RPO zleca sędziom
Wpis jest wykonany specjalnie dla osób nie posiadających facebooka, cały wpis, wszystkie umowy i komentarze są na fb tutaj:

https://www.facebook.com/notes/zbigniew-nowak/czy-s%C4%99dziowie-wsa-w-warszawie-dorabiaj%C4%85-u-rzecznika-praw-obywatelskich/783038965106550

Żródło pierwotne:

http://pl.scribd.com/doc/254093341/Rpo-Umowy-Tzur

Dyskusja na fb u Piotra VaGla Waglowskiego:

https://www.facebook.com/piotr.vagla.waglowski/posts/899108073454516

Edit:

Zgodnie z informacjami z twittera:

– jest również radca prawny Grzegorz Czerwiński, z tym tylko – że siedziba spółki komandydatowej w ramach której wykonuje zawód znajduje się w Poznaniu. Poza tym – jako wykonawca umowy nie widniałby sam „Grzegorz Czerwiński” – aje nazwa jego firmy, bowiem zawód wykonuje on nie jako osoba fizyczna, ale jako „Kancelaria Radcy Prawnego Grzegorza Czerwińskiego spółka komandytowa”

– przekazujemy informacje i 3 z wielu dokumentów w formie screenów z facebooka ze strony Zbigniewa Nowaka – link do źródła informacji jest pod pierwszym screenem.

– Nie my uzyskiwaliśmy umowy, nie my weryfikowaliśmy tożsamość zleceniobiorcy – skopiowaliśmy dyskusje jakie na temat tych dokumentów i informacji się toczyły, zrobiliśmy screen fragmentu wpisu. Możemy dodać znak zapytania w tytule, żeby nie ulegało wątpliwości, że to nie my jesteśmy sprawcami wycieku takich informacji.

– Tak, powystępujemy sobie z zapytaniami do RPO na ten temat ale zanim nadejdą odpowiedzi to pewnie sporo wody upłynie. Zachęcamy także do samodzielnego występowania z wnioskami o udostepnienie informacji publicznej do RPO.

Poniżej bez zmian: screeny 3 umów i skopiowane z kilku stron na fb dyskusje.

RPO zleca sędziom 7200

umowa o dzieło RPO z sędzią

RPO zleca sędziom 1600

Sądzimy, że „niewarszawskim” sędziom przemknęła myśl o dyskryminacji z uwagi na miejsce orzekania?

A warszawskim, którym nie przypadł zaszczyt zdobycia tego jakże szczodrego miana zleceniobiorcy RPO też kilka kwestii i pytań do głowy przyszło 😉

Nam też.

Np. takie pytanie kogo i jak dobrze trzeba znać, żeby być tym „niektórym” beneficjenten hojnych zleceń RPO 🙂

Albo takie – od kiedy to taka praktyka funkcjonuje i kto ją zapoczątkował. Autor! Autor!

I wiele innych 😉

Wiedzieliście w ogóle o tym?

Poniżej dyskusja adwokatów:

Dariusz G.

O proszę według RPO badanie akt jest wycenione jako dzieło na 2400 PLN, a według wiecznego referendarza Kazka nic się nie należy.
Jak rozumiem będę teraz w urzędówkach w tym samym WSA wnosił o dodatkowe wynagrodzenie za badanie akt za 2400 PLN, skoro przewodniczący wydziału IV i RPO na tyle wyceniają takie dzieło, które też pokrywa SP, Tomasz K. co ty na to?

Władysław H.

Afera z udziałem sędziów u rzecznika?, NIK tymczasem śpi?

Dariusz G.

Niech NIK się zajmie sądem na Pradze, który kupiono za ca 150 mln i okazał się bublem. Tylko kto był wtedy ministrem sprawiedliwości ; ) ? (Ten sam, który jeszcze jako poseł solennie obiecywał adwokatom, że nic o nas bez nas, a potem zmienili art. 82 k.p.k)

Tomasz K.

Równi i równiejsi

Dariusz G.

Ciekawe ile RPO dałby referendarzowi Kazkowi za badanie akt ?

Władysław H.

