Home

 

Zapowiedź strajku polskich adwokatów?

 

 

 

11427200_839530836136673_8963570092519281388_n11390356_839530942803329_2604818661669645914_n11535895_839530956136661_8029936538594206948_n11390162_839530999469990_4152762354636558962_n11392870_839531012803322_1042346902829665987_n

Oryginał w pdf: http://www.adwokatura.pl/admin/wgrane_pliki/file-memo-ms-11799.pdf

 

ORA Warszawa popiera petycję

 

PETYCJA,  której poparcia udzieliła ORA Warszawa i o której podpisanie on line wszystkich prosimy!

http://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_pozycji_obywatela_w_wymiarze_sprawiedliwoci

 

Z komentarzy na fb:

Rafaello D. G.

Jest dla mnie rzeczą oczywistą, że jak jakaś grupa zawodowa nie walczy o swoje interesy i daje innym chodzić po swojej głowie to rząd to wykorzystuje… Tak jest na całym świeci i czara goryczy u nas te żsię przelała… Jesteśmy przecież grupą ludzi, którzy na co dzień walczą jak lwy w interesie swoich klientów, a nie potrafimy walczyć o swoje interesy…

Łukasz P.

Nie znam procedury owych krajów, ale pomysł z brakiem stawiennictwa w polskich warunkach oznaczałby jak nic dalsze prowadzenie posiedzenia. Na wsparcie sędziów nie mamy co liczyć…. Ja tam bym jednka optował za jakąs manifestacją. Choć będzie zwyczajowy problem frekwencyjny.

Mikołaj K.

ja bym optował za strajkiem włoskim

Michał S.

Kto jeszcze nie podpisał: http://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_pozycji_obywatela_w_wymiarze_sprawiedliwoci – od tego zaczynamy. Nie chcemy więcej pieniędzy, chcemy bezpieczeństwa prawnego dla społeczeństwa i tego, żebyśmy mogli w spokoju wykonywać zawód.

Krzysztof B.

Podpisujmy. Ale nie rezygnujemy z przygotowania innych działań. Presją na władze także nasze musi rosnąć. Tylko to daje szanse na sukces i już działa jak dowodzi memorandum NRA. Nie byłoby go gdyby nie presja oddolna. Jestem o tym przekonany.

Łukasz W. B.

Osobiście jestem zdania, że najsensowniejszym rozwiązaniem byłaby demonstracja pod ministerstwem. Togi, gwizdki, transparenty.

Min. Budka jest prezentowany jako odnowiciel platformy, a okres jest przedwyborczy. Czyli to jest miejsce i czas. Pytanie czy będzie frekwencja.

Rafaello D. G.

Demonstracja przed MS oraz przed Sejmem – zobaczymy przy okazji, jak partie polityczne odniosą się do naszego projektu oraz która partia do do nas wyjdzie, a która nas zlekceważy… Trzeba upublicznić i umiędzynarodowić problem…

Krzysztof B.

„Czarna procesja” naukowców jakoś nikogo nie oburzyła. Nasz protest w togach też będzie zauważony i będzie w TV ( tak sądzę ) choćby na atrakcyjność wizualną.

Uprzedzając argumenty o szarganiu stroju urzędowego albo o wykorzystywaniu go niezgodnie z określonym przepisami przeznaczeniem przypominam kolegom, że już nie raz, przy ważnych wydarzeniach wychodziliśmy w togach poza sale sądowe, właśnie po to aby zamanifestować naszą jedność i tożsamość.

Kto był na pogrzebach tragicznie zmarłych kolegów nie zapomni jakie wrażenie robiło to na postronnych i na nas samych.

Łukasz P.

Jestem całym sercem za

Łukasz W. B.

Wydaje mi się, że użycie niekwestionowanego symbolu adwokatury czy też radców w walce o godność wykonywania zawodu nie niesie ryzyka uznania tego za sprzeczne z zasadami etyki. No chyba, że demonstracja będzie nielegalna…

Karol K.

Pozwolę sobie skromnie zauważyć, że ewentualny strajk czy inna forma protestu ze strony adwokatów przy braku jednoczesnej tożsamej reakcji ze strony radców prawnych mógłby przynieść więcej szkód niż korzyści dla Adwokatury –

już widzę nagłówki o „roszczeniowych i pretensjonalnych, a nade wszystko zachłannych adwokatach” i zarazem słyszę pochwały dotyczące „odpowiedzialnej i profesjonalnej postawy radców prawnych”, którzy swoją misję społeczną pomocy prawnej stawiają ponad zasobność kieszeni…

Krzysztof Ś.

Ja również popieram idee strajkowe.

Tomasz K

@ Karol K. – Radcowie są w lepszej sytuacji, a my nie możemy wiecznie czekać co postanowią władze radców prawnych.

 

Krzysztof B.

