Home

Wyluzuj

Dzisiaj na blogu pod tym wpisem:

https://palestrapolska.wordpress.com/2014/08/11/trybunal-konstytucyjny-dal-sluzbom-zielone-swiatlo-do-podsluchiwania-i-lamania-tajemnicy-adwokackiej/ otrzymaliśmy taki komentarz:

 1. Szanowni Państwo,

  piszę do Państwa w tej formie, ponieważ nie udostępnili Państwo żadnych danych kontaktowych.

  W zamieszczonym wyżej artykule pt. „Trybunał Konstytucyjny dał służbom zielone światło do podsłuchiwania i łamania tajemnicy adwokackiej” znalazło się nieprawdziwe i uderzające w moje dobra osobiste stwierdzenie o tym, że miałem dokonać samoistnego uwolnienia się z tajemnicy adwokackiej, cyt.: „Co prawda ostatnimi czasy dwóch adwokatów: Rafał Rogalski i Roman Giertych dokonali publicznie swoistego >>samouwolnienia<>samouwolnienia<< się z tajemnicy adwokackiej, ale są to przypadki na szczęście jednostkowe” w artykułe pt. „Trybunał Konstytucyjny dał służbom zielone światło do podsłuchiwania i łamania tajemnicy adwokackiej” odniesienia do mojej osoby.

  Zastrzegam skutki prawne niniejszego wpisu jako wezwania do zaprzestania naruszania dóbr osobistych [art. 24 k.c.] i zniesławiania mnie [art. 212 k.k.] przez autorów bloga Palestra Polska [https://palestrapolska.wordpress.com/].

  W celu udzielenia odpowiedzi na niniejsze wezwanie podaję adres poczty elektronicznej: kancelaria@rogalskiadwokat.pl

  Z poważaniem
  adw. Rafał Rogalski

Bardzo się cieszymy, że Pan Mecenas zaszczycił nasz Blog. Niemniej uważamy, że wezwanie nie jest zasadne, gdyż nie doszło ani do naruszenia dóbr osobistych, ani zniesławienia Pana Mecenasa.

Primo, w tekście nie jest napisane „samoistne uwolnienie się”, a „swoiste „samouwolnienie” się”, przy czym „samouwolnienie” jest w cudzysłowie. Secundo, powyższe stwierdzenie było przedstawieniem stanowiska wyrażanego przez najwyższe władze Adwokatury. Jako przykład możemy podać wypowiedź dla rp.pl Pana Mecenasa Rafała Dębowskiego, Sekretarza NRA:

http://prawo.rp.pl/artykul/1007697.html?5

Tertio, mamy konstytucyjną wolność słowa, poglądów, ocen. O taką Polskę walczyliśmy my i nasi rodzice. Jak znajdzie Pan Mecenas argumenty merytoryczne, prosimy się nimi z nami podzielić.

Rogalski 7(nazwiska osób niezwiązanych z wezwaniem dokonanym przez Pana Mecenasa w stosunku do nas zostały celowo usunięte)

Quatro, prosimy nas poprawić, bo być może tkwimy w błędzie wywołanym medialnym szumem, że miał Pan Mecenas postawione przez rzecznika dyscyplinarnego zarzuty (http://natemat.pl/61689,zarzuty-naruszenia-kodeksu-etyki-zawodowej-dla-mecenasa-rafala-rogalskiego). W końcu, z teoretycznego punktu widzenia zasada domniemania niewinności nie ma charakteru bezwzględnego, jak raczył Pan Mecenas nam i innym Koleżankom i Kolegom z grupy fejsbukowej Polska Palestra przypomnieć, kategorycznie komentując sprawy dyscyplinarne i karne wybranych adwokatów.

Rogalski 12_1

Życzymy spokojnego weekendu.

21 thoughts on “Szukamy pełnomocników i obrońców

 1. Nim ustosunkuję się merytorycznie do repliki niezidentyfikowanych bliżej adwokatów, prowadzących blog Palestra Polska, pozwolę sobie ponownie zamieścić mój wczorajszy wpis, w którym apeluję o poszanowanie moich dóbr osobistych i niepowielanie nieprawdziwych stwierdzeń odnośnie naruszenia przeze mnie tajemnicy adwokackiej.
  Nie za bardzo bowiem rozumiem, dlaczego nie umieściliście go w całości, skoro postanowiliście go opublikować i nawet poświęcić my osobny artykuł. Załóżmy, że wystąpił tutaj błąd techniczny, wskutek którego znaczna część zamieszczonego przeze mnie tekstu w sposób cudowny zniknęła. A zniknęła część jego istotna. Żeby uniknąć ewentualnych „problemów technicznych” pozwolę sobie zamieścić wczorajszy wpis partiami.

