Home

Jesteśmy adwokatami, dotychczas zabierającymi jedynie głos w dwóch grupach dyskusyjnych, o profilu zawodowym na Facebooku – Palestrze Polskiej i Adwokaturze Polskiej. Wzięliśmy udział w licznych dyskusjach prowadzonych w tych grupach, a na tym blogu pragniemy Państwu przybliżyć ich treść, bowiem dotykaja one najistotniejszych problemów porządku prawnego w Polsce i świecie, naruszania praw i wolności obywatelskich. Dyskutowaliśmy szeroko na tematy bezpośrednio Was dotykające , jak starcie obywatela z systemem urzędów skarbowych, czy „odkrycia stulecia” dla oszustów czyli e-sądu, coraz gorszej jakości uchwalanych przepisów i niekompetencji ustawodawcy oraz kolejnych „reformatorów” z Ministerstwa Sprawiedliwości. Zajmujemy się też w dyskusjach aktualną tendencją do spychania zawodu adwokata na margines dyskursu społecznego, pauperyzacji zawodu – poprzez chociażby ignorowanie adwokatury jako konsultanta przy opiniowaniu projektów ustaw godzących w wolności obywatelskie i wprowadzających drastyczną przewagę służb mundurowych w dostępie do dowodów na niekorzyść obywateli (ustawa o monitoringu wizyjnym). Często dyskutujemy nad obniżaniem ustawowych stawek wynagrodzeń adwokatów, które nie były podwyższane od 12 lat. Odbieraniu uprawnień adwokatów na rzecz innych zawodów prawniczych, w szczególności Radców Prawnych, dokonywanych pod pozorem zwiększania konkurencyjności rynku usług prawnych. W istocie prowadzą one do obniżania standardu systemu pomocy prawnej w sprawach karnych, przez dopuszczanie do niego podmiotów nieprzygotowanych  do podjęcia nowych wyzwań związanych z obroną w sprawach karnych. Bacznie obserwujemy i komentujemy, stale nas zadziwiające, przypadki podszywania się pod tytuł Adwokata  niektórych Radców Prawnych, pozycjonujących swoje kancelarie w oparciu o nasz tytuł.

sowa adwokatura MEM

Jesteśmy w różnym wieku. Zajmujemy się rozmaitymi dziedzinami prawa, mamy różne specjalizacje, mieszkamy często kilkaset kilometrów od siebie i większość z nas nigdy nie zobaczy się, ani nie pozna w świecie rzeczywistym. Co wcale nie przeszkadza nam w realizacji wspólnych projektów i pomaganiu sobie nawzajem. Reagujemy na przejawy populizmu ze strony władz i polityków, manipulacje medialne, niesprawiedliwość. Potrafimy krytykować i chwalić. Konstatując skrzeczącą coraz bardziej rzeczywistość bywamy sarkastyczni i złośliwi w wypowiedziach. Potrafimy posługiwać się satyrą w różnych jej formach i wariantach. Wśród nas są mistrzowie kuchennych specjałów, o jakich mogą marzyć koneserzy. Nikt z nas nie toleruje bezmyślności i zarozumiałości prawników-amatorów. Poza życiem zawodowym mamy różne zainteresowania i pasje.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na założenie bloga ?

Chcemy być obecni w dyskusjach, jakie toczą się w internecie i blogosferze🙂

Chcemy pokazać Wam czym żyjemy i o co musimy walczyć , by skutecznie bronić Waszych praw.

Naszym Kolegom, chcemy ułatwić pracę, dzieląc się wiedzą i materiałami jakie udało nam się w czasie wykonywania naszego zawodu posiąść, by znaleźli chwilę na inne rzeczy.

Blog ten nie ma na celu reklamowania naszych usług. Stanowi swego rodzaju „fabrykę zwojów mózgowych” i ma przekazywać wiedzę prawnikom i zmuszać do myślenia czytelników „niebranżowych”, którzy przypadkiem tu trafią.

Głupie, wulgarne komentarze oraz spam będziemy bezwzględnie kasować. Proszę nie mylić prawa do wolności wypowiedzi z prawem do wyczyniania onetowskich swawoli na prywatnym blogu. Dlatego będziemy dbać o poziom publikowanych wypowiedzi i nie dopuścimy do „hejtowania” ani epatowania głupotą w komentarzach. Na blogu, ani na mailu nie udzielamy porad prawnych, nie sporządzamy opinii prawnych, ani nie dokonujemy wykładni przepisów, z wyjątkiem przepisów kulinarnych.

Tymczasem zaś zapraszamy do śledzenia wpisów i komentowania.

