mokrej todze na salę rozpraw.
– Czy mam wywoływać? – zawahała się pani Krysia.
– Gdzie? Co? Że jak? – wyraz twarzy Krzywołapa wskazywał na intensywny proces intelektualny, którego przerwanie przez nierozważne pytanie pani Krysi lub pojawienie się ludzi z kolejnej wyznaczonej dziś rozprawy groziło erupcją Wezuwiusza. – Niech siada i niech pisze! – aż Orzeł na sędziowskim łańcuchu zatrzepotał skrzydłami (nie wiadomo, czy ze strachu, czy z oziębienia kroplami wody sodowej).
– Tak… – odrzekła struchlała pani Krysia.
– Dnia takiego i takiego… Postanowienie!
– Oczywiście! – pisnęła Krysia.
– Sąd Okręgowy…
– Już gotowe, aż „do Sąd na posiedzeniu niejawnym postanowił” – pani Krysia była niezawodna.
– Więc… – Krzywołap przymrużył prawą powiekę – Postanowił na podstawie art. 397 k.p.k. zwrócić się do Prokuratury w…
– Już gotowe – jakże niezawodna była ta Krysia.
– Więc… Na skutek niedających się w toku rozprawy usunąć istotnych braków postępowania przygotowawczego, punkt pierwszy: zwrócić się o przedstawienie w terminie 60 dni oryginałów oświadczeń Grażyny Chętnej oraz Stefanii Mopowskiej o treści wskazującej, iż Walerian Kręciński nigdy nie zamawiał żadnej sauny, a jedynie fauny do ozdobienia frontu zamówionej u oskarżonego Kwaśniaka Szczepana szafy drewnianej typu Danzig mit Bad. Średnik – mruknął Krzywołap.
– Punkt drugi: wezwać przez policję świadków Grażynę Chętną
i Stefanię Mopowską, przy czym ustalić jednocześnie, iż Grażyna Chętna zginęła w wypadku motocyklowym w roku 2012, natomiast Stefania Mopowska w grudniu roku 2011 wyjechała do pracy w Wielkiej Brytanii, nie ma w kraju rodziny i ustalenie jej aktualnego miejsca pobytu nie jest możliwe. Kropka – na twarzy Krzywołapa pojawiło się rzadkie zjawisko: uśmiech.
– Punkt trzeci… – Pani Krysia pisnęła nieśmiało.
– Punkt trzeci: rozprawę odroczyć do dnia 24 grudnia 2014 r., godzina 17:30, sala 13. – Krzywołap był z siebie bardzo zadowolony.
– Zarządzam wykonanie postanowienia natychmiast i doręczenie jego odpisów stronom i tej… No… Sankji.
– Już wydrukowałam! – pisnęła niezawodnie pani Krysia.
– Świetnie, pani Krysiu – odparł Krzywołap i zamaszystym ruchem złożył swój podpis pod postanowieniem. Już miał ochotę otworzyć akta następnej sprawy, ale zatrzymał rękę w powietrzu…
– Czy wywoływać? – zapytała ponownie pani Krysia.
– Nieee… – przeciągle powiedział Krzywołap i jeszcze szerzej się uśmiechnął, zdejmując jednocześnie łańcuch i togę – Teraz, pani Krysiu, ja muszę się odprężyć.
Po czym posuwistym krokiem i z niegasnącym uśmiechem na ustach udał się do pokoju narad, gdzie nabił w lufkę połowę popularnego i napełnił szklankę wodą sodową. Do połowy, oczywiście.

/opowiadanie jest całkowicie fantazją autorów, ale autorzy chcieli podkreślić, że źródłem inspiracji był dla nich poniższy tekst, za co jego autorom dziękujemy/

