Home

Pasterz sepZazwyczaj człowiek lubi mieć rację, ale nie tym razem. Adwokaci z grupy Polska Palestra nie wierzyli w zapewnienia Ministerstwa Sprawiedliwości oraz własnych władz co do dobrowolności pakamerówek. Właśnie na stronach RCL została umieszczona kolejna wersja projektu ustawy pakamerowej.

Projekt ten zakłada, że:

Art. 9. 1. Powiat corocznie zawiera z okręgową radą adwokacką i radą okręgowej izby radców prawnych właściwymi dla siedziby władz powiatu porozumienie w sprawie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze powiatu, określające w szczególności:
1) liczbę adwokatów i radców prawnych, którzy będą udzielać nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze powiatu, z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia równomiernego udziału adwokatów i radców prawnych w wykonywaniu tego zadania;
2) zobowiązanie dziekanów okręgowej rady adwokackiej i rady okręgowej izby radców prawnych do imiennego wskazywania adwokatów i radców prawnych oraz ich zastępców, wyznaczonych do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej w ramach harmonogramu, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2;
3) zasady wynagradzania adwokatów i radców prawnych udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej;
4) zasady wykorzystania urządzeń technicznych w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej .
2. W przypadku niezawarcia porozumienia do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok, którego dotyczyłoby to porozumienie starosta przekazuje dziekanom informacje, o których mowa wart. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 albo ust. 2. Na podstawie tych informacji dziekan okręgowej rady adwokackiej lub dziekan rady okręgowej izby radców prawnych wyznacza adwokatów lub radców prawnych, którzy będą udzielać nieodpłatnej pomocy prawnej.

A uprzedzaliśmy TU i TU.

Poniżej wybrane komentarze adwokatów z grupy Polska Palestra:

Magda M.

*&%@#(^#@&# – proszę wstawić słowa uznane powszechnie za obelżywe. Jak to leciało? Pakamerówki będą dobrowolne? […] Szykuje się kolejna wersja urzędówek! Pod przymusem! To już zobaczymy wynagrodzenie…

Ewa S.

Tego Orwell nie przewidział, że dobrowolność = przymus.

Magda M.

Ewa S. – w sumie to u nas tak cały czas! Dyskusja z adwokatami = brak dyskusji. Można mnożyć…

pakamera dobrowolnoscPaweł K.

Chyba ich bóg opuścił. Nie będę siedział w pakamerze, nie mam czasu na pierdoły.

Ewa M.

To taka dobrowolność pod przymusem. Każdy będzie miał prawo pierwszeństwa, aby DOBROWOLNIE się zgłosić na listę. Gdy z tego prawa nie skorzysta – zostanie przymus.

Tomasz M.

Trzeba będzie zacząć dobrze żyć z Dziekanem…

Dominik R.

Ale o co Wam chodzi?? Tak miało być! Przecież chętnych nie będzie tyle aby obskoczyć wszystkich punktów.

Monika S.-W.

Bardzo się cieszę, że opiekunem mojej Izby jest sekretarz NRA. Ciekawa jestem, jak na zgromadzeniu wyjaśni nam dobrodziejstwo tej ustawy, którą NRA przecież popiera w opinii. Otóż cała południowa połowa mojej Izby to 5 powiatów (Zwoleń, Lipsko, Przysucha, Szydłowiec i Pionki), w których jest łącznie 6 kancelarii adwokackich. I choćby było 10.000 rocznie absolwentów aplikacji, więcej kancelarii tam nie będzie, bo są to miejscowości powiatowe z nazwy, trzy ulice na krzyż, zero przemysłu, gospodarstwa rolne na piachu. Tam po prostu nie ma pracy dla adwokatów. Czy wobec tego będzie się delegować do obsługi tych pakamer adwokatów z Poznania i Katowic? Czy może NRA własnymi osobami obsadzi te konkretne pakamery?

Magda M.

Monika S.-W. – może ustalmy demokratycznie (a nie despotycznie), że obstawi NRA siłami własnymi.

Anna K.

Skandal. Państwo nie raczyło dołożyć do mojej aplikacji ani grosza, a teraz siłą chce korzystać z moich umiejętności z góry ustalając stawkę. Niech sobie prokuratorzy i sędziowie siedzą w pakamerach, oni są na etatach, ja wykonuję (prawie – bo z urzędówkami) wolny zawód.

Magda M.

Jak to tak? To Pani Mecenas nie czuje misji??? SZOK!!!

Anna K.

Ja mam misję być w kancelarii 4 godziny dziennie, bo mam małe dziecko. Chyba, że mi się do niani dołożą, ot co!

Magda M.

Oczywiście, do niani dołożą 5 urzędówek ZUSowskich… I dodatkowe 4 godziny dziennie w pakamerze gratis.

Krzysztof Ś.

No dobrze, to czyżby nas Prezes okłamał? Nie chce mi się w to wierzyć. A może jestem elementem stada baranów, któremu można powiedzieć wszystko? A może jedną z wielu owiec, które można prowadzić na rzeź. Szanowne Władze, czas uruchomić tą tajną strategię, dolać w końcu benzyny do tej motorynki, bo póki co nie jedzie naprzód! Brzydzę się kłamstwem i nieudolnością. Jak można było mówić, że siedzenie w pakamerach będzie dobrowolne, skoro nigdzie nie było to zapisywane? Gdybym ja był we władzach to spaliłbym się ze wstydu i podał do dymisji. Naprawdę słów już brak. Co jeszcze się stanie Panie Prezesie?