  • Umieściliśmy go w całości w takiej formie, w jakiej pojawił się pod komentowanym przez Pana Mecenasa artykułem. Prosimy sobie samemu sprawdzić. Nie mamy możliwości skracania komentarzy umieszczanych przez internautów, nawet jakbyśmy bardzo chcieli.

 2. Szanowni Państwo,

  piszę do Państwa w tej formie, ponieważ nie udostępnili Państwo żadnych danych kontaktowych.

  W zamieszczonym wyżej artykule pt. „Trybunał Konstytucyjny dał służbom zielone światło do podsłuchiwania i łamania tajemnicy adwokackiej” znalazło się nieprawdziwe i uderzające w moje dobra osobiste stwierdzenie o tym, że miałem dokonać samoistnego uwolnienia się z tajemnicy adwokackiej, cyt.: „Co prawda ostatnimi czasy dwóch adwokatów: Rafał Rogalski i Roman Giertych dokonali publicznie swoistego >>samouwolnienia<< się z tajemnicy adwokackiej, ale są to przypadki na szczęście jednostkowe”.

  Odnosząc się do ww. zarzutu uczynionego mi publicznie po raz kolejny przez kolegów adwokatów, informuję, że nie toczy i nie toczyło się wobec mnie żadne postępowanie karne dotyczące ujawnienia tajemnicy zawodowej [art. 266 par. 1], ani też co do ujawnienia tajemnicy śledztwa [241 par. 1]. Nie zostałem również z tego powodu skazany, w tym również nieprawomocnie, w trybie postępowania dyscyplinarnego.

 3. Z uwagi na to, że – również w pamięci czytelników niniejszego bloga – zapewne zapadły w pamięci stwierdzenia kierowane pod moim adresem przez przedstawicieli władz Adwokatury, jak i innych adwokatów, spieszę z wyjaśnieniem: informacje zawarte w publicznie formułowanych przeze mnie wypowiedziach, których ujawnienie miało stanowić naruszenie tajemnicy adwokackiej, były uprzednio znane opinii publicznej. Ujawniane były w licznych wcześniejszych publikacjach prasowych, w tym – niektóre z nich – w wywiadach prasowych udzielanych przez moich Mocodawców, inne z kolei przez samych adwokatów biorących udział w śledztwie w charakterze pełnomocników; wiele informacji ze śledztwa w sprawie tzw. katastrofy smoleńskiej publikowała również w sposób niezwykle szczegółowy Naczelna Prokuratura Wojskowa.

  Apeluję więc o zaprzestanie naruszania moich dóbr osobistych i powielania nieprawdziwych i krzywdzących dla mnie stwierdzeń odnośnie rzekomego ujawnienia przeze mnie tajemnicy adwokackiej, zaś w tej konkretnie sprawie – o usunięcie ze zdania „Co prawda ostatnimi czasy dwóch adwokatów: Rafał Rogalski i Roman Giertych dokonali publicznie swoistego >>samouwolnienia<< się z tajemnicy adwokackiej, ale są to przypadki na szczęście jednostkowe” w artykułe pt. „Trybunał Konstytucyjny dał służbom zielone światło do podsłuchiwania i łamania tajemnicy adwokackiej” odniesienia do mojej osoby.

  Zastrzegam skutki prawne niniejszego wpisu jako wezwania do zaprzestania naruszania dóbr osobistych [art. 24 k.c.] i zniesławiania mnie [art. 212 k.k.] przez autorów bloga Palestra Polska [https://palestrapolska.wordpress.com/].

  W celu udzielenia odpowiedzi na niniejsze wezwanie podaję adres poczty elektronicznej: kancelaria@rogalskiadwokat.pl

  Z poważaniem
  adw. Rafał Rogalski

 4. Do prowadzących bloga: Tak sobie śledzę Państwa wynurzenia i ręce mi opadają.

  Coście się tak wszyscy na adw. Rogalskiego uwzięli? Czegoś mu zazdrościcie, że musicie tak na siłę i tu, i w grupie na Facebooku szpile wbijać? O coś żal do niego macie? Sprawę komuś z Was podebrał?

