Sam w pakamerze

·

Okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku za nami. Odpoczęliśmy i wracamy do blogowania. A cóż mogłoby być bardziej wdzięcznym tematem na wpis, niż startujące właśnie pakamery? Ostatnie tygodnie do rozpoczęcia funkcjonowania pakamerowego bubla były testem na rzeczywiste intencje i zamiary. Działo się, działo. Do wszystkiego – wybrane komentarze adwokatów z grupy fejsbukowej Polska Palestra.

·

1. NGOsy, które tak twardo walczyły o dopuszczenie do tego „miodu”, oczywiście przystąpiły do niego, ale tylko tam, gdzie jego konsumpcja jest przyjazna… NGOsom. W związku z czym niewygodne punkty porad prawnych, leżące w małych miejscowościach, do których dojazd się nie opłaca, zostały przez NGOsy, mówiąc najoględniej, olane. My czekamy na pierwszy test dobrowolności (hahaha 😀 ) pakamer dla adwokatów i radców prawnych…

·

Pakamery brak chetnych

·

Mało? To jeszcze:

·

Dominik R.

NGOSOM nie chce się jeździć po powiatach, adwokaci będą zaiwaniać pod przymusem.
Szczególne polecam lekturę ostatniego zdania.

·

Starostwo Powiatowe w Płocku Harmonogram

·

Magda M.

Uprawiasz terrorystyczną retorykę terrorystycznej bandy 😀

·

Dominik R.

I dobrze mi z tym…

·

Joanna O.

Och, jak to się stało, że nie zgłosili się do wykonywania pracy w ramach pakamery gorący orędownicy tej ustawy?! Strasznie jestem zaskoczona!

·

Dominik R.

A jeśli nie będzie chętnych? ? ?

·

Magda M.

Niespodzianka, niespodzianka… to będzie w końcu łapanka…

·

Paweł K.

Jak nie będzie chętnych, to nie będzie działać…To chyba oczywiste?

·

Dominik R.

Starosta ma inne zdanie…

·

Paweł K.

To niech starosta udziela porad, jak taki mądry. Teraz każdy osioł może udzielać porad prawnych, więc starosta również.

·

Magda M.

A swoją drogą – tam jest literówka!!! Nie „wskazać adwokatów” tylko „skazać adwokatów”.

·

Tomasz M.

Gdybym miał coś doradzać – wysłałbym kompletną listę adwokatów Izby

·

Paweł Z.

Jest przynajmniej jeden radca prawny, który wyrażał publiczne poparcie dla ustawy. Może wskazać jego skromną osobę?

·

Magda M.

44-100 Gliwice, ul. Zwycięstwa 39 lok. 6 😉 proszę bardzo 🙂

·

Paweł K.

Jest, ale on będzie świadczył w budce a nie w pakamerze.

·

Magda M.

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa… 😀 umarłam i jestem umarta 😀 Kolega mi właśnie sprzedał swoją rozmowę z panią z NGOsa, która próbowała go namówić, aby w tym NGOsie doradzał w ramach pakamery. Zaproponowała mu stawkę… 3,50 zł + VAT i za nic na świecie nie potrafiła pojąć, że bardziej by mu się opłacało stanąć w kolejce do pomocy społecznej.

·

Konrad P.

Może to stawka za minutę?

·

Magda M.

Nie, za godzinę. I na umowę o dzieło 😉

·

Dominik R.

Sobie wyznaczać mogą, nikt mnie nie zmusi do podpisania umowy. Niech wytaczają proces.

·

Łukasz B.

Brutalna prawda jest taka, że jeśli można coś załatwić niewolnikiem, który nie będzie się burzyć albo dobrze płatnym profesjonalistą to każde normalne państwo wybierze niewolnika.
Nasz problem to to, że nasz władze korporacyjne cały czas chcą zjeść ciastko (skutecznie zaprotestować) i mieć ciastko (być miły sympatyczny i nie mówić nie).

·

Piotr P.