W ostatnich dniach NRA doznaje olśnienia? przebudzenia? radykalizacji? przypływu odwagi i stanowczości? słucha dołów i nawet nie gani za inicjatywy. Nie interesuje mnie co tak nagle odmieniło nasze władze ( choć mam na ten temat „wyrobione zdanie” ) ale cieszę się , że może stanie się cud i to NRA poprowadzi protest adwokacki. To ostatnia szansa na utrzymanie obecnego samorządu. , który jeśli i tu zawiedzie zostanie zastąpiony jakaś nową forma zrzeszania się adwokatów. ( stowarzyszenie, związek zawodowy). Oby nie było to konieczne.

Tomasz M.

Nie poznaję tej mojej władzy. Najpierw Pan Sekretarz z sensem się wypowiada na podkomisji, potem Pan Prezes wzywa do dialogu. Za chwilę NRA w pełnym składzie poprowadzi lud na barykady. I’m impressed🙂

Bartosz K.

Mnie zdumiało tempo, bo przecież takiego memorandum się nie redaguje w kwadrans, tymczasem o 10.59 NRA wstawiła już ministrowi pozdrowienia na ścianę.

Jurek Stefek

 

Gorący czas tylko czy u nas🙂

https://palestrapolska.wordpress.com/2015/06/10/jak-strajkuja-adwokaci-na-swiecie/

Anna K.

Avvocati Italiani strajkowali już sto lat temu. Powodów było wiele, głównie podobnie jak u nas finansowe. Znalazłam informacje, że we Włoszech nasi koledzy po fachu strajkują nawet w danym mieście, wówczas decyzję taką podejmuje odpowiednia rada. Po tragicznych wydarzeniach z kwietnia tego roku z Mediolanu, gdzie szaleniec przeszedł przez bramki przy drzwiach w sądzie z bronią a następnie zastrzelił sędziego, swojego byłego adwokata i przypadkową osobę kontrole wchodzących do sądu trwały godzinami i w związku z tym całkiem niedawno bo w maju 2015 r. w Neapolu adwokaci strajkowali przez trzy dni. Strajki generalne trwają około tygodnia. Były jednak i dłuższe, np. przez 12 dni. Adwokaci nie przychodzą wówczas na rozprawy.

Tomasz M.

To ja bym już kupował bilet do stolycy. Tylko na kiedy ?

Dominik R.

Właśnie kiedy? Trzeba sobie czas rezerwować!

Jurek S.

Byle przed mrozami …🙂

Dominik R.

Oj tam odpowiednia zaprawa i możemy palić

Tomasz M.

Co palić? Może dopisać do postulatów legalizację zioła?

Dominik R.

No opony palić

Tomasz M.

Dioksyny się wydzielają przy paleniu tego świństwa. Jestem za paliwem naturalnym

Łukasz P.

Poza oponami proponuje zabrać kilka wiader śrub oraz kilka puszek olejnej…. Tak od lat negocjuje skutecznie np. górnictwo….

Agnieszka K.-S.

Dobra robota! Liczę na to, że to zestawienie przekona niezdecydowanych. Niegodne to jest pozostawać biernym wobec przymuszania nas do pracy, do której jeszcze musimy dopłacać!

Krzysztof Ś.

Ja biorę ze sobą zestaw opon. Czy się spali czy postawi to już bez różnicy.

Łukasz M.

Co do protestów to nikt nie przebije Indii. Tam sprawa była inna, Policjant zabił adwokata na dziedzińcu Sądu bo miał mu grozić. Skończyło się na zamieszkach niszczeniu radiowozów i tak dalej. Takiej formy oczywiście nie polecam ale się zdarza.

14 thoughts on “Zapowiedź strajku polskich adwokatów?

 1. A dlaczego ktoś uważa że my radcowie jesteśmy w lepszej sytuacji? Rozporządzenia w sprawie stawek dla nas różnią się jedynie tytułem. Stawki są takie same, żałośnie niskie.

  Czy my profesjonalni pełnomocnicy niezależnie od koloru lamówki togi nie mamy rodzin, żywimy się powietrzem, nie ponosimy kosztów utrzymania naszych działalności gospodarczych/spółek, nie tworzymy miejsc pracy? Jaki przykład mamy dawać nowym młodszym kolegom/koleżankom skoro na starcie przy przyjmowaniu do kancelarii są informowani że będą pracować za darmo albo prawie za darmo bo taki jest rynek. Potem oni nauczeni takiego podejścia kontynuują tę „tradycję” i koło się zamyka.

  Dlaczego hydraulik, kosmetyczka, fryzjerka etc. mogą żądać i oczekiwać godziwego wynagrodzenia i je otrzymywać bez zająknięcia a my za każdym razem spotykamy się z oporem, negocjacją wynagrodzenia i szantażem że jest wielu innych którzy wezmą sprawę za nic albo za darmo?

  Niestety przyznaję, że postawieni pod ścianą rażąco niskich stawek i ogromnych oczekiwań nielicznych klientów, którzy postanowili nie skorzystać z usług Mecenasa Google i przyjść do Naszych Kancelarii przyczyniliśmy się w pewnej mierze do zepsucia rynku.

  Czas jednak odwrócić kartę i stanąć jako jedność w walce o nasze prawa, o godność nas samych, naszych rodzin i pracy.