Zapomniałem, że KRS również śpi i powinien przypomnieć sędziom zasady etyki.

Dariusz G.

Wracając do tematu praskiego link i materiał filmowy (w tle jest nawet mój debiut w todze ;))

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,praski-sad-przenosi-sie-do-nowoczesnego-gmachu,23307.html

Magda M.

A mnie się niedobrze od tego wszystkiego robi…

Dariusz G.

Magda M.wydrukuj te umowy, będziesz miała oręż w walce z zusem 🙂

Krzysztof Ś.

Jakie to wszystko obrzydliwe. A ja się kurde etyką zawodu przejmuje. Weźcie mnie poważnie walnijcie żebym się naprostował.

Dariusz G.

Teraz sędziowie w uzasach powinni pisać, że nie zasądzą na rzecz adwokatów kwot realnych, a nawet poniżej stawek minimalnych, gdyż takie działanie mogłoby spowodować, że ci sędziowie pozbawieni będą możliwości wykonania czynności, za które ten sam skarb państwa zapłaci im 10 razy więcej. Takie działanie byłoby niecelowe

Dariusz G.

Albo kasacja karna, skarb państwa wycenia dla adw. 360 lub 600, ten sam skarb państwa wycenia dla p. sędziego na 7200

To jak jest z tym budżetem są pieniądze czy też ich nie ma?

Magda M.

Są dla wybranych…
Dariusz G.

Warto by na RPO nasłać UKS, ZUS i jeszcze piorun wie co. Może jakby RPO na własnej skórze przekonał się jak to jest po drugiej stronie kontroli bardziej ludzko podszedłby do tego rodzaju spraw. Również gdyby sędzia WSA byłby odpowiednio potraktowany przez UKS, mógłby szepnąć coś koleżankom i kolegom z wydziału III lub Izby Finansowej i zmieniłby linię orzeczniczą.
Bartosz K.

To musi być jakiś falsyfikat. Bo przecież w mojej sprawie by mi nie napisano, że ” brak jest podstawy prawnej do przyznania na tym etapie postępowania sądowego adwokatowi B. K. wynagrodzenia za udział w sprawie. Pełnomocnik ten z uwagi na etap postępowania ograniczył swoje czynności do zapoznania się z aktami sprawy i oceny, czy stronie przysługują jeszcze jakiekolwiek środki odwoławcze (zwykłe i nadzwyczajne). „

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/5CD856E3C1

Dariusz G.

Bartosz K. a udałeś się do TK?

Bartosz K.

Niestety nie, byłem wtedy pod zbyt wielkim wrażeniem tego, że udało mi się wyjść ze sprawy na minusie (bo nie dość, że nie dostałem wynagrodzenia to jeszcze dostałem wpisem od zażalenia).

Dariusz G.

” Nieusprawiedliwione jest w tych okolicznościach przyznawanie ze środków publicznych wynagrodzenia dwóm pełnomocnikom ustanowionym z urzędu, którzy de facto podejmowali w sprawie te same działania – oznaczałoby to bowiem nieuzasadnione i nadmierne obciążenie Skarbu Państwa ” Za to 2400 za przeglądanie akt jest uzasadnione przyznaję, że nie pojmuję.

Filip F.

Słuchajcie Koleżeństwo Drogie! Nie wiem skąd Pan ów miał dostęp do tych umów… Ale zmroziło mnie… Naruszenie art. 210 Konstytucji ewidentne… Proponuję zwolnić wszystkich etatowych pracowników biura RPO-poza kawy parzycielem i odźwiernym. Poważnie! Trzeba to nagłośnić!

Małgorzata G.

Jak ten kraj funkcjonuje! Co chwilę jakaś afera! To jakieś absolutne wypaczenie porządku prawnego i państwowości! Tworzy się swoistego rodzaju nienormalna normalność a tego typu sytuacje nawet większego oburzenia nie są już w stanie wywołać Bo się wpisują w codzienny krajobraz. Czy naprawdę jedyne co pozostało społeczeństwu w tym i nam członkom Palestry to robić sobie cyniczne kpiny z bezsilności?

