Home

ORA Lublin screen styczeń 2015http://www.ora.lublin.pl/

 

Mail, publikacja za zgodą autora. Pokolenie 80. Bez rodziców milionerów i bogatego współmałżonka, czy majętnych spadkodawców. Człowiek, który od zera, polegając tylko na sobie usiłuje się utrzymać i normalnie żyć. Ta, duży ZUS. Ta, kredyt spłacany. Karnista. Bez obsług. Indywidualna kancelaria. Lokal na firmę wynajmowany, bo jeszcze tak nisko nie upadł, żeby w mieszkaniu kancelarię rejestrować i urządzać. Czyli do zapłaty co miesiąc kolejny czynsz. Niefunkcyjny i raczej nie darzący miłością władz i vice versa, co się przekłada na urzędówki (tłumaczyć nie muszę😉 ).  Standard młodego pokolenia.

****************

 

Dlaczego chcę się przepisać do radców prawnych?

Bo mam tego dosyć!

Zobacz jak oni się szybko rozwinęli, z etatowych pracowników różnych spółdzielni od 1 lipca mają większe uprawnienia niż adwokat, chodzi mi o reklamę, o możliwość zatrudnienia się na umowie o pracę.

I u nas, wejdź na stronę www, mistrzostwa adwokatów w jeździe na nartach, sprawozdanie z wyścigu adwokata, bal adwokata, opłatki, fotorelacja z wyścigów konnych współfinansowanych przez adwokaturę, poczytaj Palestrę, tam 80 % to jakaś księga ku czci i martyrologia i wspominki adwokata, który umarł 156 lat temu… historia, tradycja, zlituj się, po co to prawnikom harującym 14 godzin na dobę?

Co to nam daje na rynku?

Komu i w czym pomaga? Bo nie adwokatom.

Dla kogo to jest pisane i kto to czyta? I po co? Te gejzery wzniosłej dumy z wykonywania zawodu z wielowiekową tradycją mają dzisiaj może komuś poczucie własnej wartości podnieść? Z tą pustką na rynku i w portfelu raczej niewiele pomoże odwoływanie się do tradycji, choćby i była najwznioślejsza i najpiękniejsza i najszlachetniejsza. Nie te czasy!

I to co nasze władze robią ma poprawiać PijaR profesjonalnego prawnika? Śmieszne. Adwokatura się cofa, nawet nie stoi w miejscu.

I te patetyczno-nabzdyczone obchody wszystkiego, oczywiście z biskupami, koncertami, autoreklamowymi wzniosłymi filmami odwołującymi się do czasów I wojny światowej Chryste…

A co radcy robią?

Swoje robią! Pracują! Nie pokazują jak balują i jakie uprawiają bizancjum za składki swoich członków.

Patrzą w teraźniejszość i przyszłość nie odwołując się do „Dziadów” Mickiewicza i Królowej Jadwigi.

Nie bufonią się, pracują dla swojego zawodu bez tworzenia mitów i czołobitności wobec historii. Pilnują swoich interesów a nie do cholery nart, rejsów, bali, kazań biskupich i wyścigów konnych na Służewcu!

I składki mają niższe i OC tańsze mimo wyższej od adwokatów szkodowości, można? To czemu w adwokaturze nie można?

I nie traktują członków swojego samorządu jak śmiertelnych wrogów, jak to często gęsto bywa u nas. Ich władze nie widzę, żeby okazywały pogardę zwykłym radcom, tylko dbają o nich.

Dobra, wiem co to za towarzystwo przecież, mam kontakt w sprawach z nimi, ale zobacz, po otwarciu zawodu, jaka jest różnica w poziomie wiedzy i kultury między nami adwokatami, a nimi?

Już żadna.

I powiem ci jeszcze coś.

Ludzie szukają prawnika, a że adwokata to kwestia nazwy i przyzwyczajenia, ale już się to zmienia.

Bo zamiast napompowanego poczuciem ważności siebie i swojego zawodu bufona – bo taki mamy wizerunek – dla którego liczy się jak widać po stronach www wzniosła rola i historia zawodu oraz rejsy, bale i mistrzostwa adwokackie –  wolą skromnego, pracowitego, nie wywyższającego się radcę prawnego, który pracuje a nie baluje.

I w dodatku myślą, że u radcy będzie taniej, niż u adwokata. To już nie wiem dlaczego, bo to bzdura.

To niby co mnie w adwokaturze trzyma?

Tytuł „adwokata”?

