Home

 

18. XII. 2014 r.

Minister Sprawiedliwości

Aleje Ujazdowskie 11

00-950 Warszawa

WNIOSEK

O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ

 

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, ze zm.) wnoszę o udostępnienie następujących informacji:

 1. 1. Ile wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie Ministra Sprawiedliwości w latach 2002-2014, z rozbiciem na poszczególne lata?

 2. W jakiej wysokości Minister Sprawiedliwości otrzymywał premię – za każdy rok okresu 2002-2014?

 3. 2. Ilu było zatrudnionych w Ministerstwie Sprawiedliwości sędziów delegowanych w latach 2002-2014 z rozbiciem na poszczególne lata?

 4. 3. Jakie kwoty przeznaczało Ministerstwo Sprawiedliwości na wypłatę premii dla pracowników Ministerstwa w każdym roku w latach 2002-2014?

 5. 4. Ile wynosiły wydatki na pomoc prawną z urzędu w każdym roku w latach 2002-2014?

 6. 5. Ile wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika merytorycznego w Ministerstwie Sprawiedliwości (czyli prawnika, a nie sprzątaczki czy portiera) w latach 2002-2014 z rozbiciem na poszczególne lata.

 7. 6. Ile Ministerstwo Sprawiedliwości wydawało na paliwo do samochodów w każdym roku w latach 2002-2014?

 8. 7. Ilu pracowników zatrudniało Ministerstwo Sprawiedliwości w latach 2002-2014 z rozbiciem na poszczególne lata?

 9. 8. Od 31 marca 2010 r. rozdzielono funkcję Prokuratora Generalnego od funkcji Ministra Sprawiedliwości. Czy w związku ze zmniejszeniem obowiązków nastąpiło a) zmniejszenie wynagrodzenia Ministra Sprawiedliwości b) zmniejszenie zatrudnienia pracowników merytorycznych w Ministerstwie Sprawiedliwości? Jeżeli odpowiedź na powyższe pytania jest negatywna – dlaczego nie nastąpiły stosowne cięcia?

 10. Czy w latach 2002-2014 Ministerstwo Sprawiedliwości zlecało sporządzanie opinii, pism procesowych, prowadzenie sporów sądowych lub spraw administracyjnych prawnikom lub kancelariom zewnętrznym? Ile wynosiły stawki godzinowe wynagrodzenia firm zewnętrznych w przypadku takich zleceń?

 11. Jakie konkretnie prawnicze firmy zewnętrzne otrzymywały od Ministerstwa Sprawiedliwości zlecenia w latach 2002 do 2014 r. z rozbiciem na poszczególne lata oraz czy wszystkie zostały wyłonione w drodze przetargu, czy część otrzymała zlecenie bez przetargu i jakie to są firmy (działalności gospodarcze),

 12. Czy Ministerstwo Sprawiedliwości udzielało w latach 2002-2014 r. sądom pisemnych wskazówek, próśb lub wytycznych autorstwa własnego lub innego Ministerstwa – co do minimalizowania lub eufemistycznie „miarkowania” wysokości zasądzanych od Skarbu Państwa kosztów wynagrodzenia za obronę/reprezntację sprawowaną z urzędu, wysokości zadoścuczynień i odszkodowań za oczywiście niesłuszne aresztowanie/pozbawienie wolności, przejmowania na koszt Skarbu Państwa kosztów procesu – proszę o udzielenie informacji z rozbiciem na poszczególne lata, zakresu tematycznego owych pism (czego konkretnie dotyczyły),

 13. Czy w latach 2002-2014 pracownicy Ministerstwa mają zwracane koszty dojazdu z miejsca zamieszkania do siedziby Ministerstwa? Ilu pracowników w każdym roku korzysta ze zwrótów i jaka kwota w sumie rocznie za każdy rok została z tego tytułu wypłacona,

 14. Czy Ministerstwo zapewnia pracownikom zamieszkałym poza Warszawą mieszkania lub pokoje służbowe, bądź inne formy zakwaterowania, kto ponosi koszty tzw. „czynszowe” lub najmu i utrzymania tych mieszkań, jakie kwoty z tego tytułu zostały wydatkowane w latach 2002 – 2014 z robiciem na poszczególne lata,

 15. Czy Ministerstwo Sprawiedliwości zatrudnia sprzątaczki, jeśli tak to jaka była liczba sprzataczek w latach 2002-2014 zatrudniona i ile wynosiło ich wynagrodzenie, lub firmę zewnętrzną zajmującą się sprzataniem pomieszczeń, ile wynoszą roczne koszty sprzątania z rozbiciem na poszczególne lata,

 16. ile samochodów służbowych posiadało w latach 2002-2014 r. z rozbiciem na poszczególne lata Ministerstwo Sprawiedliwości, jakiej marki i jakiego rocznika, ile wynosił roczny koszt utrzymania floty samochodowej w okresie od 2002-2014 r. z rozbiciem na poszczególne lata?

 17. Ilu kierowców zatrudniało Ministerstwo Sprawiedliwości w latach 2002 – 2014 z rozbiciem na poszczególne lata, ile wynosi roczny koszt zatrudniania kierowców w każdym roku wskazanego okresu?