Pragnę zwrócić uwagę, że dopóki adwokat nie podpisze umowy z powiatem, dopóty nic go nie wiąże. Każdy adwokat wyznaczony do pakamery może na podstawie § 1 ust. 8 lit. a) uchwały nr 40/2015 Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 19 września 2015 r. skierować do ORA wniosek o skreślenie z imiennego wykazu adwokatów wyznaczonych do pakamery w danym powiecie. ORA jest wówczas zobligowana dokonać takiego skreślenia.

·

Magda M.

Czy mogę wysłać takie żądanie już dziś ze skutkiem na przyszłość i na wieki wieków?

·

Krzysztof B.

Piotr P. A nie zauważył Pan, że w wypadku braku chętnych pakamerzystów Dziekan będzie zobligowany do wyznaczenia „dobrowolcew” jak mówią nasi doświadczeni w spontanicznych, dobrowolnych pracach sąsiedzi.? Rozumiem, że takie wyznaczenie przewiduje się tylko wobec niechętnych, bo inaczej nie miałoby to sensu. Zatem chyba jednak jakieś prawa obywatelskie sa już obecnie zagrożone a za chwilę mogą być łamane.

·

Dominik R.

Nie mam najmniejszej wątpliwości, że jak brak będzie chętnych to będzie łapanka i wyznaczanie na siłę. Inaczej nie miałoby to sensu. Nikt nie będzie robił 50 km. dziennie, aby ma 4 godziny jeździć po powiecie.

·

Bartosz R.

Jak adwokat nie przyjdzie do pakamery to pakamera przyjdzie do adwokata, jak się wściekną to każą nam w kancelarii za free pomagać na podstawie mianowania...

·

Rafał R.

Oby żaden chętny nie znalazł się

·

Dominik R.

Mec. Rafał R. chętni się znaleźli ale jak przyszło do podpisania umowy to już chętni nie byli. Teraz jest poszukiwanie chętnych drugiego rzutu. W Sierpcu adwokatów jest ograniczona ilość i zgłosili się stamtąd. Dojeżdżać z, dajmy na to Płocka a i można tylko 80 km w obie strony na 4 godzinki? Nijak to się nie kalkuluje.

·

Anna K.

U nas znalazł się chętny na dojazdy 100 km w jedną stronę raz tygodniu, albo miesiącu, nie pamiętam.

·

Dominik R.

Ma stacje paliw?

·

Rafał R.

Znaczy mocno zdesperowany CPNiarz 😉

·

Jerzy Z.

Poniżej przykład jak jedna z organizacji pozarządowych prowadząca działalność pożytku publicznego zamierza realizować przyznane jej uprawnienie do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Poniższe ogłoszenie nie pozostawia złudzeń na czym będzie polegać działalność tych organizacji, które w ramach przyznanych im limitów punktów bezpłatnych porad prawnych zamierzają zatrudniać adwokatów , radców prawnych, oferując im niższe wynagrodzenie niż gdyby świadczyli nieodpłatną pomoc w ramach umów zawieranych na podstawie porozumień ORA ,( OIRP) ze starostwami.

·

„Szanowni Państwo,
W związku z uruchamianiem 5 punktów bezpłatnych porad prawnych (na zasadach określonych w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej) zatrudnimy prawników na okres 12 m-cy (radców, adwokatów lub kancelarie prawne) do obsługi punktów porad prawnych w Powiecie Starachowickim i Ostrowieckim.
Praca 4 godziny dziennie w danym punkcie, we wszystkie dni robocze. Wynagrodzenie 3800 zł za 1 punkt/miesiąc (pełny koszt – umowa zlecenie lub faktura).
Lokalizacje:
Powiat Ostrowiecki
– punkt w Kunowie (ul. Warszawska 45b),
– punkt w Bałtowie (ul. Bałtów 55),
– punkt w Waśniowie (ul. Rynek 24).
Szczegółowy harmonogram dostępny jest pod adresem: http://powiat.ostrowiecki.eu/index.php/darmowa-pomoc-prawna
Powiat Starachowicki
– 2 punkty porad prawnych – ich lokalizacja oraz godziny funkcjonowania nie są jeszcze ustalone.
Zgłoszenie wraz z CV prosimy przesłać na adres info@sis-dotacje.pl. W tytule maila proszę umieścić nazwę powiatu (lub powiatów), którymi jesteście Państwo zainteresowani.
Szczegółowe informacje pod nr tel. 815343200.
Z poważaniem,
Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych
ul. Narutowicza 56a
20-016 Lublin”

·

Monika S.W.

