Home

tv koniec programu

Trybunał Konstytucyjny dał służbom zielone światło do podsłuchiwania i łamania tajemnicy adwokackiej

Tajemnica adwokacka – gwarantuje ona bezpieczeństwo i tajność danych przekazywanych adwokatom przez klientów. Największą wagę ma w sprawach karnych, czego nie ma potrzeby szerzej tłumaczyć.

Ma charakter bezwzględny – adwokata nie można z tajemnicy zwolnić, ani przesłuchiwać na okoliczności nią objęte.

Co prawda ostatnimi czasy dwóch adwokatów: Rafał Rogalski i Roman Giertych dokonali publicznie swoistego „samouwolnienia” się z tajemnicy adwokackiej, ale są to przypadki na szczęście jednostkowe.

Zwolnienia z tajemnicy adwokackiej nie może dokonać ani adwokat, ani nie może zwolnić go z niej klient, ani Sąd czy państwo.

I co się stało.

Ano Trybunał Konstytucyjny – który jak najprędzej powinien zmienić nazwę, żeby ludzi w błąd dłużej nie wprowadzać w takiej oto sprawie:

http://trybunal.gov.pl/rozprawy/wyroki/art/7004-okreslenie-katalogu-zbieranych-informacji-o-jednostce-za-pomoca-srodkow-technicznych-w-dzialani/

pozwolił służbom na łamanie tajemnicy adwokackiej – czyli podsłuchiwanie adwokatów, monitorowanie poczty elektronicznej, czatów itd.

W imię „wyższej” zasady. Ową „wyższą” zasadą jest zasada wykrywania przestępstw.

Ostatnio prezes TK Andrzej Rzepliński oświecał nas, że zasadą konstytucyjną jest zasada „dobra budżetu”. Którą w swoich wyrokach TK traktuje priorytetowo i nie da się ukryć, że stawia ją powyżej konstytucyjnie zagwarantowanych praw i wolności obywatelskich (LINK).

Wizualizując przykładowo rozwój tej nowej, wskazanej przez TK taktyki służb służącej wykrywaniu przestępstw – jeśli klient zadzwoni i opowie nam, że za moment czekają go poważne problemy z Urzędem Skarbowym, bo nie zapłacił VAT-u i boi się, czy nie wykryją zaniżonej kwoty na fakturze za sprzedaż samochodu i zechce abyśmy mu pomogli wybrnąć z tej sytuacji zanim się za niego wezmą i zniszczą razem z całą rodziną na wieki wieków amen – to już go mają. I zniszczą bez zbędnej zwłoki.

Ku chwale Ojczyzny i Trybunału Konstytucyjnego.

Ewa Maria Radlińska na drugi dzień po ogłoszeniu wyroku popełniła artykuł:

http://www.prawnik.pl/wiadomosci/adwokaci/artykuly/813356,adwokat-tez-czlowiek-dlaczego-wiec-ma-nie-byc-podsluchiwany.html

I przytoczyła fragment ustnego uzasadnienia wyroku, jaki padł na zgromadzonych niczym kamieni kupa wprost z ust korali sędziego Zubika:

„- (…) Nie jest całkowicie wykluczone umożliwienie służbom policyjnym oraz ochrony państwa pozyskania informacji o charakterze poufnym, przekazywanym podmiotom wykonującym zawody zaufania publicznego – wskazywał w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca Marek Zubik.
Tłumaczył, że wyłączenie informacji uznawanych za stanowiące tajemnicę zawodową, jako bezwzględnie niedopuszczalnych do pozyskania w kontroli operacyjnej, prowadziłoby do istotnych utrudnień w gromadzeniu materiału dowodowego niektórych rodzajów przestępstw, popełnianych np. przy wykorzystaniu nowych technologii.
– Takie wartościowanie można przeprowadzić z uwzględnieniem okoliczności konkretnej sprawy – dodał sędzia Zubik.”

afera podsłuchowa Kwaśniewski wszystkich nas nie nagracie

Czyli co?

Nie czatujemy, nie piszemy maili, nie wysyłamy korespondencji także tradycyjną drogą, nie dzwonimy, rozmawiamy w cudnych okolicznościach przyrody w jakimś lasku zakopując uprzednio telefon metr pod ściółką leśną, a baterię do niego pół kilometra dalej i jeszcze głębiej.

