tv koniec programu

Trybunał Konstytucyjny dał służbom zielone światło do podsłuchiwania i łamania tajemnicy adwokackiej

Tajemnica adwokacka – gwarantuje ona bezpieczeństwo i tajność danych przekazywanych adwokatom przez klientów. Największą wagę ma w sprawach karnych, czego nie ma potrzeby szerzej tłumaczyć.

Ma charakter bezwzględny – adwokata nie można z tajemnicy zwolnić, ani przesłuchiwać na okoliczności nią objęte.

Co prawda ostatnimi czasy dwóch adwokatów: Rafał Rogalski i Roman Giertych dokonali publicznie swoistego „samouwolnienia” się z tajemnicy adwokackiej, ale są to przypadki na szczęście jednostkowe.

Zwolnienia z tajemnicy adwokackiej nie może dokonać ani adwokat, ani nie może zwolnić go z niej klient, ani Sąd czy państwo.

I co się stało.

Ano Trybunał Konstytucyjny – który jak najprędzej powinien zmienić nazwę, żeby ludzi w błąd dłużej nie wprowadzać w takiej oto sprawie:

http://trybunal.gov.pl/rozprawy/wyroki/art/7004-okreslenie-katalogu-zbieranych-informacji-o-jednostce-za-pomoca-srodkow-technicznych-w-dzialani/

pozwolił służbom na łamanie tajemnicy adwokackiej – czyli podsłuchiwanie adwokatów, monitorowanie poczty elektronicznej, czatów itd.

W imię „wyższej” zasady. Ową „wyższą” zasadą jest zasada wykrywania przestępstw.

Ostatnio prezes TK Andrzej Rzepliński oświecał nas, że zasadą konstytucyjną jest zasada „dobra budżetu”. Którą w swoich wyrokach TK traktuje priorytetowo i nie da się ukryć, że stawia ją powyżej konstytucyjnie zagwarantowanych praw i wolności obywatelskich (LINK).

Wizualizując przykładowo rozwój tej nowej, wskazanej przez TK taktyki służb służącej wykrywaniu przestępstw – jeśli klient zadzwoni i opowie nam, że za moment czekają go poważne problemy z Urzędem Skarbowym, bo nie zapłacił VAT-u i boi się, czy nie wykryją zaniżonej kwoty na fakturze za sprzedaż samochodu i zechce abyśmy mu pomogli wybrnąć z tej sytuacji zanim się za niego wezmą i zniszczą razem z całą rodziną na wieki wieków amen – to już go mają. I zniszczą bez zbędnej zwłoki.

Ku chwale Ojczyzny i Trybunału Konstytucyjnego.

Ewa Maria Radlińska na drugi dzień po ogłoszeniu wyroku popełniła artykuł:

http://www.prawnik.pl/wiadomosci/adwokaci/artykuly/813356,adwokat-tez-czlowiek-dlaczego-wiec-ma-nie-byc-podsluchiwany.html

I przytoczyła fragment ustnego uzasadnienia wyroku, jaki padł na zgromadzonych niczym kamieni kupa wprost z ust korali sędziego Zubika:

„- (…) Nie jest całkowicie wykluczone umożliwienie służbom policyjnym oraz ochrony państwa pozyskania informacji o charakterze poufnym, przekazywanym podmiotom wykonującym zawody zaufania publicznego – wskazywał w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca Marek Zubik.
Tłumaczył, że wyłączenie informacji uznawanych za stanowiące tajemnicę zawodową, jako bezwzględnie niedopuszczalnych do pozyskania w kontroli operacyjnej, prowadziłoby do istotnych utrudnień w gromadzeniu materiału dowodowego niektórych rodzajów przestępstw, popełnianych np. przy wykorzystaniu nowych technologii.
– Takie wartościowanie można przeprowadzić z uwzględnieniem okoliczności konkretnej sprawy – dodał sędzia Zubik.”

afera podsłuchowa Kwaśniewski wszystkich nas nie nagracie

Czyli co?

Nie czatujemy, nie piszemy maili, nie wysyłamy korespondencji także tradycyjną drogą, nie dzwonimy, rozmawiamy w cudnych okolicznościach przyrody w jakimś lasku zakopując uprzednio telefon metr pod ściółką leśną, a baterię do niego pół kilometra dalej i jeszcze głębiej.

KLIENCI AKTUALNI I EWENTUALNI!

Z adwokatem przez telefon od teraz rozmawiacie tylko o tym gdzie i kiedy się spotkacie i z jakiej gałęzi prawa macie sprawę.

I tyle.

No, chyba że chcecie ogłosić służbom swoje problemy. To gadajcie.

Całkiem zabawnie byłoby też „wkręcić” podsłuchujących 😉 I w ten sposób sabotować takie akcje.

(Przykład dobrego sabotażu: http://wgospodarce.pl/informacje/15243-naczelnik-uprzywilejowany-w-resorcie)

A pierwsza sprawa wynikła z podsłuchania rozmowy adwokata z podejrzanym już jest:

http://wyborcza.pl/1,75478,16428565,Rozmowa_adwokata_z_klientem_jest_jak_spowiedz__Poznanska.html#ixzz39q3UIAWk

Jeszcze jedno.

Adwokatów i radców prawnych, których od 1 lipca 2015 r. ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego będzie jeszcze bardziej dotyczył, niż teraz – jest w Polsce całkiem sporo. W sumie mamy ok. 40 tys. czynnych prawników i kilkanaście tys. aplikantów.