  • Radcy mają lepiej o możliwość pracy na etacie i otrzymywania stąd regularnego wynagrodzenia, z opłaconym ZUSem, bez kosztów dg – tylko i wyłącznie w takim zakresie. W pozostałym jedziemy na jednym wózku i tu pełna zgoda. Czy w takim razie możemy liczyć na wspólny protest?

  • Macie lepiej. Macie fantastyczne akcje wizerunkowe, niższe 3-4 krotnie od nas składki na samorząd i na OC, macie władze, które coś robią nie tylko przez wyborami – dla Was, dla szeregowych radców, a nie tylko dla siebie, krewnych i znajomych królika.
   Tak.
   Zazdroszczę Wam.
   Możliwości ucieczki z ZUS-u też.
   Od 1 lipca możecie występować jako obrońcy w karnych sprawach i poważnie rozważam „przepisanie się” w związku z tym.
   1 lipca nadciągaj🙂

 2. A niby jak radcowie mają lepiej? Etat w UG za 2600 brutto to taki luksus? A sporo gmin mile widzi radców z działalnością, żeby nie dać im etatu i mieć ich 5 dni w tygodniu. Interesy nasze i starszych braci w wierze są tożsame i nie ma co się kłócić, strzelać fochami i skargami do TK, tylko działać razem.

  • 2600 zł brutto wynagrodzenia to jest lepiej w porównaniu do tego, że nie trzeba sobie samemu płacić ZUS czy ponosić kosztów lokalu i jego wyposażenia, oraz np. pracowników biurowych. Etat to jednak regularny wpływ na konto, a dg to ruletka (w przypadku dg adwokaci i radcy mają tak samo).

   • Paliwo na dojazd do UG zje lwią część tego wynagrodzenia. A żeby żyć większość radców prowadzi kancelarie i płaci zdrowotne, VAT, ponosi koszty.Może i są radcowie, którzy ciągną po 12 tys. z etatu, ale to u Kulczyka, w Orlenie i PZU.

 3. Panie Panowie
  bez kłótni.
  Oni chcą żebyśmy byli poróżnieni.
  Protestujmy razem.

  Kolega wyżej chciał pokazać tylko że jakie by te uprawnienia nie były – nie są one respektowane. Też mi proponowano etat w urzędzie centralnym – 3800 brutto i podpisanie kwitu że absolutnie innej działalności zawodowej się nie podejmie (tak – zakaz podjęcia dg i oczywiście 40 h w tygodniu za biurkiem, mowy nie ma o 2 dniach a reszta – w tzw terenie). Dużo to czy mało (Warszawa ma inaczej) na samodzielne stanowisko specjalisty to nie wygląda.

  A o karne sprawy też chyba nie ma się co oburzać – znam tylko 1 radcę który w miarę poważnie rozważa zajęcie się tym więc konkurencji w zleceniach komercyjnych raczej Wam nie przybędzie🙂 – a na urzędówkowe stawki i tak wszyscy krzyczą wielkim głosem więc jak się na więcej osób rozłoży to mniej na „łebka” będzie”.

  Przepraszam za nieco chaotyczną wypowiedź, te dwie kwestie (obrony i etaty) wydaje mi się że wbijają szpilę w środkowisko, zbędnie zupełnie.

  • Oczywiście, że to mało i korzystają z tego, że naprodukowali prawników z uprawnieniami… na koszt tych prawników!!! (bo aplikacja jest odpłatna). Co do karnych – to my również wśród znajomych radców w zasadzie nie znamy takich, którzy chcieliby się karnych podejmować😉

 4. Ilość radców którzy są zainteresowani obronami jest znikoma. U Nas nikt się do tego nie pali. To jakby naturalna konsekwencja tego, że jakbyśmy chcieli być obrońcami to byśmy od razu kierowali się do ORA. Co do etatów – nie wiem jak jest w innych miastach, ale w mojej miejscowości etat radcy to mit. Przedsiębiorcy jakoś nie widzą potrzeby stałej obsługi nie mówiąc już o etatowym radcy. Czy polityka PR jest lepsza i nie z doskoku…ciężko odpowiedzieć. Ostatnio słyszałam że adwokaci mają lepiej bo gdzie w serialach nie spojrzeć to sami adwokaci a radcy nie uświadczysz (np. Sędzia AM, Prawo Agaty, Magda M).
  Nie ma co brnąć w ten temat bo i tak większość radców prowadzi własne kancelarie i ponosi tego ogromne koszty tak samo jak Wy. Uważam że trzeba pokazywać wspólne cele aniżeli różnice bo i radca na etacie jak dostaje urzędówkę chciałby dostać za swój nakład pracy godziwe wynagrodzenie.

  • Jesteśmy za😀 Podobno ORA Warszawa szykuje protest, mamy nadzieję, że jeśli będzie to wyjście uliczne, to będą w nim uczestniczyć również adwokaci i radcy zarówno miejscowi, jak i przyjezdni😀
   Co do etatów radcowskich, to ostatnio częstym bardzo zjawiskiem (w niektórych ORA regularnym) są wnioski adwokatów o wpis bierny z powodu etatu i przejściu z tego powodu do radców…

 5. Pingback: (NIE)wolny zawód adwokata – orzekł SN | Palestra Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s