KLIENCI AKTUALNI I EWENTUALNI!

Z adwokatem przez telefon od teraz rozmawiacie tylko o tym gdzie i kiedy się spotkacie i z jakiej gałęzi prawa macie sprawę.

I tyle.

No, chyba że chcecie ogłosić służbom swoje problemy. To gadajcie.

Całkiem zabawnie byłoby też „wkręcić” podsłuchujących😉 I w ten sposób sabotować takie akcje.

(Przykład dobrego sabotażu: http://wgospodarce.pl/informacje/15243-naczelnik-uprzywilejowany-w-resorcie)

A pierwsza sprawa wynikła z podsłuchania rozmowy adwokata z podejrzanym już jest:

http://wyborcza.pl/1,75478,16428565,Rozmowa_adwokata_z_klientem_jest_jak_spowiedz__Poznanska.html#ixzz39q3UIAWk

Jeszcze jedno.

Adwokatów i radców prawnych, których od 1 lipca 2015 r. ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego będzie jeszcze bardziej dotyczył, niż teraz – jest w Polsce jest całkiem sporo. W sumie mamy ok. 40 tys. czynnych prawników i kilkanaście tys. aplikantów.

Podsłuchiwanie ich wszystkich oraz monitorowanie korespondencji elektronicznej i tradycyjnej wymaga i ludzi i czasu i pieniędzy.

Trzeba będzie ogłosić nabór do służb.

Kolejni krewni i znajomi królików będą mieć szansę na państwową posadkę.

sprawiedliwość ze świnią temida

I zgodnie z tradycją – dyskusja adwokatów na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego z propozycją wysłania urzędników i polityków do Korei Północnej🙂

Magda M.

No to ŁUP: „- Mimo tego, nie jest całkowicie wykluczone umożliwienie służbom policyjnym oraz ochrony państwa pozyskania informacji o charakterze poufnym, przekazywanym podmiotom wykonującym zawody zaufania publicznego – wskazywał w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca Marek Zubik.
Tłumaczył, że wyłączenie informacji uznawanych za stanowiące tajemnicę zawodową, jako bezwzględnie niedopuszczalnych do pozyskania w kontroli operacyjnej, prowadziłoby do istotnych utrudnień w gromadzeniu materiału dowodowego niektórych rodzajów przestępstw, popełnianych np. przy wykorzystaniu nowych technologii.
– Takie wartościowanie można przeprowadzić z uwzględnieniem okoliczności konkretnej sprawy – dodał sędzia Zubik” – mam coraz gorsze zdanie o TK…

Dominik R.

Na tej samej zasadzie powinni podsłuchiwać sędziów TK, może coś ciekawego się dowiemy?

Bartosz K.

Najlepiej w trakcie narady. W końcu może to być istotne uzupełnienie motywów wyroku.

Niedługo adwokaci będą spotykali się z klientami wyłącznie w saunie.

Ewa S.

To się popisali. Po co ten Trybunał? Skoro „klepie” wszystko to, co korzystne dla państwa i budżetu i wzmacnia władze? Równie dobrze może to być program komputerowy. Taniej wyjdzie. I jeszcze lepiej dla budżetu – sędziowie TK powinni być więc konsekwentnie ZA.

Dominik R.

Jak to po co?? Po to, żeby wyglądało, że ktoś „niby” kontroluje działania państwa! Tylko to samo państwo wybiera sędziów!

Ewa S.

Więc wybiera według korzystnych dla siebie a niekorzystnych dla obywateli kryteriów czego efekty mamy.

Dominik R.

Ale jak niebezpieczne jest to orzeczenie to chyba niewielu sobie zdaje sprawę??? Co jak co nigdy nie przypuszczałem, że TK może przyzwalać na podważanie tajemnicy adwokackiej. W prostej linii jest to początek demontażu Adwokatury i pogłoski o tym, iż wylądujemy pod MS wcale nie są pozbawione podstaw.

Magda M.

A potem chcą, żeby obywatele to państwo szanowali. Cóż… obywatele zdecydowali i już ok. 3 milionów rozjechało się w ostatnich latach po państwach UE, tam się rodzą ich dzieci, a oni tam zwiększają PKB i płacą podatki… i choć tam są nie u siebie, to i tak są traktowani lepiej niż w Polsce, bo tutaj to nawet nie są obywatelami trzeciej kategorii.