  Nie rozumiem takiego zachowania. Do tego bezczelnie anonimowo się Państwo wypowiadają, jak jakiś podrzędny komentator na stronie Faktu. Mają Państwo coś do adw. Rogalskiego i chcecie sobie z niego porobić żarty, przytyki mu jakieś uczynić? Miejcie odwagę wystąpić pod nazwiskiem, z otwartą przyłbicą, a nie, jak ostatni tchórze, za sowami na blogu się kryć.

  Owszem, w stosunku do adw. Rogalskiego toczy się postępowanie dyscyplinarne w związku ze sprawą smoleńską. Pomijając jej wątpliwe szanse powodzenia w sensie doprowadzenia do uznania winy (serdeczne gratulacje dla wierchuszki NRA – zrobiła świetną robotę, naruszając publicznie już na samym wstępie domniemanie niewinności!), to jednak kategoryczne wypowiadanie się przez Państwa w tej sprawie, cyt. „„swoiste „samouwolnienie” się z tajemnicy adwokackiej” plus cytowanie na wyrywki z różnych dyskusji wypowiedzi adw. Rogalskiego bez jednoczesnego wskazania ich kontekstu jest po prostu słabe.

  Jeśli się Państwo nudzą, polecam zamiast pisania paszkwili lekturę p.p.s.a. i naukę liczenia. Całkiem sporo adwokatów nie odróżnia terminu 30-dniowego od miesięcznego. Może dzięki temu nie powiększą Państwo tego grona.

  • Zapewniamy Panią, że bardzo dobrze znamy terminy, jeden adwokat (o ile taki się trafił), to jednak nie „całkiem wiele”. Cieszymy się, że sekretarze z WSA nas czytają.
   Co do Pana R. – radzimy poczytać jego kategoryczne posty na grupie Polska Palestra. Przyganiał kocioł garnkowi. Tam również wzywał wszystkich do nie wiadomo czego i jednak pokory się nauczył. Kontekst można łatwo odnaleźć, ale jest on obraźliwy dla osób, które Pan Mecenas Rogalski obraził i nie będziemy jego powielać.

  • Proszę Pani – poza tym to nie paszkwil. To odpowiedź na wezwanie pana. Formy odpowiedzi nie będzie nam narzucał. Nie mogliśmy odpowiedzieć pod postem, gdyż nie da się w ten sposób umieścić zrzutów ekranu z wypowiedzi samego pana mecenasa. A szkoda – mamy więcej, nawet niektóre pokasował, też mamy, bo zdążyliśmy zrobić zrzuty ekranu.

 5. Krótki kurs KEA:
  § 16
  W razie konieczności przytoczenia drastycznych okoliczności lub wyrażeń adwokat powinien nadać swemu wystąpieniu taką formę, aby nie uchybiać powadze sądu, władz i godności zawodu adwokackiego. W korespondencji zawodowej należy przestrzegać właściwych form. Nie wolno używać wyrażeń czy zwrotów obraźliwych ani grozić ściganiem karnym lub dyscyplinarnym.

  + Wyrok SN z dnia 10.5.2012 r., SDI 9/12.

  • Ojej! Jak Państwo szybko odpisują! I jak dużo! Musi się Państwu bardzo nudzić w kancelariach…

   Po kolei:
   1. Napisałam „całkiem sporo” i oznacza to ni mniej, ni więcej, niż całkiem sporo. Na pewno palców u obu rąk by zabrakło bardzo szybko.
   2. Dlaczego od razu muszę być sekretarzem i od razu w WSA? Nie trzeba tam pracować, by wiedzieć to i owo.
   3. KEA czytałam. Za to Państwu brakuje do szczęścia „korespondencji zawodowej”.
   4. Zerkam czasem na grupę na fejsie… i mam w związku z tym niezbyt optymistyczne co do Państwa Adwokatów przemyślenia🙂
   5. Chcecie Państwo o innych z imienis i nazwiska publicznie się wypowiadać? To proszę się nie bać i podać swoje nazwiska. Sprawdzimy wszyscy, kim Państwo są i czym się zasłużyli.