ZUS sauna poxŹródło: http://zus.pox.pl/zus/na-co-zus-trwoni-nasze-pieniadze.htm

8 thoughts on “Sankja i Zakład Używania Sauny

 1. Kiedy oskarżony, obrońca, prokurator i świadek opuścili salę rozpraw, Sędzia Krzywołap udał się do pokoju narad, gdzie nabił w lufkę połowę popularnego, zapalił go, po czym w sekundę chwycił stojący na parapecie syfon z woda sodową, najpierw chlusnął na popularnego, a potem sobie prosto w twarz.
  – Mam cię, ptaszku! – mruknął z zadowolenia Krzywołap i wpadł w mokrej todze na salę rozpraw.
  – Czy mam wywoływać? – zawahała się pani Krysia.
  – Gdzie? Co? Że jak? – wyraz twarzy Krzywołapa wskazywał na intensywny proces intelektualny, którego przerwanie przez nierozważne pytanie pani Krysi lub pojawienie się ludzi z kolejnej wyznaczonej dziś rozprawy groziło erupcją Wezuwiusza. – Niech siada i niech pisze! – aż Orzeł na sędziowskim łańcuchu zatrzepotał skrzydłami (nie wiadomo, czy ze strachu, czy z oziębienia kroplami wody sodowej).
  – Tak… – odrzekła struchlała pani Krysia.
  – Dnia takiego i takiego… Postanowienie!
  – Oczywiście! – pisnęła Krysia.
  – Sąd Okręgowy…
  – Już gotowe, aż „do Sąd na posiedzeniu niejawnym postanowił” – pani Krysia była niezawodna.
  – Więc… – Krzywołap przymrużył prawą powiekę – Postanowił na podstawie art. 397 k.p.k. zwrócić się do Prokuratury w…
  – Już gotowe – jakże niezawodna była ta Grażynka.
  – Więc… Na skutek niedających się w toku rozprawy usunąć istotnych braków postępowania przygotowawczego, punkt pierwszy: zwrócić się o przedstawienie w terminie 60 dni oryginałów oświadczeń Grażyny Chętnej oraz Stefanii Mopowskiej o treści wskazującej, iż Walerian Kręciński nigdy nie zamawiał żadnej sauny, a jedynie fauny do ozdobienia frontu zamówionej u oskarżonego Kwaśniaka Szczepana szafy drewnianej typu Danzig mit Bad. Średnik – mruknął Krzywołap.
  – Punkt drugi: wezwać przez policję świadków Grażynę Chętną
  i Stefanię Mopowską, przy czym ustalić jednocześnie, iż Grażyna Chętna zginęła w wypadku motocyklowym w roku 2012, natomiast Stefania Mopowska w grudniu roku 2011wyjechała do pracy w Wielkiej Brytanii, nie ma w kraju rodziny i ustalenie jej aktualnego miejsca pobytu nie jest możliwe. Kropka – na twarzy Krzywołapa pojawiło się rzadkie zjawisko: uśmiech.
  – Punkt trzeci… – Pani Krysia pisnęła nieśmiało.
  – Punkt trzeci: rozprawę odroczyć do dnia 24 grudnia 2014 r. – Krzywołap był z siebie bardzo zadowolony.
  – Zarządzam wykonanie postanowienia natychmiast i doręczenie jego odpisów stronom i tej… No… Sankji.
  – Już wydrukowałam! – pisnęła niezawodnie pani Krysia.
  – Świetnie, pani Krysiu – odparł Krzywołap i zamaszystym ruchem złożył swój podpis pod postanowieniem. Już miał ochotę otworzyć akta następnej sprawy, ale zatrzymał rękę w powietrzu…
  – Czy wywoływać? – zapytała ponownie pani Krysia.
  – Nieee… – przeciągle powiedział Krzywołap i jeszcze szerzej się uśmiechnął, zdejmując jednocześnie łańcuch i togę – Teraz, pani Krysiu, ja muszę się odprężyć.
  Po czym posuwistym krokiem i z niegasnącym uśmiechem na ustach udał się do pokoju narad, gdzie nabił w lufkę połowę popularnego i napełnił szklankę wodą sodową. Do połowy, oczywiście.