Jednocześnie przypominamy o art. 25 ust. 1 pkt. 1) lit. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych – rozpowszechnianie artykułów publikowanych w niniejszym serwisie bez zgody jego autorów jest zabronione. W dobie wolności internetowej warto również pamiętać, że za przywłaszczenie autorstwa utworu lub wprowadzenie w błąd co do tożsamości autora lub artysty wykonawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3 (art.115 ustPrAut).

27 thoughts on “O nas

 1. Zostanę czytelniczką, widać, że są Państwo świadomi wielu problemów i jednocześnie zdecydowani podjąć działania, żeby je rozwiązać. Będę kibicować. “Bacznie obserwujemy i komentujemy, stale nas zadziwiające, przypadki podszywania się pod tytuł Adwokata Radców Prawnych, pozycjonujących swoje kancelarie w oparciu o Nasz tytuł” – może nie zaczęłabym wstępniaka w ten sposób, ale to Państwa strona i prawo. Za resztę trzymam kciuki

  • “Bacznie obserwujemy i komentujemy, stale nas zadziwiające, przypadki podszywania się pod tytuł Adwokata Radców Prawnych, pozycjonujących swoje kancelarie w oparciu o Nasz tytuł” ???? Też jestem radcą i nie zamierzam nic nikomu odbierać…nawet nie miałabym czasu tego robić. Czy to odpowiedzialność zbiorowa ?? A poza tym blog istotnie świadomy i ciekawy, będę zaglądać.:)

 2. Ja również z ciekawością będę śledził wpisy – zwłaszcza te, które będą traktować o „śmiałym wkraczaniu w przyszłość” naszej grupy zawodowej…
  A gdyby Wam się po godzinach nudziło to zapraszam do włączenia się do dyskusji na forum prawniczym http://prawne.org🙂

 3. Dziękujemy za portal. Jako aplikanta adwokacka uważam, że Palestra stanowi pewną określoną grupę osób, którzy wybrali nie tylko zawód, ale też tradycję, godność, szacunek i szlachetność. Niestety dziś klasa i dobry styl nie są w cenie, co jednak nie uprawnia do złożenia broni w walce o w/w wartości. Adwokaci to ludzie czynu, a wzajemne wspieranie idei, choćby poprzez taką stronę spoi naszą grupę i przyczyni się do zachowania Adwokatury w pełnym słowa tego znaczeniu (Adwokaci wiedzą o jakie znaczenie chodzi, inni prawdopodobnie niekoniecznie ;p). Pozdrawiam serdecznie🙂

 4. Bardzo sympatyczny i interesujacy blog🙂 będę czytać. Mysle tylko, ze niepotrzebnie generalizujecie ocene postawy i kwalifikacji radcow prawnych. Ja jestem radca prawnym, nie podszywam sie pod adwokata, nie garne sie do obron. Nie musze, bo rzetelnie wykonuje swoj zawod, tyle ze jako czlonek innej korporacji. Zreszta przez kilka lat prowadzilam kancelarię w spolce z adwokatami. Dlaczego miałabym być uznana za prawnika-amatora? A osob takich, jak ja jest wiele i ocena zawarta w poście jest niesprawiedliwa.
  Zauwazam rowniez, ze coraz wiecej adwokatow wnioskuje o wpis na listy radcowskie i zawieszaja dzialalnosc adwokacka. Nie traca przeciez przez to swoich kompetencji.

  • Pani Mecenas, bardzo nam miło gościć na blogu. Słusznie Pani zauważyła – a wpis został wyedytowany – aby wyeliminować generalizowanie oceny. Znamy przypadki pozycjonowania kancelarii odszkodowawczych, biur pisania podań, także kancelarii radców prawnych w oparciu o tytuł adwokata. Faktem jest jednak, że jeśli chodzi o radców prawnych – nie jest to zjawisko nagminne ani nawet powszechnie spotykane, lecz wyjątkowe sytuacje. O prawnikach – amatorach piszemy w kontekście firm skupiających w sumie … nie wiemy nawet, czy osoby z wykształceniem prawniczym, aktualnie na rynku funkcjonujących i udzielających porad „prawnych” – po których i radcowie prawni i adwokaci ratują klientów z opresji (wszyscy znamy takie przypadki). Absolutnie nie zgodzimy się jednak, że wpis sugeruje jakobyśmy oceniali radców prawnych jako „amatorów”. Nie wiemy, bo głos radców w sieci jest mało słyszalny – jak i czy w ogóle władze Państwa korporacji zorganizowały szkolenia i praktyczne przygotowania do skutecznej działalności na gruncie prawa karnego i obowiązujących procedur. Z naszej strony możemy się „pochwalić”, że szkoleń korporacyjnych z zakresu wchodzacej w życie dnia 1 lipca 2015 r. nowelizacji k.p.k. – jeszcze nie było.Stąd nasze wątpliwości co do standardu systemu pomocy prawnej w sprawach karnych w przyszłości.