   • Ojej. Bo jest nas dużo i piszemy szybko. Spokojnie, pani za ruchem naszych palców nie nadąży.

    1. Nie nasza wina, że ma pani mało palców u rąk.
    2. To i owo, czyli nic.
    3. To pan mecenas pisze do nas jako pan mecenas czy jako pan Rogalski?
    4. Ma pani przemyślenia? Cudownie!😀 Też się cieszymy, choć mocno w to powątpiewamy.
    5. Nie mamy najmniejszego zamiaru, bo inna jest konwencja tego bloga. Najwidoczniej pani za mało grupy adwokackie czyta, albo jest mało domyślna, skoro pani nie wie.

 6. Ustosunkowując się merytorycznie do powyższego:

  1. Jeżeli uważacie się za uczciwych uczestników dyskursu publicznego – proszę uzasadnić, w jaki sposób i jakimi słowami naruszyłem tajemnicę adwokacką? Nie są bowiem objęte nią informacje uprzednio znane opinii publicznej. Liczyłbym również na to, aby autor/autorzy artykułu pt.. „Trybunał Konstytucyjny dał służbom zielone światło do podsłuchiwania i łamania tajemnicy adwokackiej” ujawnili swoją tożsamość. Na właśnie – czemu Państwo się nie przedstawiają? Obawiają się odpowiedzialności za swoje wypowiedzi? Przecież Waszym zdaniem wszystko jest w porządku – zgodne z powszechnie obowiązującym prawem, etyką adwokacką. Ba! Nawet z prawdą! Chyba, że chodzi tu o wrodzoną skromność i niechęć przed zarzutem reklamy.. W takim przypadku – rozumiem. Proszę się w takim razie przedstawić na tzw. „privie” – mail do kontaktu podałem.

  2. Doszło do naruszenia moich dóbr osobistych w szczególności w postaci dobrego imienia, jak również zniesławienia mnie przez autorów bloga Palestra Polska – przedstawiono nieprawdziwe, niezgodne z rzeczywistością i faktami stwierdzenie o tym, że miałem naruszyć tajemnicę adwokacką; to, że niektórzy adwokaci, czy też przedstawiciele władz Adwokatury formułowali w przeszłości tego typu twierdzenia nie zmienia tego faktu [krótki kurs logiki – to, że wszyscy kradną, nie znaczy, że kradzież nie jest przestępstwem] – wielokrotnie też wzywałem i wzywam poszczególne osoby mnie zniesławiające i formułujące pod moim adresem stwierdzenia godzące w moje dobre imię do zaprzestania naruszania prawa; nie czyniłem tego publicznie, tylko w korespondencji prywatnej, bo osoby te – w przeciwieństwie do Państwa – nie ukrywały swojej tożsamości

  3. A teraz krótki kurs prawa konstytucyjnego: konstytucyjna wolność słowa i ocen – jak najbardziej!; kończy się ona jednak tam, gdzie pojawia się naruszenie praw innej osoby. Formułowanie kategorycznych, nieprawdziwych, uderzających w moje dobre imię, zniesławiających twierdzeń [nie była to opinia, a stwierdzenie faktów], stanowi przekroczenie tej wolności.

  4. KEA i czytanie ze zrozumieniem przepisów: w korespondencji zawodowej….czyli jakiej Panie i Panowie z blogu Palestra Polska? Odpowiedź jest dość oczywista: korespondencji kierowanej w imieniu mocodawcy w ramach podejmowanych czynności zawodowych. Wniosek: par. 16 nie chwyta. Poza tym, że nie grożę, a jedynie określam znaczenie wezwania w kontekście konkretnych przepisów. Na czym polega groźba? Proszę sobie dokładnie przeczytać przytoczony przez Was wyrok.

  Na koniec ponawiam wezwanie do zaprzestania naruszania moich dóbr osobistych, dobrego imienia, formułowania twierdzeń mnie zniesławiających i uderzających w moje dobra osobiste oraz usunięcie odwołań do mojej osoby w zdaniu „Co prawda ostatnimi czasy dwóch adwokatów: Rafał Rogalski i Roman Giertych dokonali publicznie swoistego >>samouwolnienia<< się z tajemnicy adwokackiej, ale są to przypadki na szczęście jednostkowe” z artykułu „Trybunał Konstytucyjny dał służbom zielone światło do podsłuchiwania i łamania tajemnicy adwokackiej”.