Podsłuchiwanie ich wszystkich oraz monitorowanie korespondencji elektronicznej i tradycyjnej wymaga i ludzi i czasu i pieniędzy.

Trzeba będzie ogłosić nabór do służb.

Kolejni krewni i znajomi królików będą mieć szansę na państwową posadkę.

sprawiedliwość ze świnią temida

I zgodnie z tradycją – dyskusja adwokatów na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego z propozycją wysłania urzędników i polityków do Korei Północnej 🙂

Magda M.

No to ŁUP: „- Mimo tego, nie jest całkowicie wykluczone umożliwienie służbom policyjnym oraz ochrony państwa pozyskania informacji o charakterze poufnym, przekazywanym podmiotom wykonującym zawody zaufania publicznego – wskazywał w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia sprawozdawca Marek Zubik.
Tłumaczył, że wyłączenie informacji uznawanych za stanowiące tajemnicę zawodową, jako bezwzględnie niedopuszczalnych do pozyskania w kontroli operacyjnej, prowadziłoby do istotnych utrudnień w gromadzeniu materiału dowodowego niektórych rodzajów przestępstw, popełnianych np. przy wykorzystaniu nowych technologii.
– Takie wartościowanie można przeprowadzić z uwzględnieniem okoliczności konkretnej sprawy – dodał sędzia Zubik” – mam coraz gorsze zdanie o TK…

Dominik R.

Na tej samej zasadzie powinni podsłuchiwać sędziów TK, może coś ciekawego się dowiemy?

Bartosz K.

Najlepiej w trakcie narady. W końcu może to być istotne uzupełnienie motywów wyroku.

Niedługo adwokaci będą spotykali się z klientami wyłącznie w saunie.

Ewa S.

To się popisali. Po co ten Trybunał? Skoro „klepie” wszystko to, co korzystne dla państwa i budżetu i wzmacnia władze? Równie dobrze może to być program komputerowy. Taniej wyjdzie. I jeszcze lepiej dla budżetu – sędziowie TK powinni być więc konsekwentnie ZA.

Dominik R.

Jak to po co?? Po to, żeby wyglądało, że ktoś „niby” kontroluje działania państwa! Tylko to samo państwo wybiera sędziów!

Ewa S.

Więc wybiera według korzystnych dla siebie a niekorzystnych dla obywateli kryteriów czego efekty mamy.

Dominik R.

Ale jak niebezpieczne jest to orzeczenie to chyba niewielu sobie zdaje sprawę??? Co jak co nigdy nie przypuszczałem, że TK może przyzwalać na podważanie tajemnicy adwokackiej. W prostej linii jest to początek demontażu Adwokatury i pogłoski o tym, iż wylądujemy pod MS wcale nie są pozbawione podstaw.

Magda M.

A potem chcą, żeby obywatele to państwo szanowali. Cóż… obywatele zdecydowali i już ok. 3 milionów rozjechało się w ostatnich latach po państwach UE, tam się rodzą ich dzieci, a oni tam zwiększają PKB i płacą podatki… i choć tam są nie u siebie, to i tak są traktowani lepiej niż w Polsce, bo tutaj to nawet nie są obywatelami trzeciej kategorii.

Paweł K.

To jest na łbie postawione, bo zamiast tych 3 mln obywateli powinno się zapakować w zaplombowane wagony posłów, urzędników itp. Zebrałoby się tego może z 500 tys. i wysłać gdzieś, byle daleko.

Magda M.

Tylko gdzie by ich przyjęli? Przecież to jak przesyłka ze zgniłym jajem…

Paweł K.

W Korei Północnej. Nawet jeśli nie znaleźliby dla nich żadnego zastosowania, w ostateczności mogliby ich zjeść.

Dominik R.

Nie płakałbym…

Magda M.

Paweł K. – chcesz otruć Koreańczyków? Nawet tych z Północy?

Dominik R.

Po dokładnej obróbce termicznej nikogo nie otrują

Magda M.

Nie doceniasz ciężkostrawności naszych urzędników i polityków…

Konrad W.

No i wspaniale. #25latwolności.

Dominik R.

25 lat i starczy!

Jurek S.

Obraźliwe lecz czy nie prawdziwe ? Nigdy by mi to do głowy nie przyszło, że sędziowie z TK mogą mechanizmy NKWD stosować…

koment o tajemnicy adw

Sylwia S.

Jako odpowiedź na tytuł artykułu ,,Ksiądz też człowiek, dlaczego więc nie można umieścić podsłuchu w konfesjonale” – to dopiero byłoby przydatnego materiału

Krzysztof K.

Moi Drodzy, to było do przewidzenia już od dawna. Przypomnijmy sobie próbę zawieszenia w wykonywaniu zawodu dwóch warszawskich adwokatów przez łódzkiego prokuratora oskarżającego w prowadzonej przez nich sprawie. Na szczęście Sąd stanął na wysokości zadania.
Obawiam się, że wyrok TK będzie traktowany jako generalne przyzwolenie na łamanie tajemnicy adwokackiej.

mój kraj taki piękny

(Memy i grafika pochodzą z facebooka – wyszukiwanie google grafika nie daje odpowiedzi na autora i źródło pierwotne.
Dzięki komentatorowi mamy taki link: http://zycieismierc.com.pl/img.php?id=97)