Tego się niestety spodziewaliśmy. Już dawno w grupie PP wieszczyliśmy, że NGO-sy walczą o pakamery, żeby po prostu zarabiać na pośrednictwie.

·

Krzysztof B.

Jurku, czy naprawdę tak trudno było to przewidzieć? Pisaliśmy o tym jasno i wyraźnie. Ale Twoi koledzy z Prezydium głosili sukces. Trochę głupio im teraz, czyż nie?

·

2. Co tam NGOsy? Niektórzy prawnicy też zwietrzyli okazję na interes i szukają frajera, który będzie robił robotę za pośrednika:

·

Magda M.

Co Państwo sądzą o takim modelu biznesowym?

·

pakaradca

·

Dominik R.

Może to ukryty cel pakamery?

·

Magda M.

Coś jak NGOsy, kasa dla nich, a niewolnik zrobi swoje (za 3,50 + VAT, czy może jakaś lepsza stawka tym razem?).

·

Dominik R.

No cóż zarobić na pakamerze to sztuka. Ktoś będzie zaiwaniał za darmo.

·

Artur J.

Być może jest to też wynik analizy na czym to pakamerowanie polega.

·

Konrad P.

Za chodzenie do pakamery w nagrodę pójdą do sądu? Dobrze zrozumiałem?

·

Anna B.

Zastępstwa na dyżurach pakamerowych są w praktyce niedopuszczalne.

·

Magda M.

Przecież ustawa mówi, że jak adw./rpr. nie może, to ma zapewnić zastępstwo!!! I na tym polega ten model biznesowy!

·

Krzysztof Ś.

Tyle tylko, że oni mogą a nie chcą, bo szukają wyrobników.

·

Artur B.

Zaraz się rozjedzie, że do pakamer można znaleźć tańszych podwykonawców i za rok będzie połowa kwoty. Chętni się znajdą, a tam gdzie się nie znajdą, zostaną przymuszeni.

·

3. Jeszcze wszem i wobec Rzecznik Praw Obywatelskich ogłosił, że jego głównym zadaniem będzie nadzorowanie prawników w pakamerach.

·

Tomasz K.

Rano w programie I Polskiego Radia był wywiad z RPO, z wypowiedzi RPO wynika, że jednym z jego ważniejszych celów w 2016, jeśli nie najważniejszym, będzie monitorowanie czy placówki pakamerowe dobrze wykonują swoje obowiązki w ramach ustawy pakamerowej. Tak więc moi Państwo – 3 dni na leczenie po Sylwestrze, a potem do pakamery marsz

·

Dominik R.

Kto marsz to marsz. Ja nie 😀

·

Małgorzata G.

Ja też nie! 😀 Zaczyna się wesoło… podległość służbowa, kontroling, wyznaczony czas pracy, a ponoć adwokat nie może pozostawać w stosunku pracy. Za chwilę pakamery spełnią wszystkie wymogi aby uznać że to jest UMOWA O PRACĘ! I problem się sam rozwiąże, przynajmniej obsługi firm w końcu będzie można w ramach umowy o pracę świadczyć a nie tylko jako umowę zlecenia.

·

Jurek S.

Zaraz zaraz. Skoro to umowa o pracę taka quasi śmieciowa to koniecznie trzeba ozusować…

·

Monika O.

Jurek S., tak będzie raczej na pewno, jeżeli radca/adwokat ma zniżkowy ZUS w 2 pierwszych latach działalności gospodarczej… Umowa zlecenie powinna zostać wtedy ozusowana. Najbardziej interesuje mnie, czy jako kwotę brutto uznają obecne znaczenie kwoty brutto, czy też rzeczywisty koszt umowy...