I co, dla tytułu zbankrutuję i zacznę tynk ze ścian obgryzać?

Dlatego.

Nie mam potrzeby epatowania dumnym tytułem ADWOKATA wiesz?

Tylko chcę móc żyć z tego, co potrafię robić najlepiej.

A skoro samorząd radcowski daje mi na to większe szanse to nie mam żadnych dylematów.

Ani wielu moich kolegów.

Zobaczysz sama ilu adwokatów z mojego pokolenia w Izbie zostanie po tym 1 lipca😀

Radcowie idą do przodu. Forsują korzystne dla siebie zmiany. Nie zamierzam stać, albo się cofać – dla tytułu.

 

OIRP styczeń 2015http://www.oirpwarszawa.pl/

11 thoughts on “Adwokaci masowo przepiszą się do radców prawnych?

 1. Samorządy adwokacki i radcowski nie zechciały się odgórnie i dobrowolnie połączyć, ale wiele wskazuje na to, że połączenie zawodów adwokata i radcy prawnego nastąpi oddolnie w przeciągu kilku – kilkunastu lat. Właśnie z powodów opisanych w tym poście. Skoro radca prawny ma takie same uprawnienia jak adwokat a przywilejów więcej, to kalkulacja jest prosta. Prestiż tytułu adwokata (coraz mniejszy zresztą) chleba nie da.

 2. I jeszcze jedno. Jak wygląda promocja u adwokatów? Ano tak:

  Wątpię żeby klient szukający prawnika skusił się taką ofertą.

  • A ten blog tak naprawdę zrodził się przez najśmieszniejszą akcję promocji adwokatury ever😀
   Tylko że w swoich zamierzeniach to nie miało być śmieszne…
   Proszę, projekt „promocji” adwokatury autorstwa chyba Katowic. „Wiemy. Nie skubiemy” i stado sępów obżerających padlinę na drugim planie.
   Początkowo myśleliśmy, że ktoś, jakiś troll sobie żartuje😀
   A potem szczęki nam opadły, jak przeczytaliśmy na fb, stanowisko władzy, że jak możemy się śmiać z TAKIEJ genialnej akcji i genialnego plakatu … i doszło do nas, że to jest na SERIO o-O
   No… a jak się NIE śmiać? Sami powiedzcie…

   I potem pooooszłooo!!!😀 I teraz jesteśmy.
   Tak się zaczęło:
   https://palestrapolska.wordpress.com/2014/01/07/sowie-memy-pochodzenie-gatunku/

   • A więc to stąd te wszędobylskie sowy na Waszym blogu!!
    Myślę, że po tej sowio-sępiej akcji promocyjnej katowickiej adwokatury minus 20% do prestiżu tysiącletniej palestry.

 3. Radcy też bywają różni, bufonada nie jest domeną wyłącznie adwokatów. Sama doświadczyłam wywyższania się adwokatów nad „tylko” radcami, ale były to pojedyncze przypadki. W końcu wszyscy jesteśmy prawnikami🙂

 4. Bez paniki, nie będzie masowych przepisan bo po co?

  Jesli mam i tak nie mieć klientów to wolę być adwokatem. Autorowi się wydaje, ze wszystkie problemy jej się rozwiążą wraz z wpisem na listę radców. Tak nie będzie. Dla nich tez pracy nie ma tak samo jak dla nas. I jeszcze jedno, od chwili gdy uzyskali obrony karne wdepnęli w to cmw czym my już brodziliśmy. Do tej pory mieli sukcesy, teraz na własne życzenie zostaną poniżeni przez rząd tak samo jak my

 5. Tylko, że urzędówki karne radców będą, uwaga chyba tego Koleżanki i Koledzy nie przeżyjecie, DOBROWOLNE i to tylko dla tych co prowadzą kancelarie i nigdzie nie są na etacie… Pozostałe urzędówki sobie wybieramy pisząc do okręgowej Izby w jakich sprawach, w jakich sądach i jak często i creme dlla creme: możemy tego w ogóle nie deklarować🙂

 6. Jako radca prawny z ciekawością przeczytałam wpis. wydaje się że u was adwokatów wasza palestra wprowadza w aplikantach to poczucie wielkości, trudno więc mu nie ulec. I tak coby adwokatów pocieszyć – faktycznie radca może być zatrudniony na etacie, ale w praktyce graniczy to z cudem bo na umowę o pracę nikt prawnika zatrudniać nie chce, bo za duże koszty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s