  • Już otrzymał Pan odpowiedź, że w blogowym artykule nie dostrzegamy niczego go zniesławiającego ani naruszającego jego dobra, niczego przekraczającego swobodę wyrażania opinii i wolność słowa, co ponownie i ostatecznie już artykułujemy, jako że nie będziemy sto razy pisać tego samego.

 7. Panie Rogalski,
  jeśli gazety piszą, że X ukradł a ja go bronię i wiem od klienta, że faktycznie ukradł, to nie latam tu i tam i nie opowiadam jaki mój klient to złodziej, bo przecież gazety o tym piszą. Ja wiem to od klienta i jest to objęte tajemnicą adwokacką. Proste.

 8. Zatem proszę o niezwłoczne podanie danych osobowych autora/ow przedmiotowego artykulu i adresu/ów korespondencyjnego/ych. Ukrywanie sie za sowami badz innym ptactwem nie przystoi osobie wykonującej zawod adwokata oraz co ważne korzystajacej [legalnie?] z loga Adwokatury Polskiej. Niech organy powołane do tego z mocy ustawy rozstrzygną zaistniałe w moim przekonaniu naruszenia m.in. moich dóbr osobistych i zniesławienie mnie przy pomocy srodkow masowego przekazu.

 9. UWAGA!
  Dyskusja o maestrii, niewinności i nieskazitelności nieustannie i z różnych stron niesłusznie krzywdzonego, zniesławianego i obrażanego mec. Rogalskiego oraz jego obrona – powinna się odbywać na jego fanpage’u – blog nie będzie spełniał roli reklamowej dla pana mecenasa ani nie stanie się jego fanpagem.
  My nie jesteśmy świętymi Mikołajami, a to nie jest koncert życzeń.

  Fanom pana mecenasa polecamy poszukania w publikacjach informacji sprzed daty 11 stycznia 2011 r. czyli zanim ujawnił je w mediach mec. Rogalski np. o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,8950342,Rogalski__Dowody_sugeruja_sztucznosc_mgly.html i o tym: http://wyborcza.pl/1,76842,9003693,Mec__Rogalski__Hipoteza_zamachu_jest_zupelnie_realna.html.
  Mec. Rogalski opowiada czego dowiedział się z akt sprawy i co wynika ze zgromadzonych w sprawie dowodów, a nie o tym, czego dowiedział się z publikacji medialnych, prawda?

  Już nawet pomijamy medialne wystąpienia pana mecenasa po rozwiązaniu zlecenia w sprawie katastrofy w Smoleńsku.

  Naprawdę. Załóżcie mec. Rogalskiemu fanpage albo bloga i tam lansujcie jego tezy i forsujcie linię obrony jaką obrał – ten blog temu służyć nie będzie.

  Komentarze lansujące i odnoszące się do tez forsowanych z jednej i drugiej strony nie będą już zatwierdzane.

  Negatywnie oceniamy dążenie do zdominowania tematyki komentarzy i bloga tematem „jedynym” czyli mec. Rogalskim – tak nie będzie.
  Temida – nie będzie uprawiać hejtowania innych komentatorów – komentarz idzie do kosza.

  Mec. Rogalski NIE JEST (co niektórych może zdziwi) tematem na tym blogu.

  Malchior – dziękujemy za pomoc w tłumaczeniu istoty tajemnicy adwokackiej, ale niestety jak Pan widzi system immunologiczny niektórych jest tak potężnie rozwinięty, że są odporni na logiczne argumenty a sytuację wykorzystują do własnych, partykularnych celów.

  Już poza wszystkim – skoro mec. Rogalski jest mecenasem to powinien znać zgodne z prawem procedury ustalenia autorów bloga a nie iść na łatwiznę i „żądać” podania mu ich na talerzu🙂
  We wpisie „o nas” jasno jest napisane dlaczego nie podajemy nazwisk autorów, którzy nie chcą reklamować się na blogu ani – w odróżnieniu od niektórych – przytłaczać internet swoją wszechobecną „osobistością”😉
  Koniec tematu mec. Rogalskiego na blogu – ma pole do procesowego popisu, czekamy🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s