Za portalem OKO.press:
„Projekt jest realizacją zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego z wywiadu dla PAP, którego prezes udzielił po wycofaniu – głosami PiS – z prac parlamentarnych obywatelskiego projektu zaostrzającego ustawę antyaborcyjną.
(…)
Projekt przygotował międzyresortowy zespół ds. opracowania projektu „Rządowego programu wsparcia dla rodzin ‚Za życiem’”. W skład zespołu wchodzą m.in. Patryk Jaki (ministerstwo sprawiedliwości), Wiesław Janczyk (min. finansów) , Krzysztof Michalkiewicz (przewodniczący, min. rodziny), Grzegorz Szrajber (wiceprzewodniczący, KPRM), Jarosław Pinkas (min. zdrowia), Kazimierz Smoliński (min. infrastruktury), Sebastian Chwałek (MSWiA) oraz jedyna kobieta w zespole, Teresa Wargocka z Ministerstwa Edukacji Narodowej.”
https://oko.press/4000-plus-tyle-rzad-da-matkom-ktore-donosza-ciaze-uszkodzeniem-plodu/

Tekst projektu:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-368-2016/$file/8-020-368-2016.pdf

I interesujące fragmenty:

projekt-4-tys-za-uposl-dziecko

projekt-4-tys-za-uposl-dziecko-pomoc-prawnaprojekt-4-tys-za-uposl-dziecko-pomoc-prawna-ciazaprojekt-4-tys-za-uposl-dziecko-pomoc-prawna-ciaza2

 

Czyli matka-alkoholiczka rodząca dziecko z zespołem FAS – jak najbardziej korzysta z dobrodziejstw ustawy. Nie ma się co łudzić, że 4000 zł przeznaczy na dziecko, zapomnijcie.
Po ukończeniu 18 roku życia ciężko upośledzone dziecko niezdolne do samodzielnej egzystencji- jest już pozostawiane samo sobie. Brawo.

I rozszerzenie zakresu darmowej pomocy prawnej do każdej kobiety w ciąży i jej partnera, którzy przedstawią zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę – obejmujące prawo pracy i prawo rodzinne, a więc również – rozwody i – a chyba nie o to chodziło projektodawcom – pomoc w sprawach o pozbawienie lub ograniczenie rodzicowi władzy rodzicielskiej z powodu np. znęcania się nad chorym bądź upośledzonym dzieckiem, narażania na niebezpieczeństwo jego życia i zdrowia lub rażącego zaniedbania wykonywania obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej.

Sprawy z zakresy prawa pracy obejmują również dyscyplinarki i dyscyplinarne zwolnienia, np. z powodu pijaństwa i agresji poalkoholowej rodzica.

A ponoć myślenie nie boli….