Dariusz G

Małgorzata G. a co nam pozostało, przecież nikt nie upadłby tak nisko, żeby donosić na RPO do ZUS, czy skarbówki, nie mówiąc o innych organach. Donoszenie do tych instytucji można porównać do donoszenia w czasach okupacji innym instytucjom

Filip F.

Also, an die Arbeit!

Dariusz G.

To może czas na kolejne działania „pocztówkowo informacyjnie publiczne” Do wszystkich centralnych organów KPRM, RPO, SEJM, SENAT Ministerstwa w zakresie wynagrodzeń. Zbieramy informacje ile skarb państwa płaci „swoim” robimy ładne zestawienia, a wtedy być może NRA wzbogacona o materiał poglądowy (który można wykorzystać w mediach i nagłaśniać do woli w roku wyborczym) przystępuje wspólnie z KRRP do stołu negocjacyjnego z ministrem sprawiedliwości w sprawie stawek. Być może znana śpiewka o brakach budżetowych tym razem nie będzie używana. (Można sobie pofantazjować :))

Dariusz G.

A jak pomysł nie wypali to może zwrócić się o podjęcie inicjatywy ustawodawczej Filip F. to może być zadanie dla ciebie, o podjęcie ustawy, według której wszystkie JSFP, Urzędy centralne, sądy i takie tam będą zobowiązane do zawierania umów o świadczenie pomocy prawnej z ceną nie wyższą niż przewidzianą dla stawek z urzędu, w przeciwnym razie mamy zarzut niegospodarności

Filip F.

Myślę, że w trybie dostępu do informacji publicznej pewna grupa osób mogłaby żądać informacji, a potem podążyć w ślad za (brakiem)/ informacją.

Jerzy K.

Dobrze, że nie dorabiają na bramkach w stolycznych klubach

Dariusz G.

Jerzy K., zobacz jakie stawki płaci SP za przeglądanie akt! I do tego jeszcze umowa o dzieło i ZUS się nie zainteresował. Jak widać nie jest tak źle

Jerzy K.

Dlaczego nie, też bym poprzeglądał.

Dariusz G.

I jeszcze uks lub us się nie zainteresował, przecież sędzia przegląda to w sposób ciągły, zawodowy i powinien od tego odprowadzić vat jako podatnik tego podatku.

Może czas na nowy projekt rozporządzenia w sprawie stawek, który zostałby oparty na stawkach, którymi posługuje się RPO w zakresie usług (wróóóóóóóóć dzieł) prawnych

Krzysztof Ś.

Plus do tego stawki za wnioski do TK sporządzane na zlecenie SN i bodajże jeszcze jakieś kasacje na zlecenie premiera lub jakiegoś ministra (to, gdzie było 40.000 zł)

Dariusz G.

Krzysztof Ś. to było za SK do NSA, gdzie adw/r.pr móglby liczyć maksymalnie 360 zł (1,5 * 240)

EDIT:

Czas start, RPO ma 30 dni.

Szanowny Panie / Szanowna Pani,
uprzejmie potwierdzam otrzymanie wniosku oraz informuję, że zgodnie z art. 10 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz.U. z 2001 r. Nr  14, poz. 147), wniosek kierowany do Rzecznika jest wolny od opłat, nie wymaga zachowania szczególnej formy, lecz powinien zawierać oznaczenie wnioskodawcy oraz osoby, której wolności i praw sprawa dotyczy, a także określać przedmiot sprawy.
Uprzejmie proszę o sprawdzenie, czy wniosek zawiera następujące dane adresowe: imię, nazwisko, ulica, numer domu, numer mieszkania, kod pocztowy i miejscowość. Ich brak uniemożliwi zarejestrowanie sprawy w systemie. W przypadku stwierdzenia takiego braku, proszę o nadesłanie danych w kolejnym e-mailu.

Nadesłana wiadomość  jest automatyczna, w związku z powyższym, w przypadku nadesłania wniosku z kompletnymi danymi, nie należy na nią odpowiadać.

Z poważaniem,
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Aleja Solidarności 77
00 – 090 Warszawa
infolinia obywatelska 800 676 676

………………

……………..