 2. Możecie, jednakże po rozpoznaniu poniższego wniosku.

  Na podstawie art. 9 par. 2 w zw. z art. 105 par. 1-3 k.p.k. wnoszę o sprostowanie oczywistych omyłek freudowskich w moim wpisie z dnia 28 lipca 2014 r. z godziny 11:28:
  1) w akapicie pierwszym po słowach „stojący na parapecie syfon z” zamiast słowa „woda” wstawić słowo „wodą”;
  2) w akapicie jedenastym po słowach „niezawodna była ta” zamiast słowa „Grażynka” wstawić słowo „Krysia”;
  3) w akapicie trzynastym we frazie „w grudniu roku 2011wyjechała” po cyfrze „2011” wstawić spację oddzielającą od słowa „wyjechała”;
  4) w akapicie piętnastym po słowach „24 grudnia 2014 r.” wstawić przecinek, a następnie słowa „godzina 17:30, sala nr 13.”.

  Poza tym to wcale nie jest zakończenie, gdyż mam już koncepcję dalszą przebiegu tego arcyciekawego procesu (może bez przesady, tak do apelacji), lecz z oczywistych względów nie może się ona ukazać drukiem przed 24 grudnia 2014 r.

 3. Oto ciąg dalszy. Jeśli zdecydujecie się go opublikować, to proszę w oddzielnym wątku. Tekst jest obszerny i dodanie go do tego wątku może…
  No dobra. To tak było dalej:

  Minęły cztery dni. Zuza Sankja siedziała w swej kancelarii skąpanej słońcem i pozbawionej klimatyzatora innego niż snujące się pod sufitem wydechy jej stałych klientów marihuanistów. Było piątkowe popołudnie i Sankja już miała się zbierać do wyjścia na umówiony wspólnie z Nikusiem seans w niszowym kinie „Kosmos”, kiedy w drzwiach stanął pan Henryk z InPostu i wręczył jej przesyłkę zawierającą odpis postanowienia wydanego przez Sąd w osobie przewodniczącego SSO Jeremiego Krzywołapa.
  – Pani tu podpisze – sapnął listonosz, wskazując Sankji miejsce na zwrotce. – I datę pani wpisze – dodał po chwili.
  Od dwóch miesięcy, kiedy Sankja poczęstowała go wagonem ukraińskich papierosów bez akcyzy, które wcześniej w ramach barteru wręczył jej jeden z klientów, doręczyciel InPostu ani nie legitymował pani mecenas, ani nie robił zbędnych ceregieli.
  – Proszę i miłego dnia – uśmiechnęła się Sankja.
  – Dzenia… – wymamrotał listonosz i zatrzasnął drzwi kancelarii.

  Zuza w podskokach pobiegła do biurka, wyciągnęła spod blatu miniaturowy miecz samurajski, który w ramach barteru przekazał jej kiedyś inny klient, którego tutejsza Izba Celna ścigała za nieodprowadzanie akcyzy od sake dostarczanego do lokalnych suszibarów. No, jak wyciągnęła, tak chlasnęła kopertę i – cała rozpromieniona, spodziewając się jakiegoś fantastycznego orzeczenia – rozłożyła zagięty odpis.
  – Ku… Kumbastycznie! – jęknęła, a jej rozpromienienie przeszło w stan grozy, aż na jej czole pojawiły się fale w postaci zmarszczek, a szyja przybrała barwę zachodzącego słońca. Sięgnęła już prawie po zapasową paczkę barterowych cygaretów z przejścia w Rawie Ruskiej, ale zmieniła zdanie i wpakowała w siebie pół opakowania pastylek szwedzkich z nikotyną. – Trzeba mieć silną wolę i niezłomność, jak mawiał mecenas von Butz – pomyślała i natychmiast wybrała numer Nikusia.

  – Rafa – szepnęła do słuchawki –nie gniewaj się…
  – Zuza, ty mówisz do mnie „Rafa”? – Nikuś był tak podniecony, że o mało nie przydzwonił w latarnię przed kinem „Kosmos”. – O ile dobrze pamiętam, ostatni raz powiedziałaś mi tak przed egzaminem z prawa finansowego na trzecim roku studiów i…
  – I potem było fafa…
  – Mydełko Fa – rozmarzył się Nikuś.
  – Ale przestań się ślinić, głuptasie! – zgasiła go Sankja. – Chcę cię przeprosić.
  – Za co? Zuza… Za co?
  – Za to, że nie pójdę dziś z tobą do kina. Sprawa wpadkowa, muszę to zrobić na gorąco.
  – Suzi! – wystrzelił Nikuś. – Myślałem, że nigdy tego o tobie nie powiem, ale coraz bardziej mnie onieśmielasz!
  – Przestań, głuptasie. Musisz sobie z kimś innym zorganizować wieczór. I jeszcze raz – przestań się ślinić! Pa!