Dominik R.

Prezes nie kłamie! Prezes biega.

Anna K.

A tak poważnie, to jest naprawdę straszne. Pamiętam, jak wypłynął temat pakamer i prezes ogłaszał jaka o super sprawa dla młodych, dobrowolna, bla bla bla, a na palestrze pisano, że tylko czekać, aż się okaże przymusowa. I co? Sami jasnowidze tutaj. :>

Monika S.-W.

Anna K. – Nieskromnie mówiąc, tak. Choć wolelibyśmy zbiorowo się pomylić.

9 thoughts on “Pakamery – jednak przymus

 1. Zasady wyznaczania adwokatów określi samorząd adwokacki albo radcowski (art 31 projektu). To on zdecyduje, czy dziekan wyznacza spośród chętnych, w kolejności alfabetycznej etc. Sporo młodych dałoby się pokroić za 5150 zł miesięcznie za pół etatu, więc chętni się znajdą – spokojna głowa. Żółć wylewajcie po przeczytaniu tekstu do końca. Pzdr

  • A te 5150 to z czego wynika? Netto to czy brutto? Na pakamerę, czy na powiat? Bo na razie to takiej kwoty nigdzie nie ma!!! Proszę nie mydlić oczu czytelnikom! A może przejdziemy do kolejnych przepisów, gdzie jest zamrożenie tych kwot na następnych 10 lat? Mamy przedstawić, o ile na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się minimalne i średnie wynagrodzenie w gospodarce krajowej.
   A jak chętnych nie będzie? w tekście jest post o powiatach, gdzie jest 1-2 adwokatów – co oni zrobią? Zrezygnują z powodu życia zawodowego dla dobrowolnego przymusu? Czy może chętny będzie musiał jeździć kilka powiatów dalej? A co, gdy nie będzie chętnych? To kogo dziekan wyznaczy i na jakich zasadach? Bo obowiązek będzie miał!
   W poprzedniej wersji to powiat miał zapewniać bazy aktów prawnych – tutaj już mają to robić adwokaci i radcy. A kampania do parlamentu jeszcze się nawet nie zaczęła – strach się bać, jaki będzie ostateczny kształt tego.

 2. Zerknąłem na OSR. Piszą: ok. 1,6 mln godzin pracy rocznie. W pierwszym roku wydatki 92,9 miliona. Jakby 100% szło na wynagrodzenie to godzina brutto (zakładam że ze wszystkimi składkami ZUS? Czy z VAT?) to 58,06. Na pakamerę już nie starczy, może jakiś stolik na korytarzu w urzędzie postawią?

 3. Pingback: Nieobecny usprawiedliwiony - IX Dzień Bezpłatnych Porad

 4. Tak jak już kiedyś wyjaśniałam w rozmowach prywatnych i co jak widzę ma swoje poparcie w nowych informacjach, temat pakamer ma inne oblicze. Po pierwsze te 5000 to jest z chmury wzięte, ma być tanio, nie zdziwiłabym się, gdyby rzucili minimalna krajową, czyli niecałe 1300 na rękę. Ponadto, obowiązkowe to one będą dla ,,niepokornych” (Loża Szyderców będzie musiała zejść głęęęboko do podziemia) ponieważ zajmą mnóstwo czasu, mało opłacalne, bardzo delikatne, bo ORA będzie na ręce takiemu delikwentowi patrzyła i wyciągała konsekwencje nadzwyczaj szybko i nadzwyczaj surowo. Po trzecie, podejrzewam, że sporo tych pakamer to w rzeczywistości będą pokoje w urzędach miast i gmin, gdzie porad będą udzielać – radcowie prawni w ramach swoich godzin pracy (z dodatkowym wynagrodzeniem), absolwenci wyższych szkół gotowania na gazie (będący równocześnie posiadaczami odpowiedniego nazwiska lub powiązania rodzinnego) oraz niewielka grupa zdesperowanych ,,za tysiaka zrobię wszystko, przynajmniej nie muszę pracować przy taśmie”. ORA zapewne w ramach budowania wizerunku i dowalenia ,,niepokornym” zobowiąże się, że adwokaci nawet pokoiku nie potrzebują, względnie mogą przyjmować w schowku na miotły. Wreszcie na koniec okaże się, że w sumie nikt już do mniejszych kancelarii nie przychodzi, bo klienci indywidualni wybiorą darmową usługę (pal licho, że kiepska, ważne, że darmowa), obsługę prawną MSP przejmą lepiej przygotowani i mniej restrykcyjni w wielu aspektach radcowie, a na polu pozostaną już tylko wielkie korporacje zajmujące się wielkimi biznesami, chlubiące się przynależnością do wielowiekowej tradycji adwokackiej, ale kompletnie już nawet nie tyle stosujące się, co nawet nie znające zasad etyki zawodu. To mówiłam ja – Anna Zabieg i jak do tej pory mało się myliłam

 5. Pingback: (NIE)wolny zawód adwokata – orzekł SN | Palestra Polska

 6. Pingback: NGOsów pakamerowy skok na kasę – a nie mówiliśmy? | Palestra Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s