Takie opłaty sądowe obowiązują w chwili obecnej:

Click to access D20051398Lj.pdf

Po ujawnieniu projektu partii rządzącej planującego np. podniesienie opłaty od pozwu o rozwód z 600 zł do 2000 zł MS 12 marca 2018 r. deklarował:

Nie będzie drastycznych podwyżek opłat sądowych. Rzecznik resortu sprawiedliwości Jan Kanthak oświadczył, że opublikowane przez „Gazetę Wyborczą” informacje o kilkukrotnej podwyżce opłat sądowych są nieprawdziwe.

„Opłaty sądowe muszą być akceptowalne społecznie i nie mogą utrudniać dostępu obywateli do sądów” – czytamy w oświadczeniu, jakie wydał rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Jan Kanthak. ”

https://www.tvp.info/36361004/ministerstwo-sprawiedliwosci-oplaty-sadowe-musza-byc-akceptowalne-spolecznie

 

 

https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,10118,wyjasnienie-w-sprawie-oplat-sadowych.html

Jak wszystko, co głoszą miłościwie nam panujący już w czerwcu owo oburzone dementi ministerstwa można sobie wsadzić tam, gdzie „Super Express” nagiemu senatorowi Jackowskiemu gwiazdkę nakleił.

Zrozumiałe, że dla apolegotów premii i nagród podniesienie opłat sądowych od 3 do 20 razy nie stanowi jakiegoś drastiku. Stać ich. Tylko problem w tym, że zwykłych ludzi nie stać.

A dyrdymały, że sądy będą zwalniać z opłat osoby najuboższe można między bajki włożyć.

Dobrze wiemy, jakie będą wytyczne MS w kwestii zwolnień.

Projekt „dobrozmianuje” (synonim używanego przez tzw. „prawą stronę z sercem po prawej stronie” pojęcia: „zaorania”)  nie tylko dostęp obywateli do Sądu poprzez drastyczne podwyżki opłat sądowych.

Projekt przygotowuje grunt pod możliwość zablokowania osobom biedniejszym prawa do sądu i możliwości obrony swoich praw oraz odrzucania pozwów ze względów formalnych pod byle jakim pozorem /dzięki czemu zapewne MS chce „przyspieszyć” postępowania które przez 3 lata rządów i polityki kadrowej jeszcze bardziej przedłużył/. Dzięki temu namaszczeni przez miłościwie nam panujących dobrozmianowi sędziowie się nie przepracują.

Aktualny projekt w pdf: kpc projekt z 27 czerwca 2018

Poprzednie zarzuty do projektu, z którego MS się rzekomo wycofał:

http://maclawyer.nazwa.pl/lobbing/dyskusja-adwokatow-o-projekcie-nowelizacji-kodeksu-postepowania-cywilnego/

Aktualna (jawna) dyskusja na FB w grupie adwokatów i radców prawnych:

https://www.facebook.com/groups/Polska.Palestra/1853325354711090/

 

Reklama