  Sankja bezceremonialnie rzuciła słuchawką, a oszołomiony Nikuś poszedł niczym pan Słowik spacerem przez ogród saski i dotarł do małej pizzerii na drugim jego końcu, gdzie poddał się klasycznej rozrywce, czyli dwudziestu ogórkom kiszonym, pięciu cebularzom i siedmiu piwom „Perła”.

  W tym czasie Sankja odpaliła swojego wygasłego laptopa i do trzeciej w nocy pisała rozwlekłą i przysadzistą skargę na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. We wniosku o zasądzenie na rzecz swojego klienta sumy pieniężnej zaszalała, pisząc „żądam kwoty 20000 zł”. Potem przespała się w kancelarii trzy godzinki i o 6:30 stała już na targu pod Zamkiem, w celu sprzedaży dwóch ostatnich wagonów ukraińskich cygaretów, no bo trzeba mieć te 100 zł na opłacenie skargi, a przecież Kwaśniak nigdy na cito nie miał przy sobie gotówki. O 8:30 była w Sądzie Okręgowym, gdzie nabyła w kasie znaki sądowe i złożyła spłodzoną w nocy skargę.

  Po dwóch miesiącach w Sądzie Apelacyjnym odbyło się posiedzenie w sprawie rozpoznania przedmiotowej skargi. Sankja nie stawiła się na nie, bo w tym samym czasie jej pies zachorował na ostre zapalenie kiszek spowodowane zjedzeniem chińskiej karmy dla kotów, którą oczywiście w barterze rozliczył się z nią pewien właściciel chińskiego baru na Krakowskim Przedmieściu oskarżony w sprawie o podanie nieprawdy na fakturze, która miała dokumentować import makaronu sojowego, a tak naprawdę w paczkach był pakiet żółtych sznurówek do podrabianych trampek marki Converse.

  A zatem, kiedy Sankja z zaprzyjaźnionym weterynarzem próbowali per rectum wydobyć z okrężnicy sankjowego psa nieco bardziej niż żółte już sznurówki, Sąd Apelacyjny w składzie SSA Jadwiga Ateńska (przewodnicząca), SSA Danuta Harda i SSA Lukrecja Salomon (sprawozdawca) deliberował w klimatyzowanej prawdziwym klimatyzatorem sali nad skargą pani mecenas.

  – No tak. Nikogo nie ma, nikt nie usprawiedliwiał nieobecności – stwierdziła Ateńska.
  – Normalka – skwitowała Harda.
  – No to do adremu, Lukio – powiedziała Ateńska i miło uśmiechnęła się do sędzi Salomon.
  – Ale czy w takiej sytuacji ja muszę referować? – żachnęła się Salomon. – przecież ta skarga jest oczywista, jak nic do uwzględnienia!
  – Czyżby? – Harda była czujna, jak nigdy. – Przecież odroczenie terminu do gwiazdki w sprawie karnej to nie jest jakieś tam specjalnie przewlekłe postępowanie. Poza tym sędzia podjął czynności, zamierza dopuścić wnioski dowodowe… To prokuratura się spóźnia!
  – Ale Danka, spójrz na nazwisko przewodniczącego – tu z kolei żachnęła się Salomon. I w tym momencie dwie pozostałe sędzie jak sępy pochyliły się nad kartą, na której znajdowało się podpisane przez Krzywołapa postanowienie.
  – No tak… Nasz drogi Jeremiaszek! Ha, ha! – szyderczo uśmiechnęła się Ateńska.
  – Pamiętam, jak jeszcze pół roku temu, kiedy byłam z nim w jednym wydziale, nie chciał mi pożyczyć kawy rozpuszczalnej – przypomniała sobie na głos sędzia Harda, która całkiem niedawno, 4 miesiące temu otrzymała nominację na sędziego Sądu Apelacyjnego. – To zmienia postać rzeczy – odparła w zupełnie innym już nastroju.
  – A ja sądziłam z nim jeszcze w rejonie. I pamiętam, że poprosiłam go wtedy o mleko do kawy, to powiedział, że on pije bez cukru – również na głos przypomniała sobie Salomon. – A muszę ci Jadziu jeszcze powiedzieć, że wtedy ja nie poszłam na macierzyński i karmiłam piersią! – dodała.
  Ppchyyy!!! – jak na zawołanie westchnęły dwie pozostałe sędzie.
  – Żeby mleka matce karmiącej odmówić?! – Ateńska byłą wstrząśnięta.
  – Boże… On jest okrutny! Zasądzamy! – Salomon byłą zdecydowana, jak nigdy.
  – Ale dwadzieścia tysięcy? – Harda znów miała wątpliwości.
  – A ta Sankja… Danka, kojarzysz ją? – zmieniła temat Ateńska.
  – Tak… jak przez mgłę – odparła Harda.
  – Ale ja znam – wtrąciła się Lukrecja Salomon. – Kiedy była u mnie na aplikacji, to bardzo dobrze protokołowała.
  – No to zasądzamy! – krzyknęły chórem Ateńska i Harda.
  – Za dwadzieścia tysięcy kropel mleka i ziarenek kawy rozpuszczalnej! – dodała Salomon.
  I postanowienie uwzględniające skargę w całości zapadło.

