wizytówka w razie przypału

Jak sprawdzić czy adwokat to… adwokat

Dość systematycznie w mediach pojawiają się doniesienia o fałszywych adwokatach.

Równie regularnie w mediach społecznościowych pojawiają się różne „kancelarie” albo sugerujące, że pracują w niej adwokaci, albo piszące to wprost.

Osoby takie zdarza się, że nie mają nawet prawniczego wykształcenia, a jedna z ich umiejętności sprowadza się do kradzieży cudzych artykułów i felietonów prawniczych i publikowanie ich pod własnym nazwiskiem dla upozorowania swojej rzekomej „wiedzy” i uwiarygodnienia swojego „prawniczego” wizerunku.

Druga umiejętność to wiadomo – wyłudzanie od ludzi pieniędzy za usługi „prawnicze”, jakich rzekomy „adwokat” z racji braku wiedzy i obowiązujących przepisów świadczyć po prostu nie może, bo nie jest w stanie i np. nie może być obrońcą.

Zdarza się też, że mamy do czynienia z tzw. „viralem” – jak na screenie powyżej, czyli żartem umieszczonym przez jego autora, który udostępniany przez tysiące osób, ale już sam, tylko jako obraz, lub film i wyrwany z pierwotnego kontekstu – zaczyna żyć własnym życiem sugerując treść marketingową, rzeczywistą i odmienną, od nadanej mu w określonej sytuacji przez jego autora:

https://www.facebook.com/maciejkorsan/videos/10204642967143012/?permPage=1

😀

Jakie są konsekwencje wyboru do reprezentowania lub obrony w sprawie – oszusta podającego się za adwokata – nie musimy nikomu opisywać.

Co więc zrobić, aby nie dać się oszukać?

Sprawdzić.

Po prostu.

better call Saul

Jak sprawdzić?

W rejestrze adwokatów.

Tutaj: http://www.rejestradwokatow.pl

Dla przykładu efekt sprawdzenia, czy Sebastian Oleksiak widniejący na zdobywającym szaloną popularność na facebooku viralu rzekomego adwokata, który na filmie tubalnym głosem uprzedza potencjalnych klientów: „pamiętaj, twoje 5 minut, moje pięćset… złotych” – faktycznie jest adwokatem, lub aplikantem adwokackim wygląda tak:

Sebastian Oleksiak w rejestrze adwokatów brakSebastian Oleksiak w rejestrze aplikantów brak

🙂

Drodzy Państwo, nauczcie się sprawdzać, czy osoba, której zamierzacie zlecić prowadzenie swojej sprawy zasługuje na to z racji posiadanego zawodu.

Nie wpadajcie w ręce sprytnych technologów robót wykończeniowych podających się za… adwokatów, radców prawnych, czy doktorów prawa 🙂

Sprawdzajcie!!!

Żebyście nie podzielili losu pokrzywdzonych w takich sprawach jak tego pana:

http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,48725,16632001,Historia_Dawida_K__z_Lublinca__ktory_udawal_wzietego.html

http://gazetalubliniecka.pl/podaje-sie-za-prawnika-oszukuje-ludzi/

http://gazetalubliniecka.pl/falszywy-prawnik-ma-sie-stawic-w-wiezieniu/