temida podglądająca

Mężczyzna oskarżony o gwałt musi udowodnić, że kobieta zgodziła się na stosunek. Wielka Brytania zaostrza prawo

http://natemat.pl/131627,oskarzeni-mezczyzni-musza-udowodnic-ze-kobieta-powiedziala-tak-wielka-brytania-zaostrza-prawo-by-zmniejszyc-liczbe-gwaltow

Cezary P.

Notarialnie, najlepiej notarialnie

Marcin H.

I zacznie się nagminne nagrywanie przez panów wszystkiego na telefonach komórkowych, niezależnie od konsekwencji nagrywania bez zgody drugiej strony.

Magda M.

Cezary P. – no nie przesadzajmy, wystarczy 3 świadków, w tym ksiądz proboszcz.

Marcin P.

Będą potrzebne stosowne formularze…

Cezary P.

Jak formularz to i jakiś nowy urząd, opłata skarbowa…

Marcin P.

Może wystarczą świadkowie…

Marcin H.

Nie wiem czy takie podejście Wielkiej Brytanii zmniejszy liczbę gwałtów, z pewnością zmniejszy się ilość stosunków w tym kraju a i też paradoksalnie może zwiększyć się ilość spraw o gwałt.

Marcin H.

A najciekawsze dowodowo będą sprawy „trójkątów” i innych wielokątów … Kto komu i w jakim zakresie udzielił zgody …

Marcin P.

Pytanie jeszcze, co w przypadku spraw o charakterze homoseksualnym – czy to męsko-męskim, czy też damsko-damskim. Czy i w takich sytuacjach wymagana jest stosownie udokumentowana zgoda, a jeśli tak, to czyja.

Marcin H.

No i następna sprawa: następcze wycofanie zgody przez partnerkę … będzie mieć wpływ na odpowiedzialność karną mężczyzny czy też nie będzie …

Marcin P.

I co w przypadku oświadczenia małoletniej?

Marcin H.

A zgoda wydana w upojeniu alkoholowym?

Marcin P.

Czy dopuszczalne jest oświadczenie przez pełnomocnika. I czy z treści pełnomocnictwa może wynikać, że pełnomocnik może być także adresatem ww. oświadczenia.

Cezary P.

A zgoda udzielona pod warunkiem ?

Magda M.

A jak jedno i drugie będzie pijane, to kto powinien udowodnić, że miał zgodę tej drugiej osoby?

Magda M.

Aaaaaaaaaaaaaaaa… już wiem, będzie tak. Kobieta i mężczyzna się upiją i się prześpią. W takiej konfiguracji ona będzie zgwałcona (bo doprowadzona do obcowania płciowego w sytuacji czasowej dysfunkcji mózgu), a on będzie miał okoliczność obciążającą (bo upijając się powinien był przewidzieć, że w takim stanie może popełnić przestępstwo, chyba że wystąpi tzw. upojenie patologiczne). Zgadłam? Tylko faktycznie robi się problem w przypadku par jednopłciowych.

Cezary P.

A tak na poważnie, „domniemanie gwałtu” jest dość dziwną koncepcją. Zakłada ona, że kobieta z przerażenia nie powie „nie”, osobiście bym się skłaniał do postawienia tezy, że to samo przerażenie skłoni ją do powiedzenia „tak”. Więc faktycznie należy wykazać brak przerażenia ?!?

Szymon M.

Hmm tu się pojawia milion problemów, choćby uchylenie się od skutków oświadczenia woli, zbieg z oszustwem w postaci obietnicy małżeństwa lub kupna telefonu, podanie nieprawdziwych danych w celu uzyskania dostępu do części intymnych partnerki… nie wspominając o klasycznej sytuacji, w której partnerka mówi „nie” a jednocześnie dobiera się ochoczo do rozporka… na szczęście mają tam precedensy 🙂

Marek K.

Kiedyś było: „futro ci kupię”. No i pozostaje jeszcze stan wyższej konieczności.

Marcin P.

A oni myśleli, że uproszczą sobie orzekanie…

domniemanie gwałtu LB 1

domniemanie gwałtu LB2