  Dwa tygodnie później do pokoju Sędziego Jeremiego Krzywołapa wpada Sędzia Gerard Prawidłowski, przewodniczący wydziału karnego, i wymachuje Kryzwołapowi przed nosem postanowieniem apelacji.
  – Jeremi! Jak Boga kocham! – wrzasnął Prawidłowski. – Widziałeś to?! – i prast postanowieniem na biurko Krzywołapa.
  Sędzia Krzywołap założył okulary, w cztery sekundy przeczytał sentencję, spurpurowiał i również wrzasnął – To skandal!
  – No, rzeczywiście skandal! – Prawidłowski był wyraźnie wstrząśnięty. – Dyrektor administracyjny mi mówi, że jeżeli mamy wypłacić temu…
  – Kwaśniakowi! – wciłą się Krzywołap.
  – Właśnie! Jeżeli mamy wypłacić temu Kwaśniakowi dwadzieścia kafli, to on, administracyjny, nie wypłaci wynagrodzeń asystentom w cywilnym! Wiesz, co powie o tym prezeska? – Prawidłowski dygotał.
  Natomiast Krzywołap złapał już pion, już miał zwężone źrenice, już szykował się do boju.
  – Uspokój się i nie martw się prezeską – powiedział z olimpijskim spokojem do Prawidłowskiego. – Ja to załatwię po angielsku. – starał się uspokoić kolegę.
  I rzeczywiście, kiedy Prawidłowski opuścił jego pokój, Krzywołap nawet nie czekał na niezawodną panią Krysię, lecz wyciągnął spod biurka pamiętający ministra Obojczyka szymel postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym oraz zabytkową angielską maszynę do pisania. Wkręcił szymel na rolkę i zaczął stukać na klawiszach sentencję:

  „Na podstawie art. 291 k.p.k., w związku z przyznaniem postanowieniem Sądu Apelacyjnego oskarżonemu Szczepanowi Kwaśniakowi sumy pieniężnej w postępowaniu ze skargi na przewlekłość postępowania kwoty 20000 zł, Sad Okręgowy, przewodniczący SSO Jeremi Krzywołap, postanowił zająć przysługującą oskarżonemu Szczepanowi Kwaśniakowi od Skarbu Państwa – Sądu Okręgowego wierzytelność w kwocie 20000 zł na zabezpieczenie wykonania grożącej oskarżonemu wysokiej kary grzywny”.

  Potem jeszcze dopisał uzasadnienie, złożył swój krzywołapski podpis i spoczął na kozetce obok parapetu. Po chwili podniósł się, sięgnął po stojący na parapecie syfon z wodą sodową, jego końcówkę włożył do ust i nacisnął zawór.
  Nie odpuszczał tak długo, aż cała zawartość syfonu wpłynęła do jego krzywołapskiego żołądka.
  Szklanka okazała się zbędna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s