Paweł K.

To jest na łbie postawione, bo zamiast tych 3 mln obywateli powinno się zapakować w zaplombowane wagony posłów, urzędników itp. Zebrałoby się tego może z 500 tys. i wysłać gdzieś, byle daleko.

Magda M.

Tylko gdzie by ich przyjęli? Przecież to jak przesyłka ze zgniłym jajem…

Paweł K.

W Korei Północnej. Nawet jeśli nie znaleźliby dla nich żadnego zastosowania, w ostateczności mogliby ich zjeść.

Dominik R.

Nie płakałbym…

Magda M.

Paweł K. – chcesz otruć Koreańczyków? Nawet tych z Północy?

Dominik R.

Po dokładnej obróbce termicznej nikogo nie otrują

Magda M.

Nie doceniasz ciężkostrawności naszych urzędników i polityków…

Konrad W.

No i wspaniale. #25latwolności.

Dominik R.

25 lat i starczy!

Jurek S.

Obraźliwe lecz czy nie prawdziwe ? Nigdy by mi to do głowy nie przyszło, że sędziowie z TK mogą mechanizmy NKWD stosować…

koment o tajemnicy adw

Sylwia S.

Jako odpowiedź na tytuł artykułu ,,Ksiądz też człowiek, dlaczego więc nie można umieścić podsłuchu w konfesjonale” – to dopiero byłoby przydatnego materiału

Krzysztof K.

Moi Drodzy, to było do przewidzenia już od dawna. Przypomnijmy sobie próbę zawieszenia w wykonywaniu zawodu dwóch warszawskich adwokatów przez łódzkiego prokuratora oskarżającego w prowadzonej przez nich sprawie. Na szczęście Sąd stanął na wysokości zadania.
Obawiam się, że wyrok TK będzie traktowany jako generalne przyzwolenie na łamanie tajemnicy adwokackiej.

 

mój kraj taki piękny

(Memy i grafika pochodzą z facebooka – wyszukiwanie google grafika nie daje odpowiedzi na autora i źródło pierwotne.
Dzięki komentatorowi mamy taki link: http://zycieismierc.com.pl/img.php?id=97)

9 thoughts on “Trybunał Konstytucyjny dał służbom zielone światło do podsłuchiwania i łamania tajemnicy adwokackiej

 1. Bardzo podoba mi się fragment o „istotnym utrudnieniu”. To jest chyba dowód poczucia humoru sędziów, bo cóż innego jest celem wprowadzenia tajemnicy adwokackiej jeśli właśnie nie istotne utrudnienie gromadzenia dowodów obciążających?

  Oby tylko nikt się nie zorientował, że czasem działanie obrońcy w procesie bywa istotnym utrudnianiem skazania:)

 2. Trybunał konstytucyjny przed trybunał stanu! Albo może lepiej od razu lepiej pod ścianę. Rączka rączkę myje, ale to trudne, gdy którąś się obetnie w całości.

  • To proszę poczytać komentarze i orzecznictwo dotyczące tego przepisu – KTO może zwolnić, w jakich szczególnych okolicznościach, czy zwolnienie obejmuje całość informacji objętych tajemnicą, czy nie, spór w orzecznictwie o to, który przepis stanowi lex specialis też jest ciekawy. Nie można zwolnić z tajemnicy adwokackiej – jako takiej.
   A dodatkowo – art. 180 k.p.k. nie jest żadnym tłumaczeniem zezwolenia do podsłuchiwania adwokatów i ich klientów i zdobywania w ten sposób przez służby informacji. Adwokaci prowadzą różne sprawy – nie tylko karne. Są adwokaci prowadzący tylko sprawy rodzinne albo tylko sprawy spółek. Mając pozwolenie na podsłuchiwanie i monitorowanie adwokata celem niby to wykrycia przestępstwa jego klienta – podsłuchuje się przecież wszystko jak leci. Łatwo można sobie wyobrazić jak mogą zostać wykorzystane wiadomości dotyczące spraw np. rodzinnych, czy w sprawach spółek, prawda?🙂 Wiedza daje władzę. Mało osób w Polsce zostało przez służby po prostu uwikłanych czy wrobionych w sprawy, z którymi nie mieli nic wspólnego i byli niewinni? To będzie jeszcze więcej takich. Polecamy sprawdzenie ile już Polska wypłaciła odszkodowań i zadośćuczynień za niesłuszne aresztowania i skazania. A skala tego zjawiska i tak odzwierciedla tylko niewielką część osób – która była pozbawiona wolności i zdecydowała się walczyć o rekompensatę.

