marzec 2016

Minął miesiąc: marzec…

1. Odbyły się egzaminy adwokackie. Przyszłym adeptom zawodu możemy napisać cytując prominentnych działaczy „rynek nie jest z gumy”, „ktoś, kto nie radzi sobie w wolnym zawodzie, czytaj – jak na siebie nie zarabia – niech spełnia się gdzie indziej, albo wcina owsiankę, licząc na lepsze czasy!”, a w ostateczności „zasada „morda w kubeł na zawsze” to standard etosu i etyki”.

2. Ogłoszono nowelizację kpk odwracającą proces kontradyktoryjny. Ustawę uchwalono zanim NRA zdążyła przygotować do niej opinię.

3. Ruszyła kampania wyborcza do organów izby warszawskiej. Największej, najbogatszej, naj, naj, naj… House of Cards to przy tym sitcom.

4. Po tym jak w sprawie adw. Rafała Rogalskiego odwołanie wniósł sam Minister Sprawiedliwości krytyka ze strony kolegów po fachu zaczyna ustawać. Jak zauważył sam zainteresowany był czas kiedy wyśmiewanie go było „cool”. Czy to już za nami?

5. Prezydium NRA zadeklarowało gotowość mediacji ws. sporu o TK. Zainteresowane strony nie wykazały gotowości do mediacji być może pamiętając „owocne” mediacje NRA ze spółką InPost, po których obie strony wydały zupełnie sprzeczne oświadczenia, a nie zmieniło się absolutnie nic.

6. NRA wezwała do opublikowania wyroku TK. Premier Beata Szydło jeszcze nie odpowiedziała na ten apel.

7. Palestra, jedyny w Polsce miesięcznik ukazujący się co dwa miesiące ma znów ukazywać się co miesiąc. Takie zapewnienia były składane już 2 lata temu. Tuba adwokatury obecnie utożsamiana jest z czasopismem Polskiego Związku Działkowców – „Działkowiec”, ze względu na przymusową prenumeratę ukrytą w opłatach członkowskich i równie ważkie zagadnienia, które porusza.

8. Okazało się, że w sprawach karnych (a w niektórych urzędach pocztowych również w sprawach cywilnych) pełnomocnik nie może odebrać już korespondencji za adwokata. Żegnaj urlopie! NRA prowadzi rozmowy w tej sprawie z Ministerstwem Sprawiedliwości, które podobno obiecało przyjrzeć się nowym przepisom. A wiadomo, że jak MS obiecuje, że zrobi, to znaczy, że obiecuje.

Za to Sekretarz NRA rozesłał po wszystkich Izbach swoją korespondencję z MS w sprawie niemożności odbioru korespondencji sądowej w sprawach karnych przez pełnomocnika. Korespondencja ta nie zrobiła na MS najmniejszego wrażenia, natomiast Sekretarz robi wrażenie, że pracuje.

9. Wypowiedziano umowę firmie prowadzącej system informatyczny Adwokatury. Czekamy, aż NRA pójdzie za ciosem i wypowie umowę wynajętej agencji PR (jak niektórzy z Państwa jeszcze nie zauważyli, że takowa istnieje, to informujemy, że tak jest, nazywa się High Profile – a efekty widzicie Państwo i oceniajcie sami).

10. W ramach prób poszerzania rynku delegacja NRA wzięła udział w Chorwackich Dniach Prawniczych.

11. W akcji wizerunkowej Adwokatury pojawiły się nowe billboardy. Tym razem bez sępów nad padliną. Za to z lupą i paragrafem. Deszyfrant z dobrym wzrokiem pilnie poszukiwany.

12. Na posiedzeniu NRA w dniu 12 marca w Toruniu obniżono składkę na NRA o 5 złotych. Adwokaci z tak powstałych nadwyżek masowo wykupują maybachy i jaguary.

13. Prezes NRA popełnił do DGP felieton, w którym apeluje „Polaku, korzystaj z profilaktyki prawnej”. Przed kancelariami pojawiły się tłumy.

14. Podczas posiedzenia NRA świętowano 40-lecie Izby toruńskiej. Nikt nie utonął. Może dlatego, że Chopin nie mógł wpłynąć tak daleko w głąb Wisły. „Brawo Ty – Brawo ja!” My gratulujemy 😀

owsianki jest pelno