 18. Jaką kwotą na cele reprezentacyjne rocznie dysponowało Ministerstwo Sprawiedliwości w latach 2002-2014 z rozbiciem na poszczególne lata?

 19. Jakie kwoty za każdy rok okresu od 2002 do 2014 zostały wydatkowane na delegacje służbowe pracowników Ministerstwa?

 20. Czy Ministerstwo Sprawiedliwości zatrudniało kiedykolwiek bądź zlecało usługi na swoją rzecz w okresie od 2002 r. do 2014 r. radcę prawnego lub adwokata, w jakim roku, w jakim charakterze, z jakim wynagrodzeniem?

Jednocześnie, na podstawie art. 14 ust. 1 powołanej ustawy, wnoszę o udostępnienie mi powyższych informacji w następujący sposób: przesłanie informacji w formie wydruku pocztą na podany powyżej adres.

MS 1 DSC03148

Minister Sprawiedliwości

Aleje Ujazdowskie 11

00-950 Warszawa

WNIOSEK

O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ

 

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, ze zm.) wnoszę o udostępnienie następujących informacji:

 1. Jaką kwotę w każdym roku począwszy od dnia 19 kwietnia 2010 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zaoszczędziło dzięki nowelizacji art. art. 132§1 K.P.C. – z rozbiciem na poszczególne lata?

 2. Jakie spodziewane oszczędności były zakładane w skali roku przy nowelizacji art. 132§1 K.P.C.?

 3. Czy sędziowie sądów powszechnych otrzymują oraz od kiedy finansowane z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości teczki na akta, torby damskie itp. przedmioty?

 4. Jaki jest roczny koszt zaopatrzenia sędziów w w/w przedmioty począwszy od 2002 r. do 2014 r.?

 5. Jakie firmy są dostawcami teczek i toreb, aktówek, pokrowców na akta i laptopy dla sędziów sądów powszechnych począwszy od 2002 r. z rozbiciem na poszczególne lata?

Jednocześnie, na podstawie art. 14 ust. 1 powołanej ustawy, wnoszę o udostępnienie mi powyższych informacji w następujący sposób: przesłanie informacji w formie wydruku pocztą na adres: ……………………………………………………………….

MS DSC03146

6 thoughts on “Adwokaci pytają – Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada. Cz. 1

 1. Jestem sędzią od 20 lat. Zużyłam w tym czasie 6 walizek do dźwigania akt sądowych do domu i z powrotem do sądu. Walizki te zawsze kupowałam sama z własnych środków. Nie znam żadnego sędziego liniowego, który dostałby od sądu walizki czy torby do akt. W ogóle nie znam nikogo, kto dostałby od sądu cokolwiek poza:
  – długopisami i zeszycikami z kartkami do pisania zarządzeń – a i w tym zakresie w czasach tzw. dziury Bauca przez ok. pół roku przybory te kupowaliśmy sami z własnych zrzutek, podobnie zresztą jak papier i tonery do sądowych drukarek;
  – terminarzem raz na rok;
  – egzemplarzem zbioru kodeksów (jeden tom – zielony albo czerwony – w zależności od wydziału, w którym się orzeka) mniej więcej raz na 2-3 lata;
  – togą – jedną aż do zużycia;
  – od niedawna laptopem służbowym – choć nie we wszystkich sądach sędziowie go otrzymują (jeszcze na przełomie lat 90-tych i 2000-cznych w niektórych sądach warunkiem przyjęcia na asesora było zakupienie własnego laptopa do celów sądowych).
  Przy czym oczywiście toga, laptop i kodeksy nie są przekazane na własność, tylko udostępnione do korzystania.

  • Wiemy. Wiemy też, że niektórzy sędziowie w niektórych sądach nie mogąc doprosić się papieru do drukarki – kupują go sami. Długopisy też. Skoroszyty w kratkę do notatek odręcznych to samo. Walizek, toreb takich lotniczych podręcznych na akta idzie masa bo się pod ciężarem drą i rozrywają. Laptopy służbowe – mało który sędzia ma nowy, część to stare, ciężkie cegły nieustannie się psujące.
   Ale niektóre sądy dostają gifty. Kompletnie nieprzydatne w pracy sędziego. No name. Zastanawia ich sens. Zrobimy zdjęcia tego co uda nam się dorwać, na fb był wątek kiedyś ze zdjęciami „prezentów”, rok albo dwa lata temu.

  • Bo są sędziowie i SĘDZIOWIE… właśnie odkryliśmy, że są sędziowie, którym RPO płaci… 2400 zł za przejrzenie akt w sprawie, w której został do RPO sporządzony wniosek😉 A taki referendarz K. z WSA Wrocław uważa, że adwokatowi z urzędu za pojechanie do sądu i przejrzenie akt wynagrodzenie się nie należy (jak klient przed rozprawą zażąda zmiany pełnomocnika – a najczęściej żąda, kiedy adwokat po takiej analizie mówi mu, że skarga jest bezzasadna)… To jak w „Folwarku zwierzęcym” Orwella… „wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze”😉 (a pytania zostały nam podpowiedziane)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s