·

Marcin S.

Taka myśl, czy czasem celem RPO na 2016 nie powinno być dbanie o to by „nowe” go nie odwołało a nie kontrola adwokatów?

·

Dariusz G.

Może RPO powinien zająć się tymi rozbieżnościami

Na lewo treść załącznika do ustawy, na prawo odniesienie się do uwag zgłaszanych do rozporządzenia pakamerowego w trakcie konsultacji publicznych.

Mam wrażenie, że ktoś rozmija się z prawdą.

Ustawa:

·

rozbieznosci1

·

Raport z konsultacji do rozp. pakamerowego:

·

rozbieznosci2

·

Paweł K.

Na stronie Rzecznika Finansowego widziałem listę opublikowaną przez RPO – największe zagrożenia i sukcesy prawne w 2015 r. Na liście zagrożeń, pozycja nr 3 jest „mowa nienawiści” a na liście sukcesów – uchwalenie ustawy pakamerowej.

·

Dominik R.

Dziwne, że RPO nie widzi, że pakamera narusza prawa pewnej grupy kosztem ogółu.

·

Konrad P.

Bo się liczy większość? Bo służebna rola adwokatury uzasadnia ograniczenie swobody jednej grupy. Bo dzięki temu ograniczeniu inna – jeszcze mniejsza grupa ma poczucie, że DAŁA COŚ DONIOSŁEGO olbrzymiej grupie ludzi. Obłuda

·

4. Jeszcze pakamery się nie rozpoczęły, ale adwokaci już proponują władzy kolejne pomysły na rozwinięcie tego „binesu”:

·

Rafał G.

Proponuję, abyśmy zaczęli lobbować za uchwaleniem ustawy o bezpłatnych usługach mechaników samochodowych… Na każde 25.000 mieszkańców przypadać powinno 5 zakładów mechaniki samochodowej… Krąg uprawnionych niech będzie identyczny z uprawnionymi według ustawy pakamerowej plus wszyscy adwokaci i aplikanci adwokaccy… Przecież usługa mechanika samochodowego to też usługa – podobnie jak usługa prawna… Skoro państwo zniszczyło rynek prywatnych usług prawnych to nas już nie stać na mechanika samochodowego, a zatem udajemy się z tym problemem na garnuszek Państwa… Kto jest za taką ustawą to proszę o like’a…

·

Magda M.

A mogę dać kilka lajków? Prawą ręką, lewą ręką, prawą nogą, lewą nogą, nosem…

·

Anna B.

Łokciem, kolanem, stopą, bioderkiem – przy okazji zrzucę te nabyte w święta 2 kg.

·

Robert S.

Chyba rowerowych tych mechaników. Porsche Pakamera to adwokat może mieć w garażu sąsiada, do oglądania i snucia opowiadań o estymie zawodu.

·

Wojciech K.

Już mi szkoda mojego auta na samą myśl o opcji naprawy w ramach systemu usług mechanicznych finansowanych przez państwo. Mimo wszystko uważam, że lobbing powinien iść w kierunku poprawy jakości, co wiąże się z podwyższeniem stawek…a jak państwa nie stać to całkowita rezygnacja z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej. To że lekarzy i nas do takiego systemu włączono to nie oznacza, że jest to rozwiązanie dobre na wszystko. Miłego odpoczywania po sylwestrze.

·

Paweł K.

Proponuję aby w każdym mieście powstała bezpłatna stacja benzynowa, bezpłatne kino, bezpłatny fryzjer, bezpłatny piekarz … czy to już Korea Płn., czy jeszcze CCCP ?

·

Robert S.

Pokaż lekarzu, co masz w garażu? Mam tam szczenięta, co ciągną sanie pacjenta. Pokaż mecenasie, co masz na tarasie? Mam tam Wigry 4, dojeżdżam do pakamery.