lipiec-grudzien-2016*

Minął miesiąc lipiec:

Pełen spokój, brak wydarzeń. No może poza wybuchem w mediach tzw. afery reprywatyzacyjnej w Warszawie, na którą władze adwokackie zareagowały w swoim najlepszym, niepowtarzalnym stylu:

three-wise-monkeys

Niemniej, z kronikarskiej rzetelności, dostrzegamy udział Prezesa Andrzeja Zwary w XV Spływie Kajakowym Brdą.

Minął miesiąc sierpień:

Władze naczelne ciągle na wakacjach. Parlamentarzyści na szczęście też.

Minął miesiąc wrzesień:

– Odbył się Kongres Sędziów Polskich. Władze naczelne zabrały głos w przerwie kawowej pytając, którędy do wyjścia. Następnie opuściły Kongres.

– Wybory władz naczelnych już wkrótce. Paleta imprez kulturalno-oświatowych zapiera dech w piersiach. Odbyły się m.in. I Ogólnopolski Adwokacki Weekend Integracji i Pracy u Podstaw XVII Turniej TOGAGOLF 2016, II edycja Turnieju Kometka CUP, V Jubileuszowy Przegląd Kina Prawniczego.

– Adwokat Grzegorz Majewski dostał od władz naczelnych propozycję nie do odrzucenia. Albo rezygnuje z dziekanowania Izbie Warszawskiej albo zostanie usunięty ze stanowiska przez Naczelną Radę Adwokacką. Dyplomatycznie odwołał się sam.

– NRA poleciła nam Terminarz Adwokata 2017.

– Debata ekspercka dot. ułatwień w postępowaniach gospodarczych odbyła się 22 września w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Październik miesiącem pracy przedwyborczej:

– Odbył się 22. bal mistrzów sportu środowisk prawniczych.

– Za nami IV Wędkarskie Mistrzostwa Adwokatów.

– Wiadomości Adwokatury ogłosiły, że został wydany kolejny numer miesięcznika Palestra, jedynego miesięcznika, który wychodzi co dwa miesiące. I który na 17 tys. obowiązkowych prenumeratorów jest czytany może przez 100 osób. Gratulujemy i chętnie dowiemy się ile kosztuje utrzymanie Palestry. Ktoś, coś?

– Naczelna Rada Adwokacka postanowiła zwrócić uwagę władz Rzeczypospolitej Polskiej na sytuację prawną Polaków w Wielkiej Brytanii i zaproponowała gotowość do poszukiwania rozwiązań natury legislacyjnej – napisały Wiadomości Adwokatury. Komentarz zbędny.

– Prof. Gieras i prof. Gutowski wydali kolejny felieton z cyklu „Co by tu zrobić, żeby władza znienawidziła adwokatów?”.

– Adwokaci przegrupowali się przed Krajowym Zjazdem Adwokatury…

Listopad miesiącem trudnych wyborów:

– Wydano kolejny, przedzjazdowy numer Palestry. Boimy się o to, czy po KZA wystarczy energii na to wydawnictwo.

– Ruszył cykl „Adwokaci w sztuce”.

– Rising Stars po raz kolejny dla adwokata.

– W ramach walki (przedwyborczej) sekretarz NRA odważnie wystąpił przeciwko wielomilionowej wrogiej korporacji Polkomtel oferującej poradę prawną w ramach abonamentu. Napisał list do Zarządu spółki, która po przeczytaniu treści zatrzęsła się w posadach. Ze śmiechu.

– Krajowy Zjazd Adwokatury odwiedził Prezydent RP. Pierwszy raz od dekady. Więc jakby nie było wydarzenie bez precedensu.

– Kolejnym wydarzeniem bez precedensu były stojące oklaski dla Andrzeja Rzeplińskiego. Było nie było, TK przyjacielem Adwokatury nie jest, ale kiedy każda pomoc się liczy…

– Wybrano nowe władze Adwokatury. A konkretnie potasowano stanowiskami pomiędzy dotychczas rządzącymi. Teraz możemy z optymizmem patrzeć na ostatnią już kadencję NRA.

– Zjazd w ramach postępu technologicznego był transmitowany na żywo na YouTube, z powodów nieujawnionych nagranie zostało kilka dni później skasowane z serwisu. TVP zdążyła zrobić kopie. Adwokaci niekoniecznie.

– „Co do zasady adwokat, skoro taki zawód wybrał, powinien zajmować się adwokaturą, czyli pomocą prawną, udzielaniem porad prawnych, obsługą firm w sądach – to jest nasza rola. A jeżeli ktoś chce być biznesmenem, niech nim będzie, tylko proszę zdjąć togę, żeby się tym nie zajmować będąc adwokatem” – dobre rady nowego prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej Jacka Treli (źródło: http://www.kancelaria.lex.pl/czytaj/-/artykul/prezes-nra-albo-biznes-albo-adwokatura).

W grudniu wydarzyło się:

Kronika kryminalna:

– Jeszcze w listopadzie sąd aresztował adwokata z Izby Olsztyńskiej. W grudniu było o wiele lepiej. Adwokat z Izby Katowickiej mimo zarzutu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej pozostał na wolności. #dobrazmiana

– Już 7 grudnia 2016 r. łódzcy adwokaci gościli w programie „Uwaga” w TVN. Niestety nie w takim świetle chcielibyśmy ich oglądać.

– Poznańscy adwokaci nie posłuchali dobrych rad Prezesa Treli i zajęli się biznesem, skutek: zarzuty.

– Szczeciński specjalista od testamentów prawomocnie skazany w innej sprawie.

Inne:

 – Wybrano prezydium NRA. Ktoś wygrał i dołączył do tego grona, ktoś przegrał i został bez teki. Inni zremisowali.

– W Warszawie przy pełnej sali odbył się Koncert Bożonarodzeniowy aplikantów Izby Warszawskiej. Dla chętnych video z wydarzenia dostępne na FB.

– NRA przeznaczyła 100 tys. zł dla Polskiej Akcji Humanitarnej.

– Nowy-stary prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego zaczął urzędowanie od wysokiego C – ocenzurował zbyt łagodny w jego ocenie wyrok. Jak przyznał, zrobił to na prośbę niektórych dziekanów, którzy chcą karać, za korzystanie z ad-wordsów (treść wyroku opublikowaliśmy tutaj: https://palestrapolska.wordpress.com/2016/12/16/orzeczenie-wyzszego-sadu-dyscyplinarnego-z-dnia-22-pazdziernika-2016-r-sygn-akt-wsd-12015/).

– Adwokatura ma nową kartkę świąteczną. Według jednych czarna jak przyszłość Adwokatury, według innych prześcigająca swoje czasy. Jedno jest pewne, do adwokatów trafia tylko kolor zielony. Nie każdy jednak wytrzymał do końca animacji.

– Sekretarz NRA przedstawił wykładnię Ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw. Według przedstawionego komunikatu ustawa może mieć zastosowanie do adwokatów ale nie musi. A więc ewidencjonujemy godziny za urzędówki czy nie?