 5. Panie Mecenasie, z tego, co wiem OIRP Krakow organizuje teraz intensywne i obszerne szkolenia z kpk dla radcow, prowadzone przez sedziow. Nie wiem czy to jest tylko teoria, czy rowniez praktyka. Nie wiem, na ile funkcjonujacy na rynku radcowie prawni beda chcieli podejmowac sie obron karnych. Na razie obserwuje reakcje sceptyczne: nie znam radcy, ktory planowalby poszerzenie praktyki o sprawy karne. To jest powazna sprawa i duze wyzwanie dla zawodu. Aplikanci radcowscy i adwokaccy maja, z tego, co mi wiadomo, jednakowe egzaminy wstepne, zakres materialu w trakcie szkolenia i egzaminy koncowe. Byc moze wiec wchodzenie radcow prawnych w obrony karne bedzie mialo miejsce, kiedy ci mlodzi ludzie zaczna wykonywac zawod? Zobaczymy.

  Mnie martwi niszczenie wolnych zawodow prawniczych przez globalizacje i koncentracje kapitalu, budowanie przez multinarodowe korporacje armii adwokatów/radców-żołnierzy, zasklepionych w wąziutkich dziedzinach i wyizolowanych z kontekstu sprawy i systemu prawa, alarmujaco niska jakosc prawa, jego logarytmiczny przyrost, bezustanne zmiany, niekonsekwentne orzecznictwo – a wszystko to w obliczu nierealnych oczekiwan klientow, ze wszystko ma byc „na jedno klikniecie”, natychmiast i za półdarmo. Walnie do tego przyczyniaja sie rozmaite „biura prawne” oferujace pakiety usług on-line Mecenas Gold za 300 zł miesięcznie w ryczalcie… W Krakowie w Tesco jest budka z poradami prawnymi za 9 zł. To prowadzi do przekonania u Polakow, ze nasza praca jest niewiele warta, banalna, w zasadzie nie wymagajaca specjalnych kwalifikacji. Od 2006 roku obserwuje gwaltowne pogorszenie warunkow wykonywania pracy prawnika.
  Kocham moj zawod i nie chce, aby ulegl degradacji.

  • O młode pokolenie raczej nie ma się co martwić wobec ujednolicenia zakresu szkoleń i możliwości od tego roku występowania z substytucji w sprawach karnych dla nabrania oprócz wiedzy także praktycznego doświadczenia. Ale o wszystkich bez wyjątku – należy się martwić wobec nadciągającej w dniu 1 lipca 2015 r. rewolucji proceduralnej. Co do naszych wspólnych przecież stawek – przygotowujemy artykuły oraz serię skandalicznych i obrażających poczucie estetyki memów celem potrząśnięcia władzami.
   Póki co to, co się dzieje nie daje nam oddechu złapać, ale już za momencik o stawkach będzie i zapraszamy wszystkich radców prawnych do dyskusji i wspólnego frontu w tej kwestii.

 6. Jak tylko kampania ruszy, na pewno zabiore glos. Przekaze tez informacje o niej do KIRP i OIRP Krakow. Jedna sprawa to glosy nasze: radcow prawnych wykonujacych zawod w kancelariach, druga sprawa to wspolny front wladz obu korporacji w debacie z wladza (o ile wladza raczy debatowac…)

 7. Jestem zwykłym szarym obywatelem, poruszam się na wózku inwalidzkim. Niedawno właśnie odbierałem przesyłkę sądową w niedostepnej siedzibie InPostu, a właściwie pod chmurką na chodniku przy ruchliwej ulicy. Wczoraj wysłałem swe oburzenie do PGP i Ministerstwa Sprawiedliwości z podaniem do wiadomości RPO, HFPC, Premiera.
  Czy podesłac Państwu treść ? i na jaki adres ?

  Mariusz Włodarski

 8. Od 3 miesiecy szukam rozwiazania 3 dziur prawnych. W stosunku do jednej ustzlilam juz, ze nie jest uregulowana przez PL prawo. Pozostale sa dla mnie nadal czarna magia. RPD RPP RPO MZ nikkt nic moze Wy?🙂 lanserek@go2.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s