4. II. 2015 r.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Aleja Solidarności 77
00 – 090 Warszawa

WNIOSEK

O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ

 

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, ze zm.) wnoszę o udostępnienie następujących informacji:

1/. Czy kopie umów o dzieło opublikowane przez Zbigniewa Nowaka, wskazujące na zawieranie przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich umów „o dzieło” z Grzegorzem Czerwińskim na określone usługi prawne są dokumentami obrazującymi fakty?

(link: https://www.facebook.com/)

2/  W razie odpowiedzi potwierdzającej zawieranie umów o dzieło z Grzegorzem Czerwińskim – czy zleceniobiorca jest lub był sędzią?

3/. Czy Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zleca niezatrudnionym w Biurze osobom lub firmom niezależnie od ich formy prawnej: zapoznawanie się z aktami spraw, sporządzanie kasacji, sporządzanie odmów wniesienia kasacji, analizowanie akt, badanie akt prokuratorskich i dokumentów?

4/. W razie odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 2: od kiedy ma miejsce zlecanie wykonywania zadań należących do zadań RPO osobom lub firmom zewnętrznym?

5/. W razie odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 2: W jakim trybie zostali wyłonieni zleceniobiorcy?

6/. W razie odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 2: Proszę wymienić imiona i nazwiska osób, z którymi Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zawierało umowy o dzieło bądź umowy zlecenia na poszczególne czynności: zapoznawanie się z aktami spraw lub sporządzanie kasacji albo sporządzanie odmów wniesienia kasacji, analizowanie akt, badanie akt prokuratorskich i dokumentów a także innych czynności związanych z wnioskiem strony zmierzającym do wzruszenia prawomocnego orzeczenia, bądź wszystkich tych usług łącznie.

7/. W razie odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 2: proszę o udzielenie informacji odnośnie: liczby umów cywilnoprawnych zawieranych z osobami fizycznymi  lub firmami na wykonywanie usług prawnych opisanych w pkt 6 za lata od 2005 do 2015 z rozbiciem ich liczby na poszczególne lata,

8/. W razie odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 2:  proszę o udzielenie informacji odnośnie: poniesionych  kosztów umów cywilnoprawnych zawieranych z osobami fizycznymi  lub firmami na wykonywanie usług prawnych opisanych w pkt 6 za lata od 2005 do 2015 z rozbiciem  wysokości tych wydatków na poszczególne lata,

9/. W razie odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 2:  proszę o udzielenie informacji kto personalnie odpowiadał za wybór zleceniobiorców  („wykonawców dzieła”) i jakimi kryteriami przy wyborze miał się kierować?

10/. W razie odpowiedzi twierdzącej na pytanie nr 2: Czy w ogóle a jeśli tak to w jaki sposób Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich weryfikowało kwalifikacje zleceniobiorcy pod kątek znajomości i doświadczenia praktycznego w specjalizacji z zakresu prawa karnego i postępowania karnego.

11/. W uzupełnieniu do pytań 7. i 8.: Jako że świadczone usługi są usługami prawnymi i zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług podlegają 23-procentowej stawce VAT, zaś ustawa nie przewiduje żadnych wyjątków, czy zleceniobiorcy („wykonawcy dzieł”) wystawili VAT od WSZYSTKICH tego typu usług, a jeżeli odpowiedź na to pytanie jest negatywna: wskazanie zleceniodawców, którzy faktury VAT nie wystawili oraz wskazanie informacji, czy o ww. fakcie został poinformowany właściwy urząd skarbowy/

12/. Jako że przedmiotowe umowy, zgodnie ze stałym orzecznictwem sądów powszechnych, są umowami zlecenia, a nie umowami o dzieło, wnoszę o wskazanie, czy w przypadku osób fizycznych, którym było zlecane świadczenie ww. usług zostały opłacone stosowne składki na ubezpieczenia społeczne.

Jednocześnie, na podstawie art. 14 ust. 1 powołanej ustawy, wnoszę o udostępnienie mi powyższych informacji drogą mailową na mail:………..

RPO zleca mem Jurka

Edit:

Dziennik Gazeta Prawna wszystko już sprawdziła!!!

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=503449

DSC03233