8 miesięcy dolce farniente autora, ale nareszcie mamy kolejny odcinek subiektywnego przeglądu wydarzeń najważniejszych dla Adwokatury i każdego adwokata.

Minął miesiąc –

Styczeń:

– Nowe władze adwokatury weszły płynnie w nowy rok. Odbyło się spotkanie noworoczne. Była I prezes Sądu Najwyższego i Rzecznik Praw Obywatelskich. Wtajemniczeni mówili, że jedzenie nie powalało.

– NRA, która podąża w kierunku wykonywania kompetencji MSZ, opowiedziała się za pozostaniem przy Konwencji antyprzemocowej.

– Odbyła się kultowa już Choinka dla dzieci organizowana przez Warszawską ORA.

– Odbyło się spotkanie Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

– Otwarto zapisy na Narciarskie Mistrzostwa Adwokatury.


Minął miesiąc:

Luty

– NRA podjęła uchwałę o skierowanie do TK wniosku w sprawie stawek adwokackich. Czekamy na sam wniosek.

– W Warszawie dobyła się symulacja rozprawy sądowej dla „klientek” Centrum Praw Kobiet. Efekt symulacji nieznany. Dla tych, którzy nie widzieli z pracą sądu można zapoznać się w serialu Anna Maria Wesołowska.

– Rzecznik dyscyplinarna NRA i prezes WSD napisali o tym, że adwokat odpowiada podwójnie. Koniec adwokackiego sądownictwa dyscyplinarnego to nie tylko dramat dla samorządu. To także koniec diet i takich artykułów. Warto rozważyć?

– ORA w Warszawie przyjęła stanowisko w sprawie niezależności sądów jako fundamentu ochrony praw i wolności.

– ORA w Olsztynie podjęła uchwałę z prośbą o stworzenie w Białymstoku warunków organizacyjnych i technicznych pozwalających na przeprowadzenie rozpraw apelacyjnych w trybie teleinformatycznym. Niby według jednego z orzeczeń sądowych siedzibą Internetu jest Warszawa, ale informatyzować można i od Białegostoku.

 


 

Minął miesiąc –

Marzec

– Prezes NRA udzielił wywiadu. Stwierdził, ze nie ma zgody na destabilizację Sądu Najwyższego przez rządzących. Czekamy na błyskotliwą ripostę Ministra Sprawiedliwości.

– Naczelna Rada Adwokacka przekazała 100 tys. zł Polskiej Akcji Humanitarnej.

– Odbyło się plenarne posiedzenie NRA. Podczas tejże imprezy podjęto dwie arcyważne uchwały. Nałożono na adwokatów obowiązek autodenuncjacji w przypadku postawienia zarzutów karnych oraz podniesiono koszty postępowania dyscyplinarnego, tworząc z nich dodatkową karę finansową.


Minął miesiąc:

Kwiecień

– W marcu rzecznik dyscyplinarna NRA i prezes WSD na łamach prasy chwalili obowiązek autodenuncjacji i podwyższenie kosztów w dyscyplinarkach. W kwietniu NRA uchyliła uchwałę o kosztach. Dlaczego? 😀
– Adwokacki wzięli udział w akcji czytania Konstytucji – odczytano jej 20 artykułów. Na więcej najwidoczniej nie starczyło pary.
– Środowiska prawnicze poparły projekt nowelizacji ustawy o KRS autorstwa Iustitii. Ustawodawca poparł projekt własny. Wygrał ustawodawca.
– Adw. Justyna Mazur otrzymała statuetkę Złoty paragraf.
– 10 kwietnia wspominaliśmy adwokatów tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem w 2010 r. – Joannę Agacką-Indecką, nieodżałowaną prezes NRA, Jolantę Szymanek-Deresz, posłankę na Sejm RP, Stanisława Mikke, redaktora naczelnego „Palestry” oraz Stanisława Zająca, senatora RP.

– Ukazał się artykuł adw. M. Gutowskiego i P. Kardasa pod tytułem „Sztuka trzaskania butami przed ministrem sprawiedliwości”. Rodzi się pytanie czy minister tupnie czy trzaśnie?

– Sejm uwzględnił propozycje adw. D. Golińskiego i K. Pachnika i wprowadził proobywatelskie i proadwoakckie zmiany do kpa i ppsa.

 

– W Izbie Łódzkiej powstałą Akademia Nowoczesnego Adwokata.
– Władze naczelne rozesłały zaproszenie na Mistrzostwa Polski Prawników w Brydżu Sportowym 15-17 września.

Minął miesiąc

Maj

(pachniała Saska Kępa)
– 20 maja odbył się V Otwarty Turniej Piłki Nożnej Adwokatury Polskiej.
– 18-21 maja odbyły się w Białowieży IX Ogólnopolski Zlot Motocyklowy Adwokatów „Wiosna Riders 2017” i VII Ogólnopolski Rajd Rowerowo-Pieszy Adwokatów „Wiosna Bike 2017”.
– Komisja Praw Człowieka przy NRA wydała odezwę, w której bezgranicznie broni Adama Bodnara.
– Odbył się kongres prawników polskich. W przemówieniu ministra Marcina Warchoła dostało się sędziom. W rewanżu z Sali oberwało się ministrowi Warchołowi.
– Muzeum Adwokatury wzięło udział w Nocy Muzeów. Dobrze poinformowani twierdzą, że muzeum jest miejscem właściwym dla naszego samorządu.
– Maj miesiącem zgromadzeń poszczególnych izb adwokackich. Póki co bez trzęsienia ziemi.

Minął miesiąc –

Czerwiec

Okres gorący, przedwakacyjny. Działo się wiele, ale wyszczególnione zostanie tylko jedno zdarzenie. 21 czerwca 2017 r., zapadł wyrok TK w sprawie SK 35/15. Trybunał raz jeszcze przypomniał adwokatom o misji. Skład orzekający z dopiero co wybranym sędzią – byłym adwokatem Piotrem Pszczółkowskim orzekł, że ustawodawca może ustalać niskie stawki minimalne, bo one mają chronić w razie przegranej podmiot, który przegrywa proces. A wyższe stawki zniechęcały by do wytaczania procesów. Natomiast wynagrodzenie adwokata nie jest chronione przez konstytucję. Co innego wynagrodzenie sędziów… Ciekawostka, że za unaniem niekonstytucyjności był RPO i Prokurator Generalny, a przeciw… Minister Sprawiedliwości. To dopiero pluralizm.

Minął miesiąc –

Lipiec/sierpień:

– W całej Polsce odbywają się ślubowania adwokackie. Młodszym kolegom gratulujemy.
– Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej wyraziła zaniepokojenie sytuacją tureckich prawników. PS okazało się, że to nie Komisja Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej wyraziła zaniepokojenie sytuacją tureckich prawników, a przewodnicząca Komisji, która podpisała się w imieniu Komisji. PPS okazało się, że przewodnicząca komisji, podpisała się w imieniu własnym, tylko na papierze Komisji i, że wysłała stanowisko jako stanowisko Komisji, ale to było jej stanowisko.
– Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego podziękowała Adwokaturze za wsparcie w zmaganiach o zachowanie niezależności polskiego sądownictwa, pokazując władzy, że to adwokaci a nie sędziowie protestowali.
– W serii Biblioteka Palestry ukazała się Sztuka wymowy sądowej autorstwa Romana Łyczywka i Olgierda Missuny.
– W Katowicach powstały sekcje praktyków prawa.
– Adwokaci zgłosili projekt zmian w regulaminie urzędowania sądów administracyjnych. Projekt spodobał się MS, niewykluczone, że niektóre pomysły zostaną wcielone w życie.