 3. Proszę Państwa, źródła problemów ustrojowych w Polsce są różne ale jednym z kluczowych jest ustawa Kodeks Wyborczy. Do Sejmu dostają się ludzie bez legitymacji społecznej (nie chodzi li tylko o kompetencje merytoryczne prawnicze, w sensie kompetencji do stanowienia prawa). Proszę się zainteresować tym tematem, jeden z pomysłów na poprawę sytuacji to wprowadzenie małych, jednomandatowych okręgów wyborczych i domaganie się notarialnego kontraktu wyborczego od posła przed elekcją.

 4. Szanowni Państwo,

  piszę do Państwa w tej formie, ponieważ nie udostępnili Państwo żadnych danych kontaktowych.

  W zamieszczonym wyżej artykule pt. „Trybunał Konstytucyjny dał służbom zielone światło do podsłuchiwania i łamania tajemnicy adwokackiej” znalazło się nieprawdziwe i uderzające w moje dobra osobiste stwierdzenie o tym, że miałem dokonać samoistnego uwolnienia się z tajemnicy adwokackiej, cyt.: „Co prawda ostatnimi czasy dwóch adwokatów: Rafał Rogalski i Roman Giertych dokonali publicznie swoistego >>samouwolnienia<>samouwolnienia<< się z tajemnicy adwokackiej, ale są to przypadki na szczęście jednostkowe” w artykułe pt. „Trybunał Konstytucyjny dał służbom zielone światło do podsłuchiwania i łamania tajemnicy adwokackiej” odniesienia do mojej osoby.

  Zastrzegam skutki prawne niniejszego wpisu jako wezwania do zaprzestania naruszania dóbr osobistych [art. 24 k.c.] i zniesławiania mnie [art. 212 k.k.] przez autorów bloga Palestra Polska [https://palestrapolska.wordpress.com/].

  W celu udzielenia odpowiedzi na niniejsze wezwanie podaję adres poczty elektronicznej: kancelaria@rogalskiadwokat.pl

  Z poważaniem
  adw. Rafał Rogalski

 5. Zawód adwokata jest chyba jedynym w Polsce, który jest z definicji przeznaczony do obrony obywateli przez państwem. I myślę, że pora jest, abyśmy (przeszli, przyszli i potencjali Wasi klienci) wzięli się za wsparcie społeczne adwokatury, aby mogła ową funkcję bezpiecznie i skutecznie pełnić. W tej chwili, z powodów ściśle politycznych i finansowych, kolejne państwo polskie próbuje zlikwidować adwokaturę jako zawód zaufania publicznego. Potrzebna jest więc odpowiedź nie tylko prawna, ale i polityczna.
  Jednak inicjatywa w tej mierze – z powodów jak najbardziej praktycznych – leży po stronie adwokatów właśnie. Macie pełne (moi zdaniem) podstawy, aby zaapelować do społeczeństwa o wsparcie Waszych wysiłków na temat delegalizacji podsłuchów łamiących tajemnicę adwokacką.
  Jednak trzeba mieć świadomość, że sama delegalizacja nie wystarczy, bo nielegalne operacje będą prowadzone. Choć mogą nie znaleźć się w aktach sądowych, informacje pozyskane tą drogą mogą być (i często są) używane w operacjach służb.
  Patrząc z zewnątrz, widzę dwie podstawowe akcje do podjęcia:
  1. Przypomnienie społeczeństwu o roli adwokatów jako obrońców obywateli przed opresją ze stony państwa. Przedstawienie w przystępnej formie sytuacji i najnowszych zagrożeń w tej mierze. Zaapelowanie do podjęcia nacisku poltycznego w sprawie zmian w przepisach.
  2. Podjęcie działań samokształceniowych wśród adwokatów (i edukacji wśród klientów) na temat zabezpieczeń przed inwigilacją. Istnieją popularne i sprawdzone rozwiązania, które znacznie utrudniają stosowanie inwigilacji elektronicznej i mogą być wdrożone w kontaktach z klientami – i nie tylko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s