zz zamozne elityNam już chyba nie ma co opadać, jak czytamy takie teksty, jak uzasadnienie projektu rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie. Dowiadujemy się z niego, że jesteśmy zamożną elitą (hahaha, bardzo … śmieszne) i że blokujemy zwykłym ludziom dostęp do sądu (bo my to nie zwykli ludzie, chyba … kosmici?). Oto nasz ulubiony fragment:

zamozne elityCały projekt rozporządzenia tutaj: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12286704/katalog/12359840#12359840

Skutek? Adwokat nie weźmie od Państwa stawki z rozporządzenia, bo te są poniżej kosztów prowadzenia sprawy. Weźmie stawkę rynkową. Państwo spór wygracie, a przeciwnik zwróci ułamek tego, co zapłaciliście adwokatowi! Sprawiedliwe? „Bardzo”. Opłaca się tylko cwaniakom i oszustom, którzy nie będą uznawać oczywiście uzasadnionych roszczeń, gdyż będzie im się opłacało przewlekać sprawę w sądzie. Niczym nie ryzykują.

Niemniej, tym tekstem odkłamujemy rzeczywistość. To pazerność Skarbu Państwa ogranicza dostęp do sądu. I wysokość opłat sądowych, uznawanych za jedne z najwyższych w Europie! Szanowni Państwo, przecież Wy za wymiar sprawiedliwości płacicie już w podatkach, a potem, żeby Wasza sprawa była rozpoznana, musicie uiszczać horrendalne opłaty sądowe (wcześniej musiało być na policzki i ośmiorniczki, teraz na 500+). Porównajcie opłaty polskie z wybranymi opłatami w innych państwach!

Szczegółowe informacje o wysokości kosztów sądowych w poszczególnych państwach europejskich mogą Państwo znaleźć na tej stronie: https://e-justice.europa.eu/content_costs_of_proceedings-37-en.do

Dla leniwych przedstawiamy skrót najważniejszych informacji.

Francja

Co do zasady postępowanie cywilne we Francji nie wiąże się z żadnymi opłatami sądowymi! Tak, tak, jest ZA DARMO! Dlaczego? Francja wychodzi z założenia, że podstawowym obowiązkiem państwa jest zapewnienie wymiaru sprawiedliwości, na to pobierane są podatki. A skoro pobierane są podatki, to dlaczego obywatel ma drugi raz płacić za to, za co zapłacił w podatkach?

Jest jeden wyjątek – sprawy gospodarcze. Tutaj wpisy są różne w różnych sądach i wynoszą średnio 69 EUR po opodatkowaniu.

Hiszpania

W Hiszpanii w sprawach cywilnych opłaty wynoszą co do zasady od 90 do 600 EUR (to jest kwota podstawowa).

Do tej kwoty należy dodać opłatę uzależnioną od wartości przedmiotu sporu:

0,5 % do wartości przedmiotu sporu nieprzekraczającej 1 000 000 EUR (czyli najwyższa opłata to 5 000 EUR, przyjmując kurs PLN na poziomie 1 EUR = 4 PLN najwyższa opłata wynosi 20 000 PLN).

W przypadku wartości przedmiotu sporu przekraczającej 2 000 000 EUR od nadwyżki pobiera się opłatę w wysokości 0,25 % wartości przedmiotu sporu.

Niemniej, opłata sądowa nie może przekroczyć wówczas 6 000 EUR. Jak to wygląda przy przeliczniku 1 EUR = 4 PLN? Najwyższa opłata sądowa w Hiszpanii w przybliżeniu wynosi 24 000 PLN. W Polsce to kwota 100 000 PLN!!!

Włochy

We Włoszech wysokość opłaty sądowej jest również uzależniona od wartości przedmiotu sporu, niemniej jak wskazano w raporcie w takim przypadku najwyższa opłata to 1 110 EUR przy wartości przedmiotu sporu 520 000 EUR (czyli ok, 0,2 %).

Przykładowe opłaty to:

  • 30 EUR przy wartości przedmiotu sporu 1 100 EUR (2,7%)
  • 170 EUR przy wartości przedmiotu sporu 5 200 EUR (3,27 %)
  • 500 EUR przy wartości przedmiotu sporu 52 000 EUR (0,96 %)

W Polsce to jest 5% wartości przedmiotu sporu!

Przy naszym przeliczniku 1 EUR = 4 PLN oznacz to, że w przybliżeniu najwyższa opłata sądowa we Włoszech to 4 440 PLN, a w Polsce 100 000 PLN!!! Ale dalej wierzcie w bajeczki o „zamożnych elitach” i „kastach prawniczych”.

Belgia

W Belgii opłata sądowa za wszczęcie postępowania jest uzależniona od rodzaju sądu przed którym sprawa ma się toczyć i wynosi co najmniej 25 EUR. Najwyższa opłata jest pobierana za wszczęcie postępowania przed sądem kasacyjnym (Cour de Cassation) i wynosi 325 EUR, czyli przy naszym przeliczniku 1 300 PLN.

A w Polsce 100 000 PLN!!!

Bułgaria

W Bułgarii opłata za wszczęcie postępowania sądowego wynosi 4 % wartości przedmiotu sporu (w Polsce 5%).

Rozwód to koszt 10 BGN (ok. 5,12 EUR), czyli ok. 20 PLN! A w Polsce za rozwód opłata to 600 zł!

Dania

W Danii są pobierane dwie opłaty sądowe. Za wszczęcie postępowania opłata stała to 66 EUR oraz dodatkowa opłata 1,2 % wartości przedmiotu sporu przy kwocie przekraczającej 6 666 EUR. Jeśli ma być wyznaczona rozprawa, pobierana jest opłata 100 EUR oraz 1,2 % wartości przedmiotu sporu przy kwocie przekraczającej 6 666 EUR. W obu tych przypadkach opłaty nie mogą przekroczyć 10 000 EUR, czyli łącznie 20 000 EUR, co przy naszym przeliczniku daje 80 000 PLN. A w Polsce to 100 000 PLN! Prosimy porównać jeszcze poziom wynagrodzeń w Polsce i w Danii.

– *** –

UWAGA! We wszystkich wyżej wymienionych państwach wysokość wynagrodzeń adwokackich to wielokrotność opłat sądowych! Dlaczego? Bo za pracę się płaci a dostęp do sądu ma Kowalskiemu zapewnić państwo, a nie Nowak, który postanowił wykonywać zawód adwokata! Aha – i w przypadku wygranej pełne koszty zwraca przeciwnik! A u nas nielojalny przeciwnik prowadzi grę na czas, bo musi Wam zwrócił ułamek tego, co zapłaciliście adwokatowi! Opłaca się wchodzić w wieloletnie spory i odwlekać płatność. A wszystko przez kupowanie populistycznej papki o bogatych prawniczych elitach!